Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Румен Радев се срещна със сръбския си колега Александър Вучич в Цариброд

Президентите на България и Сърбия откриха паметник на светите братя Кирил и Методий в двора на училището в Цариброд, което носи името на славянските първоучители

| обновено на 23.05.21 в 17:31
Снимка: БГНЕС

Президентите на България и Сърбия откриха паметник на светите братя Кирил и Методий в двора на училището в Цариброд, което носи името на славянските първоучители.

Основата на монумента беше поставена преди три години от Румен Радев и Александър Вучич при срещата им в Цариброд.

"Много сме щастливи на този ден, когато славим деня на нашата школа и доволни сме от този паметник тук в нашата гимназия, за това, че е построен", каза Лука Димитров - ученик в гимназията в Цариброд.

Откриването на паметник на светите братя Кирил и Методий президентът Румен Радев определи като историческо събитие, възможно благодарение на съвместната работа на институции и граждани от двете страни на границата. Паметникът е символ на духовната близост между България и Сърбия:

"Този монумент е символ на най-светлото, което исторически ни свързва, но аз съм убеден, че той е важен духовен знак за бъдещето, което ни предстои, защото ние показахме, че сме способни да се отнасяме с уважение към различията си. Ние сме способни да решаваме по разумен начин, с мъдрост и постоянство всичко, което до момента ни е разделяло".

Сръбският президент Александър Вучич открои направеното в региона през последните три години. Новата магистрала, която минава през Цариброд и индустриалната зона:

"Нашият план е да разширим индустриалната зона, да доведем инвеститори, за да имате повече работа тук в града, в нашата страна. Ще искаме и подкрепа на нашите български приятели. Искаме всички българи, които живеят в Сърбия, да имат право на свой език и учебници. Да обичат земята си и българския народ. И нямаме никакъв проблем с това".

Инфраструктурата, инвестициите, образованието и проблемите на българското национално малцинство бяха във фокуса на разговорите на президентите на България и Сърбия.

Александър Вучич посрещна Румен Радев в Цариброд. Двамата разговаряха и с представители на българското малцинство в Сърбия.

София и Белград продължават да задълбочават сътрудничеството в различни области, посочи президентът Румен Радев:

"Имаме ясна визия как заедно да чертаем нашия общ европейски път".

Предстои делегация от българското икономическо министерство да посети Цариброд, за да се срещне с местната власт и с бизнеса на място:

"Така че да уговорим условия за бъдещо развитие и български инвестиции в региона. Като, разбира се, съм настоял да се направи всичко възможно на административно ниво, така че, българският бизнес, който идва тук, да се чувства защитен. Да може спокойно да развива дългосрочна дейност и да влага инвестиции тук на място".

На пресконференцията на двамата президенти беше засегнат въпросът за окончанията на българските женски фамилии в Сърбия. Тема, която сънародниците ни поставят от години. Сръбският президент Александър Вучич каза, че въпросът е решен в края на 2018 година:

"Всеки има право. Достатъчно е да отдели 10-15  минути, до отиде до Общината и да промени името си в съответния регистър. Въпросът е решен още през 2018 година със законов поднормативен акт. Готови сме по всякакъв начин да помогнем и на Димитровград и на Босилеград - да оставим хората да си избират имената, да решават как да организират живота си. Това не е проблем. Ако някой се опитва да създава напрежение към Сърбия, ще получите приятелски отговор, защото ние вас ви смятаме за братя и така ще бъде винаги".

По-рано днес Вучич посрещна Радев пред спортно-туристическия център в Цариброд. Двамата разговаряха на четири очи, след което се проведе среща на двете делегации. Българският и сръбският му колега разговаряха и с представители на българското национално малцинство.

Това е втората среща на Радев и Вучич с българите в Сърбия, първата беше през 2018 година. Тогава Радев подчерта, че съдбата на  националното ни малцинство е от изключителна важност за двустранните отношения между Белград и София, както и за европейската перспектива на целия регион. Александър Вучич обеща да подобри живота на българите в Сърбия. Темата ще бъде във фокуса на днешната среща.

