„Получава се пространство като „Малките 5 кьошета“, с тази разлика, че теренът е много стръмен“, описа мястото пред БНР Йоана Димитрова, жител на квартала.
„Това е един тесен, вдаден в кръстовището ъгъл.“
Теренът през 90-те години е бил реституиран и вече 25 години вървят дела – собствениците на частната отсечка от терена се опитват да я застроят, обясни Йоана Димитрова.
Живеещите в квартала наоколо смятат, че разумното решение е или частният терен или да бъде отчужден, или да бъде заменен, поясни Димитрова.
„Който отиде и погледне това тясно триъгълниче, подпорните стени, тесните улици и види проектите, в които пише сграда до 26 метра височина, ще бъде побита като морски фар, си дава сметка, че мястото е абсурдно.“
„Това е един от дългите и тежки проблеми в „Лозенец“. Общият устройствен план, приет преди повече от 10 години, заложи множество такива бомби по кварталите“, посочи в предаването „Преди всички“ кметът на столичния район „Лозенец“ Константин Павлов преди общественото обсъждане на казуса днес.
Когато изкристализира категорично мнение на обществеността, може да се водят по-нататъшни разговори със столичния кмет и с Общинския съвет, смята Павлов.
„Да вземат като аргумент резултатите от общественото обсъждане, така че наистина да се следва общественият интерес.“
Йоана Димитрова разказа още, че на това място допреди няколко години е имало два големи кестена, за чието отстраняване също има преписка.
„Изведнъж, в рамките на две години тези дървета изсъхнаха и бяха отстранени. Сега се води преписка за умишлено умъртвени дървета. Ние, живеещите, видяхме как ги пробиха, наляха някаква течност в тях. Май месец 2018-а по това време видяхме как дърветата не се разлистиха и останаха да висят като трупове в пространството.“
Относно сградата „Златен век“ в „Лозенец“ районният кмет заяви, че няма притеснения за изхода, ако се стигне до съда в Страсбург, както предупредиха инвеститорите.
„Много горещи страсти кипяха около тази сграда. Аз смятам, че е добро решение да се отиде на друга инстанция“, коментира Константин Павлов.
Преди дни съдът определи заповедта на ДНСК за спирането на строежа като невалидна, но в същото решение е посочено, че въпросите за законността и за спирането на строежа са отделни въпроси, поясни той. Разрешението за строеж на сградата е изтекло още през 2017 година и е необходимо да се вземе от компетентните органи за премахване на незаконното строителство, заяви още Павлов и уточни, че не призовава „за революция и насилствени действия“, а иска въпросът да се реши по законов път.
По темата с недостига на места в детските градини Константин Павлов изтъкна, че детската градина, за която вчера кметът на София Йорданка Фандъкова сигнализира, че се бави дейността по изграждането й, е трябвало да бъде финализирана още през 2018 година.
„През 2019 г., когато вървеше предизборната кампания, бях останал с впечатлението, че тя е почти готова и може би ще стане преди изборите…“
През есента детската градина ще може да посрещне 150 деца, увери кметът на „Лозенец“. Това е една четвърт от децата в района, които се нуждаят от детска градина.
Бюджетът за отчуждаване в рамките на Столичната община е намален двойно, алармира Павлов, който недоумява защо това се прави, „при положение, че новите квартали на София изпитват невероятно остра нужда от улици, зелени площи, учебни детски заведения“.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..
" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..
"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..
"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..
"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..
Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..