Президентът Румен Радев заяви, че има редица неща, които трябва да се ревизират в плана за развитие на България. В момента документът се намира за съгласуване в Европейската комисия.
Държавният глава, който говори пред журналисти през втория ден от заседанието на европейските лидери в Брюксел, подчерта, че преходът към зелена икономика, какъвто е заложен, крие своите опасности за нас.
Той допълни, че служебният кабинет, макар да няма необходимата оторизация, работи в тази насока:
„Надявам се служебният кабинет, там е концентриран сериозен експертен потенциал, да успее в срок да предложи тези проекти. Има време, определено, времева рамка, в която те трябва да преминат одобрение и съгласуване, да се върнат пак. И ако следващото редовно правителство ги припознае, това означава, че работата ще бъде свършена“.
Държавният глава подчерта, че ако преходът към зелена икономика се осъществи по приетия в момента начин, това ще означава богатите страни да стават по-богати, а бедните като нашата - още по-бедни и да губят своята конкурентоспособност.
Затова според него са необходими много сериозни инвестиции от тези, които „ни тикат“ в тази посока:
„Ние нямаме ресурсите да го направим и второ – изисква време, защото ако следваме безропотно това, което вече е прието, това означава нашите базови мощности – говоря за въглищната енергетика, съвсем скоро ние сами да се откажем от тях, защото ще станат абсолютно непосилни. Ще има и голям социален ефект върху най-уязвимите социални групи. Така че ние сме длъжни да защитим, доколкото можем в тази ситуация, нашия интерес“.
Президентът Радев съобщи, че се очаква на Съвета през втората половина на юни да има придвижване на въпроса за започването на преговори за присъединяване на Северна Македония към ЕС
Прехващането и принудителното приземяване на самолета на Райънеър над Беларус е в разрез с международното право, заяви държавният глава.
Радев посочи, че паралелно с изразяването на безпокойство трябва да се търси диалог с Русия и се мотивира така:
„Ако продължим да стоим твърде разделени с Русия, къде ще отиде тя. Знаете, че тя може да поеме и по друг път, знаете за все по-голямото сближаване с Китай. Така че трябва да се търси балансът, трябва да се търси диалогът“.
На въпрос на „Хоризонт“ защо вчера не е изразил позицията си за принудителното приземяване на пътническия самолет в Минск преди началото на заседанието при положение, че това са направили повечето европейски лидери, той отговори:
„Вземането на отношение от мен, когато представлявам страната в Европейския съюз, е в Съвета на Европейския съюз. Снощи всички лидери категорично осъдихме действията на Беларус по отвличането и принудителното кацане на самолета, което е абсолютно нарушение на международното право, правилата за гражданско въздухоплаване и застрашава безопасността на полетите. Причината за прехващането е категорично в разрез с международното право“.
Във Великобритания българският гражданин Тихомир Славов бе осъден на 45 месеца затвор за това, че е намушкал съкватриранта си с нож и се е опитал да открадне банковите му карти. Съобщението е на полицията в графство Кембриджшър. 37-годишният Тихомир Славов е нахлул в стаята на съквартиранта си в къщата, в която са живели в град Хънтингдън, и е..
В реч при откриването на новата сесия на канадския парламент Чарлз III заяви, че Канада ще остане „силна и свободна“, което беше прието от много канадци като знак на подкрепа за суверенитета на страната след заплахите за анексиране от Доналд Тръмп. Американският президент вече няколко пъти предложи Канада да стане 51-ви щат на Америка...
Община Кюстендил ще глобява с неприсъствени фишове собствениците на моторни превозни средства, паркирани в нарушение. Това обявиха от администрацията. Глобите, съгласно Закона за движение по пътищата, са от 20 до 200 лева, като средната глоба ще бъде 50 лева. Най-голяма ще бъде стойността на глобата, ако има установено неправилно паркиране на място..
Емблематичният паметник на Христо Ботев във Враца беше върнат в града след реставрацията му в специализирано ателие в София. Обновяването беше финансирано с над 750 000 лв от държавния бюджет. Реконструкцията беше наложителна заради корозия на носещите елементи във вътрешността и пукнатини по корпуса на металната фигура. Паметникът е от 1964..
Около една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза, като в различните възрасти честотата е различна. Това съобщи проф. д-р Русанка Ковачева председател на Българско сдружение Тиреоидея и Паратиреоидея по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза. Над 334 000..
Проливен дъжд, примесен с градушка, се изля над Плевен тази вечер. Интензивният валеж продължи около 20 минути и бе придружен от силен вятър. Количеството на валежа - 23 литра на кв. метър за около час. На горещия телефон на Общината - 064/881- 323, са постъпили сигнали от граждани, основно за завиряване в отделни точки на града. Няма подадени..
Зрелостниците в гимназията в Босилеград ще доучват една седмица заради протестите си и намалените часове от 30 минути през месеците февруари, март и до средата на април, каза директорът на единственото средно учебно заведение в града Владимир Григоров. Учебните часове в този период са били по 30 минути, след което учениците излизали на..
Земеделски стопани и пчелари сигнализират за зачестили нападения от мечки и се чувстват безсилни да се защитят, защото кафявата мечка е защитен вид..
За първи път в историята националната ни светиня " История славянобългарска" от Паисий Хилендарски излиза на украински език . Преводът,..
Нямаме договорка за каквото и да било сливане и обединяване , ръководството на партията и Ахмед Доган са запознати с всички процеси. Това заяви пред..