Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йордан Радичков: Тепърва ще се изследват психологическите последствия от пандемията

Йордан Радичков - внук
Снимка: Ани Петрова

Йордан Димитров Радичков е 25-ият носител на националната награда за къс разказ на името на Рашко Сугарев. Той получи отличието за произведението си „Кучешки живот“ от члена на журито Деян Енев и от ръцете на Слава Иванова, изпълнителен директор на Национален дарителски фонд „13 века България“.
     

Внукът на известния писател Йордан Радичков, който носи същото име написал разказа след покана от списание „Виж София“.

Проследява живота, един ден, на един обикновен човек, който се е запътил към магазина в положение на локдаун. Това е една от малкото му разходки и отивайки до магазина, той се спъва в едно куче и се влюбва от пръв поглед в него. Кучето също се влюбва от пръв поглед в този господин и заедно те заживяват чудесен живот по време на локдаун, когато миналата година беше позволено излизане на хора, които трябва да разхождат кучета. И аз си направих шега с това нещо, че кучето ни върна свободата. Най-добрият приятел на човека отново се отзова на неговата нужда в едни от най-тежките времена и отново ни помогна малко да подишаме чист въздух, макар и по улиците на града“, каза за БНР Йордан Д. Радичков.

По думите тепърва ще се изследват психологическите последствия от пандемията.

„Да чукам на дърво, живи и здрави сме, около нас хората са живи и здрави. Все повече всички ние споделяме, че минахме през тази работа и продължаваме да сме в нея, но според мен не си даваме сметка психологически как ни се е отразило това нещо. За мен лично непреживявано беше това, за първи в живота ми се случва такова нещо и според мен това ще е тепърва обект на изследвания от психолозите“, допълни в предаването „Графити по въздуха“ Радичков.

Той подчерта, че нарцисизмът не е характерен за него:

„За мен лично представлява много по-голям интерес какво се случва навън, но и естествено не може да се пренебрегне и вътрешният ни свят и нашето подсъзнание, което непрестанно вади едни работи в съзнанието ни. Няма как да не се вглеждаме и навътре, но нарцисизмът като една самовлюбеност, като настояване на един човек за собствената му важност, това е нещо, което мен не ме интересува“, подчерта той.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Камерната музика на Рихард Щраус - акцент в програмата на "Камералия"

В събота, 21 септември, в София започна шестото издание на фестивала за камерна музика "Камералия".  То ще продължи до 9 октомври и включва общо пет концерта под надслов "Камерната музика като страст". Втората изява е на 24 септември в Софийската градска художествена галерия. Тя е на част от своеобразния диптих, с които фестивалът поставя акцент..

публикувано на 27.09.24 в 17:52

Художникът Юлиян Табаков с послание към децата чрез изложбата "Виждам те"

"Творението е красив организъм, съставен от множество форми, безброй същества. Но като че ли рядко виждаме неговата същност, скрита от собствените ни проекции – желания и страхове. А в страха и желанията си се опитваме да капсулираме битието, да го геометризираме и класифицираме. А защо след това да не почерпим от благата му и да отстраним неудобствата?..

публикувано на 27.09.24 в 13:35

Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев показват "Спътници в живота"

Институтът за съвременно изкуство в София открива тази вечер изложбата "Спътници в историята" на Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев.  "Програмата, която озаглавихме тази година "Живот заедно", е част от проекта "Суперпозиции" 3, започнат от института преди 3 години. Всяка година се кани нов куратор, който предлага една тема", обясни пред БНР..

публикувано на 27.09.24 в 11:56

София е домакин на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair

София се присъединява към големите европейски и световни центрове, домакини на атрактивни международни изложения за съвременно изкуство. Sofia Art Fair ще се проведе от 3 до 6 октомври в София Тех Парк. В изложението ще участват галерии и колективи, които представляват над 70 автора, творящи в най-разнообразни художествени стилове. БНР е медиен..

публикувано на 27.09.24 в 10:30
FAKE PHOTO EXHIBITION

Елена Филипчева представя FAKE PHOTO EXHIBITION

Визуалният артист Елена Филипчева представя изложбата си FAKE PHOTO EXHIBITION в One Gallery.  "Съвременният разговор се води в посока фалшиви новини, фалшиви профили, фалшиви стоки, дори фалшиви хора. Не исках да заблуждавам зрителите за това какво ще видят. Исках те сами да изградят своята фабула и да интерпретират. Аз съм..

публикувано на 26.09.24 в 19:54
Георги Андреев

Георги Андреев е първият български автор в новия сезон на Радиооркестъра

Композиторът Георги Андреев, ръководител на оркестъра в Националния фолклорен ансамбъл "Филип Кутев", гради творчески връзки и със Симфоничния оркестър на БНР от много години. На 27 септември в зала "България" неговата пиеса "Земя на рози" за гъдулка и оркестър ще открие първия концерт от новия сезон на състава, а самият автор ще бъде и солист. Другите..

публикувано на 26.09.24 в 17:57
Маргарита Русева

Обективът на Маргарита Русева ни среща с жителите на малки села в планината

Есента носи в себе си някаква мъдрост. Придава отвън и отвътре усещането за нещо топло и уютно. Есента е обръщане към себе си, някакъв особен инсай д, в който като филм се прожектират спомените ни, случките и преживяванията. Появяват се картини, все още ясни и неподправени.  И ние сме в синхрон с времето, леко отпочинали, леко уморени. Вече не..

публикувано на 26.09.24 в 17:06