Повечето от експонатите са от Националния политехнически музей в София, но има и вещи, събрани чрез кампанията, която музеят обяви.
Изложбата е озаглавена „Техниката около нас от времето на народната власт“.
Тя е подредена в една от къщите от чаршията. Изложбеното пространство е над работилницата, в която може да се види как навремето с помощта на животинска сила предците ни са извличали шарлан.
На входа на експозицията е разположен макет на трабант.
„Това е една закачка към посетителите. Интересно е не само за децата, но и за възрастните“, казва уредничката Даниела Димкова. На посетителите се раздава и брошура, която обяснява, че трабантът е направен от дуропласт, съдържащ вълна, пластмаса и картон и затова конструкцията е била толкова здрава.
След снимка в трабанта, посетителите продължават към една от двете малки зали с предмети и уреди, предоставени от Националния политехнически музей в София. Тук са пишещата машина „Хеброс“ и компютърът „Правец“.
Могат да се разгледат пособия, с които всички си служеха допреди 30-тина години. Според организаторите в музея така се насърчава диалогът между поколенията.
В една от залите са изложени предмети и уреди, дарени на музея, след като бе обявена кампания за набирането им.
Пеньоар на цветя, каквито носеха домакините в социалистическа България, връща живелите по онова време към спомена за домашния уют.
Подредени са и радиоапарати, от които за децата сутрин кукуригаше ранобудното петленце.
До тях са грамофонът, телевизорите „София“ и „Велико Търново“, тежките юргани, плетива от чиста вълна, детски играчки.
В изложбата са намерили място и домакински уреди, включително легендарният чушкопек – посочен за връх в българската битова революция на 20 век, според една класация отпреди десетина години.
Попълването на експозицията продължава, за да може:
„Да покажем на днешното поколение как от готвенето на открито огнище в една възрожденска къща се преминава през желязна печка на дърва, за да се стигне до електрическата печка, която коренно променя и улеснява живота“, разказва Даниела Димкова.
За да се запази тази битност от времето на социализма, от етнографския музей апелират към хората да дарят вещи, които вече не са им нужни.
Повече чуйте в звуковия файл.Въздействието на Държавна сигурност е разрушително по отношение на общността , в конкретния случай - на църковната общност, но това се отнася и за много други общности. Това каза пред БНР историкът и университетски преподавател проф. Момчил Методиев, който представи книгата си "Разрушаване на общността", която е новото заглавие в утвърдената..
На 11 май - в деня, в който почитаме паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, библиотекарите празнуват своя професионален празник. С богата културна програма служителите на Столична библиотека отпразнуваха своя професионален празник в Деня на Европа – 9 май. Беше представено стихотворението „Похвално слово“ изпълнено от неговия..
Врачански ученици от училищен клуб по фотография подредиха изложба със снимки, които показват модернизираната пешеходна зона на града. Изложбата е част от националната инициатива "Детективи на европейски проекти", която се изпълнява от областните информационни центрове у нас по проект на Европейската комисия. Фотосите са подредени в изложба,..
Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..
В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...
Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..
Една от най-вълнуващите книги, които прочетох в последно време е "Вода"- творба на може би най-популярният съвременен ирландски писател Джон Бойн. Може..
Единственият изход е отстраняване на президента , изказа мнение пред БНР икономистът Красен Станчев. В предаването "Преди всички" той коментира..
Ако си политик, който иска да има политическо бъдеще, ще следваш мнозинството от българските избиратели. В чл. 1 от Конституцията пише, че решенията..