След като преди 3 години двамата държавни глави направиха първа копка на паметник на светите братя Кирил и Методий в двора на училище в Цариброд, което носи името на славянските първоучители, днес Радев и Вучич ще открият паметника на специална церемония.

Президентите ще разгледат и ремонтираната сграда на училището. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров

Петър Димитров призова към намаляване на загубите във водопреносната мрежа

Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров призова общините да се възползват от предоставените над 7 милиарда лева за общински проекти по програма на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за до 2026 г. за намаляване на загубите във водопреносната мрежа. "Силно препоръчвано на местната власт, особено на кметовете..

публикувано на 27.11.24 в 21:59
Елена Ласкони и Калин Джорджеску

Двама от кандидатите за президент на Румъния внесоха жалби в Конституционния съд

Двама от кандидатите за президент на Румъния внесоха жалби в Конституционния съд на страната с искане за анулиране на резултатите от вота на 24 ноември, съобщават местни медии. Президентските избори в северната ни съседка бяха спечелени изненадващо от независимия кандидат, известен с проруските си и антинатовски позиици Калин Джорджеску, който получи..

публикувано на 27.11.24 в 21:39
Вицепрезидентът Илияна Йотова на церемонията по връчването 14-ите национални отличия „За жените в науката

Обявиха трите победителки в Националната програма "За жените в науката"

На официална церемония в Ректората на Софийски университет "Св. Климент Охридски" бяха обявени трите победителки в 14-ото издание на Националната програма "За жените в науката".  Всички те получиха по 5000 евро награда за подпомагане на кариерното им развитие.  "За жените в науката" е инициатива на Националната комисия за ЮНЕСКО - България, Софийския..

публикувано на 27.11.24 в 20:37
Снимката е илюстративна, архив.

Не са засечени взривни вещества при проверката на пратки в куриерска фирма в София

Не са засечени взривни вещества при проверката на пратки в куриерска фирма в София, съобщиха от МВР. Няма причини за притеснение, допълниха от вътрешното министерство. Проверката вече е приключила.  Рентген е засякъл взривни вещества в пратки на куриерска фирма в София По-рано тази вечер беше задействана апаратура за откриване на опасни..

публикувано на 27.11.24 в 20:12

КЗП за мобилните оператори: При предсрочно прекратен договор се дължи само стандартна неустойка до 3 месечни вноски

При предсрочно прекратяване на договорите с мобилните оператори клиентите вече ще дължат само стандартната неустойка в размер до три месечни вноски. Начисляваните досега допълнително лихви за неизползваните от абонатите отстъпки за времето до изтичането на договора са неравноправни условия, които трябва да отпаднат до един месец, съобщиха от..

публикувано на 27.11.24 в 20:05

С черна кърпа върху бюста на Левски в Босилеград напомниха за 105 години от Ньойския договор

Българи от Западните покрайнини поставиха черна кърпа върху бюста на Васил Левски в Босилеград по случай 105-ата годишнина от Ньойския дотовор, с който над 200 000 българи остават извън границите на България. Босилеградчани отпътуваха днес за София за участие в митинга по повод  годишнината от Ньойския договор в София. В Босилеград решиха по този..

публикувано на 27.11.24 в 19:58

Шествие "Български марш" на ВМРО по повод 105 години от подписването на Ньойския договор

От Войнишкия лъв при НДК тръгва шествие "Български марш", организирано от ВМРО по повод 105-годишнината от подписването на Ньойския договор. Тук звучи "Шуми Марица", чуват се и тъпани, виждат се и български знамена. В деня, в който през 1919 година е подписан Ньойският договор, членове и симпатизанти на ВМРО се събраха пред Войнишкия паметник в..

публикувано на 27.11.24 в 19:39