За подбудите да се обърне именно към този репертоар за поредния си звукозаписен проект Надежда Влаева казва:
"Когато излезе предишният ми диск за Hyperion с произведения на Борткевич, получих мейл от почитателка от Лос Анджелис, която, наред с възторжените думи за диска, спомена, че трябва да запиша "Екзотични прелюди" на Владигеров. Това беше може би първата семчица, която ми се пося в съзнанието и веднага се заинтересувах за тези прелюди, за които не бях дори и чувала. Не знам дали можете да си представите усещането, което човек изпитва, когато открие нещо, което не е подозирал, че съществува. Все едно е да откриеш музикално злато."
Силен тласък в тази откривателска посока дава на Надежда Влаева и световноизвестният канадски пианист Марк-Андре Хамлин, който е заинтригуван от творчеството на българския класик и свири негови произведения - той подтиква българката да мисли за запис на албум. Поканата от страна на звукозаписната компания е предизвикателството, което тя приема.
Влаева записва първа в света цялостните цикли "Десет импресии" и "Шест екзотични прелюда", писани от композитора съответно през 1920 и 1924 г. В книжката към диска, освен обяснителния текст, е публикувана и една снимка със сантиментална стойност - автограф от Панчо Владигеров за пианиста Антон Диков, който е един от важните учители в кариерата на Надежда Влаева. А на корицата е картина на българската художничка Сабина Неделчева-Уилямс, която живее и твори в Лондон.
Към "Екзотичен танц в испански стил", третия от цикъла "Екзотични прелюди", опус 17, има и видеоклип, който може да се гледа от почитателите на пианистката.
Още в първите дни след появата си на световния музикален пазар албумът предизвика интерес и влезе направо на 14-а позиция в класацията Топ 30 на класическите албуми във Великобритания, редом до новите албуми на Алина Ибрагимова, Ланг Ланг, Стивън Озборн и др.
Още много интересни подробности за осъществяването на премиерните записи в Лондон пианистката разказа в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..
Трябва сериозно разграничение, когато съдии заседават и се опитват в рамките на справедливия и честен процес да вземат решения и те имат известна..