Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Примирие с неясни условия между Израел и "Хамас"

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Газа и Израел излизат от 11-дневния конфликт, а междувременно медиаторите се стремят да укрепят примирието и да предотвратят повече насилие в дългосрочен план. Египетски екип беше вчера в Израел, а американският държавен секретар Антъни Блинкън се очаква да посети региона следващата седмица.

Над 250 души бяха убити по време на сблъсъците, повечето от тях в Газа. След като влезе в сила прекратяването на огъня в петък, израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че намаляването на военната мощ на „Хамас“ с въздушните бомбардировки е изключителен успех. Той посочи още, че Израел няма да толерира дъжда от ракети и обеща „ново ниво на сила“ в отговор. Междувременно „Хамас“ говори за „еуфорията на победата“, а лидерът на радикалното движение Исмаил Хания заяви, че конфликтът е „отворил вратата за нови фази, които ще доведат до много победи“.

Примирието продължава вече трети ден, но условията му остават неясни. Израел просто заяви, че се е съгласил на „взаимно и безусловно“ спиране на военните действия.

Принос изглежда имат Египет, Катар, САЩ и ООН. Вчера Съветът за сигурност на световната организация публикува първото си изявление за конфликта, като похвали медиаторите и призова за „пълно придържане към прекратяването на огъня“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Хуманитарният пратеник на ООН за Близкия изток Лин Хейстингс в Газа

Първите конвои с хуманитарна помощ пристигнаха в Газа

Първите конвои с хуманитарна помощ пристигнаха в Газа, след като примирието между Израел и палестинските бойци се задържа втори ден. Над 250 души бяха убити по време на продължилия 11 дни конфликт, повечето от тях в Газа. Световната здравна..

обновено на 22.05.21 в 18:20

Войната в Газа намали, но не пресече шансовете за арабско участие в управлението на Израел

Изборите през март - както и поредицата от избори от 2019 година дотогава - не произведоха явен победител. След като премиерът Бенямин Нетаняху не съумя да сглоби коалиция с мнозинство в новия Кнесет и мандатът се падна на опонента му Яир..

публикувано на 22.05.21 в 13:28

Прекратяване на огъня между Израел и групировките от ивицата Газа

Съветът за национална сигурност към израелското правителство одобри прекратяване на огъня в конфликта с радикалните палестински групировки в ивицата Газа. В официално съобщение, се казва, че прекратяването на огъня ще е "едновременно и..

обновено на 20.05.21 в 23:02
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Румънски министър иска държавата да поеме контрола над филиала на Лукойл

В Румъния министърът на енергетиката се обяви за това държавата да поеме контрола върху местния филиал на Лукойл. Така ще бъдат гарантирани стабилността на националната енергийна система и работните места, свързани с бизнеса на компанията, след като..

публикувано на 11.11.25 в 22:06

Приближен на Зеленски беше обвинен в корупция

В Украйна приближен на президента Володимир Зеленски беше обвинен в организиране на корупционна схема за 100 милиона долара в различни сектори на икономиката, съобщи Франс прес. Бизнесменът Тимур Миндич беше посочен от прокурор от..

публикувано на 11.11.25 в 22:00
Язовир

Три община обсъдиха проблемите с водата от язовирите "Калин" и "Карагьол"

Общинските управи на Рила, Кочериново и Бобошево, както и експерти на "Кюстендилска вода" се събраха на работна среща по проблемите с водата от язовирите "Калин" и "Карагьол", от които се подава вода за населените места по Рилското корито. Лятото..

публикувано на 11.11.25 в 21:54
Майкъл Джексън

Майкъл Джексън с нов рекорд

Наследството на "краля на поп музиката“ Майкъл Джексън продължава да пише история, дори 16 години след смъртта му. Той се превърна в първия певец с шест десетилетия присъствие в Топ 10 в класациите след завръщането там на хита му Thriller...

публикувано на 11.11.25 в 21:24
Дейвид Лами

91 затворници в Англия и Уелс са били освободени по погрешка

Общо 91 затворници в Англия и Уелс са били освободени по погрешка между април и октомври тази година, по последни данни на Министерството на правосъдието. Данните за Англия и Уелс бяха публикувани, след като правителството стана обект на сериозни..

публикувано на 11.11.25 в 21:12
Карлос Масон

Премиерът на Валенсия в оставка пред разследваща комисия за наводненията в местния парламент

Регионалният премиер на Валенсия в оставка Карлос Масон за пореден път отрече да носи отговорност за действията по време на наводненията. Пред разследващата комисия в местния парламент той отново обвини правителството в Мадрид за липсата на информация. В..

публикувано на 11.11.25 в 20:48
Външният министър на България Георг Георгиев и министърът на външните работи и емигрантите на Ливан Юсеф Раджи (вляво).

Министърът на външните работи Георг Георгиев се срещна ливанския си колега Юсеф Раджи

България подкрепя активизирането на политическия диалог между Европейския съюз и Ливан, а през декември е планиран Съвет за асоцииране, който ще се проведе след осемгодишна пауза. Министърът на външните работи Георг Георгиев е обсъдил темата с..

публикувано на 11.11.25 в 20:21