Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Анна Адамова: Запрещението не е решение, а присъда

Мащабна инициатива подновява искането за отмяна на запрещението

2
Дни на способностите ще се проведат в 17 града от страната от днес до 1 юни
Снимка: БЦНП

Всеки е роден готов да мечтае, да обича, да бъде обичан, зачитан и уважаван. Едно общество си личи по това как се отнася към най-уязвимите от нас. Това каза в интервю за БНР Анна Адамова от Българския център за нестопанско право преди провеждането на инициативата „Дни на способностите“ в 17 града от днес до 1 юни.

Роднини, социални работници, организации в подкрепа на хора с интелектуални затруднения ще апелират към следващата власт за отмяна на запрещението у нас. Тази кампания се води вече осем години. За целта има отворена и активна петиция, която ще може да се подписва и в рамките на събитията в различните градове.

Запрещението не е решение, това е присъда за тези хора. Техните права се отнемат за цял живот, понякога заради чисто административни пречки, коментира Анна Адамова в предаването „Преди всички“.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Поставянето под запрещение зачерква занапред възможността обществото да признава хората с интелектуални затруднения за активни членове, допълни тя.

„Бидейки поставен под запрещение, това означава да нямаш абсолютно никакви права. Без значение остава твоята воля. И много често това води до много повече проблеми и повече увреждане, отколкото самите затруднения, които поради медицински проблеми има човекът“, уточни Анна Адамова.

В посланията към бъдещите народни представители се включват лица, на които Българският център за нестопанско право е помогнал в битката им за излизане от режима на запрещението и „те сами се застъпват за правата си“, поясни тя.

Сдружение „Паралелен свят“ в Пловдив и книжарница „Надежда“ организират съвместни прояви за хора с интелектуални затруднения. Снимка: Книжарница „Надежда“

Седем организации в страната изпробват на практика мерки за подкрепа, които трябва да заменят запрещението, съобщи Адамова.

„Тези хора, които всеки може да види като част от кампанията „Родени готови“, са малка част от хората, които през годините са подкрепени в тези организации. За всеки от тях различното отношение, това, че са значими, че техните желания и воля имат значение, дори да не могат да ги изразят, както ние очакваме, това е промяна в пътя им, която в някои случаи означаваше да излязат от институция.“

„Благодарение на това хората осъзнаха, че не са просто обект на някаква грижа, а когато ги питаш, когато се интересуваш от тяхното мнение и желание, те започват все по-уверено да го изразяват“, сподели още Анна Адамова.

През 2016 година е направен опит за законодателно решаване на проблема, но след първо четене не е последвало продължение. Внесена е била и национална подписка по гражданска инициатива с 12 хиляди подписа, припомни тя.

Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

От полето до масата: Какви са проблемите, за да стигнем до тук?

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини . Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи .  Втори бойкот на големите търговски вериги у нас Организатори на бойкота: Подкрепете квартални магазини и семеен бизнес! "Не може да говорим само за веригите...

публикувано на 20.02.25 в 09:13

Втори бойкот на големите търговски вериги у нас

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството..

публикувано на 20.02.25 в 08:40
Деца, използващи вейпове

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..

публикувано на 19.02.25 в 14:44
Снимката е илюстративна.

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия..

публикувано на 19.02.25 в 01:55
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..

публикувано на 18.02.25 в 09:28
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13