Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фестивалът „Антистатик“ събира творци от различни държави

Стефан Щерев, Ива Свещарова, Вили Прагер
Снимка: Теодора Симова

Между 28 май и 6 юни в София се провежда 14-ото издание на „Антистатик“. Мотото на международния фестивал е "Все по-близо".

Фестивал за съвременни танц и пърформанси (представления) започна през 2008 година, като една своеобразна платформа на български представления, а втората година, след като се питали дали пак ще направят подобен фестивал за танцово изкуство им хрумнало, че е по-добре да поканят и чужденци.

Брошура на международния фестивал за съвременен танц и пърформанс „Антистатик“   Снимка: Теодора Симова

Гости на фестивал тази година са хореографи и танцьори от различни точки на света. Сред тях са имена като Паула Розолен, Кевин Джийн, Меган Бридж, Томи Паазонен, Вили Прагер, Симона Дяконеску. „Международният фестивал за съвременен танц и пърформанс“ се осъществява с подкрепата на Министерството на културата и Фонд за танцови копродукции, финансиран е от Федералния правителствен комисар за култура и медии на Германия.

"Все по близо сме до целта да срещнем публиката с едни от най-интересните световни имена от съвременния танц и пърформанс. Все по-близо сме да запознаваме професионалната сцена с уоркшопите, които предлагаме с различни практики в сферата на съвременния танц и пърфоманс", каза Вили Прагер.

Хореография на представление „По същество“ на Кевин Джийн       Снимка: Теодора Симова

Предизвикателство е да се организира такъв фестивал в пандемични времена, защото ние до последния момент не знаехме кой може да дойде, допълни за предаването "Нощен хоризонт" Стефан Щерев.

"Чисто логистично преди да вземем артистичното решение дали ние като селектори сме готови да поканим определено представление трябваше да си дадем много ясно сметка дали това е възможно въобще. Така че предизвикателството беше голямо, имайки опит от миналата година, когато много от гостите на българската танцова платформа не дойдоха по обясними причини. Затова трябваше много бързо да действаме и да преорганизираме работата си и представянето си като преминахме в едно хибридно представяне доста онлайн и с българска публика, която да вижда какво се случа и да поддържа артистите, които се показват. Не е лесно да се мисли в такава ситуация, но не сме тръгнали да го правим, защото е лесно, защото ни предизвикват точно и като изкуството, което представяме".

Танцов уъркшоп и разговор с Меган Бридж от САЩ с модератор Зорница Стоянова     Снимка: Теодора Симова

По думите на Ива Свещарова "Антистатик" е фестивала, който всяка година се опитва да покаже на софийската публика най-новите търсения в артистичното поле и да запознае публиката с вече наложили се имена, но също така и с млади хореографи и танцьори.

"Фестивалът ще приключи на 6 юни. До тогава имаме още три продукции, които ще могат да бъдат видени. Едната е на 4 юни - ретроспекция - "Пет сола за пет десетилетия" на хореографа Томи Паазонен. Едно изключително лично, много деликатно и силно представление на Тони, неговата история е много любопитна, защото след инцидент се налага да слезе от сцената. Той е бил един от водещите солисти във важни танцови трупи, но след този инцидент минава изцяло в сферата на хореографията и през последните 24 години работи изцяло като хореограф. Идва момент, когато си каза, че нещо му липсва и това е сцената. Връща се отново и създава тези "Пет сола за пет десетилетия", допълни Свещарова. 

Разговор среща с хореографката Паула Розолен от Германия и нейния екип след представлението „Знамена“   Снимка: Теодора Симова

Цялото интервю можете за чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съвременни интерпретатори на Бах откриват "Изкуството на барока" 2024

За 18-и път в София ще се проведе Международния фестивал "Изкуството на барока", фокусиран към исторически информираните изпълнения и творчеството на старите майстори. Началото на 30 септември от 19:30 ч. в концертната зала на Централния военен клуб ще поставят интерпретатори на музиката на Йохан Себастиан Бах, някои от които с нетрадиционни за..

публикувано на 29.09.24 в 23:52
Васил Казанджиев

90-годишнината на Васил Казанджиев увенчава есенните "Софийски музикални седмици"

На 30 септември в камерната зала "България" с концерт ще бъде отбелязана 90-годишнината от рождението на акад. Васил Казанджиев. В програмата ще прозвучат произведения на композитора в изпълнения на квартет "Фрош", пианистите Гергана Несторова, Надежда Цанова и Стефан Врачев, Анжела Маджарова - арфа и Виктор Теодосиев - валдхорна. Струнният квартет..

публикувано на 29.09.24 в 23:10
Стойка Миланова

Отиде си забележителната българска цигуларка Стойка Миланова

На 29 септември 2024 г. след дълго боледуване в Мадрид почина българската цигуларка с международна кариера Стойка Миланова. Това съобщиха от семейството й в нейния фейсбук профил. Стойка Миланова е родена на 5 август 1945 г. Започва да свири на цигулка на 4-годишна възраст. Неин преподавател е баща й - прочутият цигулков педагог проф. Трендафил Миланов...

публикувано на 29.09.24 в 22:47

Камерната музика на Рихард Щраус - акцент в програмата на "Камералия"

В събота, 21 септември, в София започна шестото издание на фестивала за камерна музика "Камералия".  То ще продължи до 9 октомври и включва общо пет концерта под надслов "Камерната музика като страст". Втората изява е на 24 септември в Софийската градска художествена галерия. Тя е на част от своеобразния диптих, с които фестивалът поставя акцент..

публикувано на 27.09.24 в 17:52

Художникът Юлиян Табаков с послание към децата чрез изложбата "Виждам те"

"Творението е красив организъм, съставен от множество форми, безброй същества. Но като че ли рядко виждаме неговата същност, скрита от собствените ни проекции – желания и страхове. А в страха и желанията си се опитваме да капсулираме битието, да го геометризираме и класифицираме. А защо след това да не почерпим от благата му и да отстраним неудобствата?..

публикувано на 27.09.24 в 13:35

Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев показват "Спътници в живота"

Институтът за съвременно изкуство в София открива тази вечер изложбата "Спътници в историята" на Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев.  "Програмата, която озаглавихме тази година "Живот заедно", е част от проекта "Суперпозиции" 3, започнат от института преди 3 години. Всяка година се кани нов куратор, който предлага една тема", обясни пред БНР..

публикувано на 27.09.24 в 11:56

София е домакин на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair

София се присъединява към големите европейски и световни центрове, домакини на атрактивни международни изложения за съвременно изкуство. Sofia Art Fair ще се проведе от 3 до 6 октомври в София Тех Парк. В изложението ще участват галерии и колективи, които представляват над 70 автора, творящи в най-разнообразни художествени стилове. БНР е медиен..

публикувано на 27.09.24 в 10:30