Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Анна Адамова: Запрещението не е решение, а присъда

Мащабна инициатива подновява искането за отмяна на запрещението

2
Дни на способностите ще се проведат в 17 града от страната от днес до 1 юни
Снимка: БЦНП

Всеки е роден готов да мечтае, да обича, да бъде обичан, зачитан и уважаван. Едно общество си личи по това как се отнася към най-уязвимите от нас. Това каза в интервю за БНР Анна Адамова от Българския център за нестопанско право преди провеждането на инициативата „Дни на способностите“ в 17 града от днес до 1 юни.

Роднини, социални работници, организации в подкрепа на хора с интелектуални затруднения ще апелират към следващата власт за отмяна на запрещението у нас. Тази кампания се води вече осем години. За целта има отворена и активна петиция, която ще може да се подписва и в рамките на събитията в различните градове.

Запрещението не е решение, това е присъда за тези хора. Техните права се отнемат за цял живот, понякога заради чисто административни пречки, коментира Анна Адамова в предаването „Преди всички“.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Поставянето под запрещение зачерква занапред възможността обществото да признава хората с интелектуални затруднения за активни членове, допълни тя.

„Бидейки поставен под запрещение, това означава да нямаш абсолютно никакви права. Без значение остава твоята воля. И много често това води до много повече проблеми и повече увреждане, отколкото самите затруднения, които поради медицински проблеми има човекът“, уточни Анна Адамова.

В посланията към бъдещите народни представители се включват лица, на които Българският център за нестопанско право е помогнал в битката им за излизане от режима на запрещението и „те сами се застъпват за правата си“, поясни тя.

Сдружение „Паралелен свят“ в Пловдив и книжарница „Надежда“ организират съвместни прояви за хора с интелектуални затруднения. Снимка: Книжарница „Надежда“

Седем организации в страната изпробват на практика мерки за подкрепа, които трябва да заменят запрещението, съобщи Адамова.

„Тези хора, които всеки може да види като част от кампанията „Родени готови“, са малка част от хората, които през годините са подкрепени в тези организации. За всеки от тях различното отношение, това, че са значими, че техните желания и воля имат значение, дори да не могат да ги изразят, както ние очакваме, това е промяна в пътя им, която в някои случаи означаваше да излязат от институция.“

„Благодарение на това хората осъзнаха, че не са просто обект на някаква грижа, а когато ги питаш, когато се интересуваш от тяхното мнение и желание, те започват все по-уверено да го изразяват“, сподели още Анна Адамова.

През 2016 година е направен опит за законодателно решаване на проблема, но след първо четене не е последвало продължение. Внесена е била и национална подписка по гражданска инициатива с 12 хиляди подписа, припомни тя.

Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20