Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Опасения за насилие върху Роман Протасевич

| обновено на 26.05.21 в 08:56
Роман Протасевич в съд в Минск, 2017 г.
Снимка: Ройтерс

Семействата на журналиста дисидент Роман Протасевич и приятелката му София Сапега, които бяха задържани след като самолетът им беше пренасочен към Беларус, изразиха притеснение за тяхната безопасност.

Майката на Протасевич призова международната общност да го спаси.

Във вторник беше разпространен видеозапис на София Сапега, след като властите заявиха, че ще я държат в ареста най-малко два месеца. В него Сапега казва, че редактира канал в Telegram, който публикува лична информация за белоруски полицаи. Възможно е обаче тя да е била принудена да направи това изявление.  Каналът "Черна книга на Беларус" през април беше признат от беларуски съд за екстремистки, припомня ТАСС.

В понеделник беларуската държавна телевизия излъчи запис, в който 26-годишният Протасевич се признава за виновен по обвинения за организиране на масови безредици. 

Двамата бяха задържани в неделя, след като самолетът им, пътуващ за Вилнюс, беше отклонен да се приземи в Минск. 

Западните страни обвиниха Беларус в отвличане на самолета на Ryanair, който беше пренасочен заради предполагаема заплаха от бомба. 

На среща в Брюксел лидерите на 27-те държави-членки на ЕС настояха авиокомпаниите от блока да не летят над Беларус и обещаха допълнителни икономически санкции. Редица големи европейски авиолинии вече започнаха да пренасочват полетите си далече от въздушното пространство на Беларус. 

Междувременно, американският президент Джо Байдън съобщи, че санкциите на Вашингтон срещу Минск са в ход, но отказа повече подробности. Днес по случая ще заседава Съветът за сигурност на ООН.

Увеличават се обаче опасенията, че Протасевич е подложен на изтезания, съобщава ДПА. Агенцията цитира майка му - Наталия Протасевич, която живее с баща му в изгнание в Полша. Тя твърди, че има ясни доказателства, че върху сина й е упражнено насилие, което се виждало в разпространеното в понеделник видео. Майката на Протасевич подчертава, че не е хирург, но е сигурна, че носът на сина ѝ е счупен, а лявата му буза е подута. Тя смята и, че синът й е гримиран, за да не си личат нараняванията му. Майката е забелязала и белези от душене по врата на Роман. Според нея, той е изтезаван, за да изтръгнат признания от него.

Според Наталия Протасевич, е възможно беларуските власти да злоупотребят с приятелката на сина ѝ, за да го пречупят. 

Междувременно, американският президент Джо Байдън съобщи, че санкциите на Вашингтон срещу Минск са в ход, но отказа повече подробности.
Днес по случая ще заседава Съветът за сигурност на ООН. 
Естония, Ирландия и Франция ще повдигнат въпроса на среща с 15-те държави постоянни- членки на Съвета. Западните страни обвиняват Беларус, че стои зад отвличането на самолета, на борда на който пътуваше опозиционния журналист Роман Протасевич. Самолетът беше отклонен заради информация за бомбена заплаха.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Алваро Гарсия Ортис

Главният прокурор на Испания подаде оставка

Главният прокурор на Испания Алваро Гарсия Ортис подаде оставка. Оттеглянето му идва няколко дни след като Върховният съд го призна за виновен по дело за изтичане на поверителна информация.   В безпрецедентния за Испания процес Алваро Гарсия Ортис беше подведен под отговорност за разкриване на поверителни данни във връзка с изтичането на имейл с..

публикувано на 24.11.25 в 22:09
Тинеке Стрик

Евродепутати настояват за пълно замразяване на европейското финансиране за Унгария

Докладчикът за Унгария - евродепутатката от групата на Зелените/Европейски свободен алианс Тинеке Стрик, призова Еврокомисията да замрази до 100 процента от европейското финансиране на Унгария. Тя говори пред пленарната сесия на Европарламента в Страсбург по време на дебат за върховенството на закона в страната. "В продължение на 7 години от..

публикувано на 24.11.25 в 22:06

Как да откажем децата от прекалената употреба на технологии

Учене на децата на безопасно боравене с технологиите . Нов пласт от така или иначе комплицираното понятие "възпитание".   Трудна задача,  след като самите ние не можем да отговорим на въпроса колко часа на ден е нормално да се стои пред екран  било то телефонен или на таблет. Как се справят в Америка с това предизвикателство е темата в новия..

публикувано на 24.11.25 в 21:30
По стълбите във входа на Камарата на лордовете в Уестминстърския дворец.

Двама благородници ще бъдат отстранени от Камарата на лордовете във Великобритания

Във Великобритания двама благородници ще бъдат отстранени от Камарата на лордовете за нарушаване на правилата, включително предоставяне на парламентарни услуги срещу "плащане или възнаграждение", съобщи Би Би Си.  Бившият командващ британската армия лорд Ричард Данат и бизнесменът лорд Дейвид Еванс от Уотфорд вероятно ще бъдат отстранени за четири или..

публикувано на 24.11.25 в 21:25

100 години от създаването на Висшия адвокатски съвет

С тържествен концерт адвокатурата отбеляза 100 години от обявяването ѝ за независима професия. По повод годишнината награди за заслуги за утвърждаването ѝ получиха десетки адвокати. В приветствието си в столичната зала "България" министърът на правосъдието Георги Георгиев нарече адвокатите "лекари на обществените отношения", а конституционният..

публикувано на 24.11.25 в 21:05

"Злосторница: част 2" - малко повече реалност в магията

Има филми, които с премиерата си се превръщат в събития. Такъв беше "Злосторница" миналата година. Вълнуващата музикална история, която е и един от най-популярните мюзикъли на Бродуей, събра над 700 милиона долара в бокс офиса си, а зрителите нямаха търпение да видят продължението. И то е факт.  Новият блокбастър е кръстен "Wicked: For Good" -..

публикувано на 24.11.25 в 20:30
Известният журналист от РСМ Владо Перев, македонски българин, бе нападнат в Скопие. Инцидентът е регистриран в полицията.

Владо Перев, един от най-уважаваните представители на българската общност в РСМ, е бил нападнат в Скопие

Министърът на външните работи Георг Георгиев е разговарял по телефона с публициста Владимир (Владо) Перев - един от най-уважаваните представители на българската общност в Република Северна Македония, който е бил нападнат и удрян днес в Скопие, става ясно от съобщение на Министерството на външните работи. 80-годишният Владимир Перев разказва пред..

публикувано на 24.11.25 в 19:58