Речно-морските чудовища на „Изотопия” заплуваха не в свои води, а сред шума и праха на софийската улица „Цар Иван Шишман”, за да открият онези нейни обитатели, които категорично не могат без мирис на вятър и сол!
Уви, столичното шишманско море остана без топла вода за пет месеца! Добре, че гумените патета могат да плуват и в студена, особено през лятото. На хората обаче хич не им е добре. Оказва се, и на строителите: „Жената, децата вкъщи гладни, трябва да правя пари тука”. Парите от ремонта може и да отидат за почивка на море. А на тези, които искат да се изкъпят с топла вода, печелившите майстори дават изпитания съвет да разпъват хавлиите на плажа и да преоткрият хигиената в морето: „Ще съчетават банята, морето и другите неща”. Под „другите неща” разбирайте... Знаете, нали.
Изотопови категорично не одобряват. Не ни се нравят и яките багери, почти като по родното Черноморие. На шишманлии им остава да се топнат само в локвите по уличните дупки, докато май все още е дъждовен. Спокойно, народе, душът е гратис. А после бегом на море, но не за да се поздравявате с „Честита баня!”.
Макар и някои да признават, че не го обичат. Оказва се има и такива хора. Топло им е на плажа, „пясъкът отива навсякъде”... Не е навсякъде, знаем точно къде. За тези обитатели на „Цар Иван Шишман” е планината и прохладата на язовирите и езерата. Внимателно с комарите и речните русалки!
Други обаче ценят високо великото Черно море, което е „къмпинг, свобода и прекрасност”. Тази порода шишманлии обичат да четат за пътешествия и приключения и познават тънкостите на салатата с домашни домати и люти чушки в леген. „Салатата не е ли в леген и с пясък, не е салата!”. Правилно! Познават още благия нрав и богатите градини на шкорпиловските баби и често-често чуват вълшебните думи: „Да се върнете пак.”
Продължаваме уличното гмуркане и срещаме достолепна бивша състезателка по плуване, която тренира от тригодишна. Съвършенството в движенията достига с треньор по родното крайбрежие. Обича да ходи до Ахтопол и прекарва там месеци наред, за да плува маратонски дистанции. Изотопови са възхитени от откритието си и адмирират столичната жена амфибия!
Кучетата по улицата не плуват и не обичат плажа, показа репортерската ни проверка, но в посока прословутата опашка на коня, тоест Паметника на Цар Освободител, срещаме лондончанина Макс.
Той добре помни от детството семейните плавания около британските острови. За него морето е приключение и символ на международната търговия, която свързва света. Възхитен е от София и богатата ѝ европейска история. Убедихме Макс да стигне и до морския ни бряг и сме особено доволни!
Такива ще останем, ако чуете пиратската ни анкета в звуковия файл. Обещаваме, че ще ви замирише на море!
Снимки: Иван Нотев
Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..
Фондация "Енчо Керязов" започва от днес нова кампания за издирване на деца таланти за 14-ото издание на "Нощ на звездите" . " Кандидатурите могат да се подават до 5 февруари в четири различни категории - "Изкуство", "Образование", "Спорт" и "Млад иноватор", тя е за ученици, които се изявяват в природните науки, математика,..
2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите: Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна? Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..
През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите. Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...
"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..
Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..
България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..