83% от испанските семейства с деца до 6-годишна възраст, които са подпомагани от Червения кръст, живеят в крайна бедност, сочи проучване , извършено от тях. Според директора по изследвания и социални иновации на неправителствената организация Естрея Родригес причината е в пандемията, която засегна най-вече нископлатените слоеве на населението.
От проучването става ясно, че над 45 027 семейства разчитат на помощта на Червения кръст, за да оцелеят, тъй като от началото на пандемията доходът им е спаднал с до 70% . 96 на 100 от тях са изложени на риск от бедност и социално изключване, а 54% изпитват сериозни финансови трудности.
Трима от четирима души не могат да платят здравните разходи за децата си, а 52 на 100 от тях не отопляват добре жилищата си през зимата заради невъзможността да си платят сметките. 55% от хората, на които Червеният кръст помага са безработни , а всеки трети от работещите пък печели по-малко от 500 евро на месец.
Освен това 61% от родителите имат проблеми с ипотеките и наемите, а 41 на 100 живеят в нездравословни условия. Според Естрея Родригес това води да психосоциални проблеми у децата като хиперактивност, дефицит на внимание или проблеми с адаптацията в училище. Генералният координатор на Червения кръст Тони Брюел изрази притеснение, че въпреки, че живеят зле, не всички семейства търсят помощ, защото трябва да имат по-малко от 762 евро на месец.
Предстои днес да бъдат обобщени данните за пострадалите семейства от проливните дъждове и наводненията във Врачанско и Монтанско, информира социалният министър Борислав Гуцанов. Социални работници започнаха от вчера обиколки на засегнатите от пороите, за да опишат щетите и да консултират хората относно възможностите за получаване на подкрепа от..
Свикване на ВНС и промени в конституцията ще искат от новоучредената партия "Непокорна България", съобщи лидерът Корнелия Нинова в интервю пред БНР. В предаването "12+3" тя посочи, че 27 април – учредяването, е важен ден, но не е Великден. И очаква хората да повярват на новата партия, позовавайки се на опита на учредителите. И не скри..
Новите членове на Висшия съдебен съвет от съдийската квота ще се избират с хартиени бюлетини, съобщи министърът на правосъдието Георги Георгиев. Поради технически причини системата за електронно гласуване не може да бъде използвана, обясни Георгиев: "Според експертите тя в този вид е компрометирана и не може да функционира. Затова се насочваме към..
Софийският градски съд призна и италианската, и румънската присъда за наркотрафик на Евелин Банев - Брендо, който миналата година се предаде сам в Централния софийски затвор и вече година търпи българската си присъда за пране на пари. Съдът се наложи да адаптира наказанията, за да са в синхрон с българския наказателен закон. Стоянов:..
ВКС ще се произнесе в срок за присъдата на Адриан Антонов, обвинен за катастрофата на бул. "Сливница" през май 2023-та, при която загинаха двама младежи - Ани и Явор. Държавното обвинение и семействата на загиналите Ани и Явор настояват за по-тежка присъда, а защитата на Антонов поиска условна. Прокуратурата настоява за по-висока присъда за..
Президентът Румен Радев пристигна в Полша за утрешното си участие в 10-ата среща на върха на инициативата "Три морета", която има за цел да насърчи икономическото развитие на страните от Централна и Източна Европа. Румен Радев ще участва в 10-ата Среща на върха на Инициативата "Три морета" във Варшава Днес президентът Румен Радев ще..
Генералната конгрегация на кардиналите е на заседание за определяне на датата за началото на Конклава, който ще избере новият папа. Според правилата това може да стане между 15-ия и 20-ия ден от началото на овакантения престол след смъртта на папа Франциск, който почина преди седмица. Сикстинската капела е затворена за туристически посещения, защото..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Георги Георгиев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Диана Янкулова с Тодор Тагарев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Не мисля, че новата формация на Корнелия Нинова има бъдеще. Това заяви пред БНР Румен Овчаров, бивш министър на енергетиката и бивш висш функционер в..