Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оксфордският колеж „Ориел“ се отказа да маха статуята на Сесил Роудс

Статуята на Сесил Роудс на фасадата на оксфордския колеж „Ориел“
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Статуята на британския империалист Сесил Роудс няма да бъде демонтирана в оксфордския колеж „Ориел“. Управата на колежа, която по принцип иска статуята да бъде премахната, се отказа заради голямата цена и сложния процес на планиране, както бе посочено в мотивите.

Специално учредена независима комисия за решаване на бъдещето на статуята днес сутринта излезе с препоръка тя да бъде премахната заради спорното минало на Сесил Роудс, както бе желанието на хиляди протестиращи миналото лято.

Роудс е обвиняван, че като бизнесмен и политик през XIX век в Южна Африка има много грехове по отношение на расизма и колониализма.

Самият Роудс е завършил навремето колежа „Ориел“, а по-късно през 1902 година оставя в завещанието си дарение в огромен размер от 12,5 милиона паунда днешни пари, от които днес са останали за усвояване още 200 000. Колегията на колежа бе изразила съгласие да се премахне статуята, но след изявлението на комисията сутринта реши, че поради „регулационни и финансови“ причини“, временно се отказва от мярката.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пожарникари гасят пожар в крайбрежния град Нафплио, Пелопонес, архив.

Евакуират жители на Пелопонес и туристи заради голям пожар

Нов голям пожар на гръцкия полуостров Пелопонес доведе до евакуации на негови жители и на туристи. Пожарникари и полицаи помогнаха на жители и туристи в три  села да се евакуират. Властите се страхуват, че огънят може да навлезе в населени места. В района на пожара духа много силен вятър. На терен са 120 пожарникари с 38 водоносни..

публикувано на 11.09.25 в 19:28
Красимир Вълчев

Вълчев: Религия има и в момента в образователната ни система, тя продължава да е светска

Министърът на образованието Красимир Вълчев увери протестиращите срещу изучаването на религия училища, че българската образователна система е светска: "В тези часове учениците ще учат на взаимно уважение, толерантност, доброта. Нито едно дете няма да бъде принуждавано да учи религия въпреки волята му. Единственото, което правим, е да..

публикувано на 11.09.25 в 19:24

Протест пред сградата на МВР в София иска оставката на Даниел Митов

Освен членове на ГД “Боец” пред МВР са се събрали десетки граждани, а и депутати от “Продължаваме промяната”. Повечето от тях а настояват за оставка на министър Даниел Митов заради случая в Русе и позицията на Министерствот.   Към момента протестът протича мирно.   Председателят на ГД “Боец” говори пред събралите се.   Георги Георгиев,..

публикувано на 11.09.25 в 19:17
Президентът на САЩ Доналд Тръмп (вдясно) и първата дама Мелания Тръмп (вляво) участват в церемония в памет на 24-тата годишнина от терористичната атака от 11 септември в Пентагона в Арлингтън, Вирджиния, САЩ, 11 септември 2025 г.

Годишнината от атентатите в САЩ беше отбелязана със специални церемони в Ню Йорк и Пентагона

24-ата годишнина от атентатите на 11 септември 2001 беше отбелязана със специални церемони в Ню Йорк и при сградата на Пентагона. Точно в 8:46 местно време камбани при т.нар. кота-нула в Ню Йорк белязаха часа, в който преди 24 години първият от отвлечените от терористи пътнически самолети се блъсна в единия от небостъргачите на Световния..

публикувано на 11.09.25 в 18:56
Бенямин Нетаняху

Катар осъди изявление на Нетаняху за ударите в Доха

Катар осъди остро изявление на израелски премиер Бенямин Нетаняху, който сравни въздушния удар в катарската столица Доха срещу членове на "Хамас" с реакцията на Съединените щати след терористичните атаки на 11 септември 2001 година. Израел съобщи за удар по висши лидери на "Хамас" в Доха "Ние погнахме терористичните мозъци, които извършиха клането..

публикувано на 11.09.25 в 18:52
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков: Следващият президент трябва да е човек, който защитава националния интерес

Следващият президент трябва да е човек, който защитава българския национален интерес, с проевропейски и демократични разбирания за бъдещето на страната . Това заяви пред БНР проф. Вили Лилков, зам.-председател на Столичния общински съвет, съпредседател на коалиция "Синя България". "Това, което прави през последните години президентът Румен..

публикувано на 11.09.25 в 18:45

Защитата на Д. Терзиев: Задействането е било неумишлено, след това се е опитал да спре трамвая

Софийският апелативен съд потвърди мярката за неотклонение постоянен арест на 22-годишния Даниел Терзиев, който на 2 септември предизвика дерайлиране на трамвай по линия 22.  Постоянен арест за мъжа, подкарал трамвая, който дерайлира в София Според съда са събрани достатъчно доказателства, включително свидетелски показания, за..

публикувано на 11.09.25 в 18:44