„Изборните резултати в Кипър са разочароващи“. Това каза пред БНР проф. Никос Тримиклиниотис, професор по социология в Университета на Никозия.
„Ние сме водени към много поляризирана реалност, където има дистанциране между институциите и обществото. Самите демократични институции, които трябва да представляват обществото, стават по-десни и консервативни. От друга страна имаме голяма група хора, които не гласуваха - 35 процента. Това не е висок дял по международните стандарти, но в Кипър този процент беше много малък в предишните десетилетия и увеличаването му определено е показателно“.
По думите му страната преминава през процес на поляризация на политическите институции и на демокрация в криза:
„Това може да доведе до много по-реакционен, авторитарен тип управление… В същото време можем да видим възникването на нови алтернативи и аз мисля, че това е единственият положителен резултат, който имаме. Това не е пряк резултат от електоралната реалност, но е социална реалност - възникването на друг, различен тип солидарност, на инициативи, подкрепящи хората в нужда, мигрантите, антирасистките демонстрации, масовите демонстрации на двете кипърски общности от двете страни на разделящата бодлива тел. Така че това е същинският контекст, който очертаха парламентарните избори в Кипър“.
В предаването „Събота 150“ проф. Никос Тримиклиниотис, уточни, че ЕЛАМ, която определя идеологията си като „народен и социален национализъм”, е против следваната от десетилетия цел на преговорите по Кипърския въпрос за обединение на страната като двузонална, двуобщностна федерация.
„Партията засили и антимигрантската си реторика на фона на силния миграционнен натиск, на който е подложен Кипър. ЕЛАМ е неонацистка партия, адаптирана за политическата ситуация в Кипър. В основата ѝ е много ясната неонацистка идеология на гръцката „Златна зора”. Те адаптираха посланията ѝ, използвайки популистка реторика, за да влязат в кипърския контекст. Имаме си работа с много, много вирулентна сила, която би могла да бъде разследвана и дадена на съд като криминална организация. Правителството обаче избра да не прави това. Защото ЕЛАМ по същество е резервна сила за подкрепа на правителството в трудни времена, като избори например - при последните избори те застанаха зад Никос Анастасиадис. Това се превърна в част от процеса на подкопаване на другите политически партии, на демократичната структура на обществото и доверието в институциите“.
По думите на професора по социология Кипър има правителство, което възприема антиимигрантски дневен ред, ксенофобия, политики, които са много десни.
„Това измества политическия и публичния дискурс към крайнодясното и облагодетелства екстремистките крайнодесни парти, които обвиняват правителството, че не е достатъчно дясно. Така целият политически сектор е тласкан в това направление. Само часове след успеха на националистическата партия лидерът на кипърските турци Ерсин Татар побърза да го коментира като нова пречка за преговорите. Резултатите от парламентарните избори и възходът на тях на крайно десния „антитурски“ ЕЛАМ, който подкрепя виждането за една единствена държава на острова, потвърждават позицията на турската страна за решение за две държави и че в Кипър вече не може да има федерално решение, заяви Татар“.
Проф. Никос Тримиклиниотис смята, че резултатите от вота отварят труден период за страната до следващите избори.
„Аз мисля, че ще видим прегрупиране, пренареждане на политическите сили, повече поляризация и противоречия в обществото през следващите няколко месеца и няколко години до изборите през 2023 г. Ще видим повече поляризация и конфликти в самото общество и политическото му представителство. Същевременно текат преговорите по Кипърския въпрос, имаме регионален геополитически конфликт около проблемите с природния газ. Има важни социално-икономически проблеми, особено след пандемията, която подкопа туризма, създаде повече бедност и неравенства Имаме и проблема с миграцията и търсещите убежище в Кипър. Много, много трудни въпроси трябва да бъдат решени в условията на по-голяма политическа и обществена поляризация и партиите изглеждат неспособни да намерят решение на тези проблеми. Политическите институции са изправени пред голяма криза на демокрацията“.
Интервюто с проф. Никос Тримиклиниотис можете да чуете в звуковия файл.ГЕРБ ще оттегли кандидатурата на Рая Назарян за председател на 51-вия парламент, обяви в кулоарите на парламента лидерът на партията Бойко Борисов. Очаквайте подробности!
Политиците, дали пък да не получат урок, защото НС не може да тръгне, пред очите ни се разпада политическата среда. Дали пък не трябва да се касират изцяло изборите и да послужи като урок на всички, коментира Стефан Манов от Обществения с ъвет на ЦИК в интервю пред БНР. Той е категоричен, че Изборният кодекс (ИК) не трябва да се отваря,..
Може ли и до каква степен политическа агитация да достигне до децата през социалните мрежи? Как може да се направи разликата между информация и агитация? Каквото съдържание потребяваш, такова виждаш . Алгоритъмът ти показва неща, от което се интересуваш. Много слабо вероятно е подрастващите и младежите да виждат политическо съдържание ,..
Възстановено е движението и в двете посоки при км 168 на АМ "Тракия". Участъкът беше блокиран тази нощ заради катастрофа с тежкотоварен автомобил. Това съобщиха от АПИ. Камион изгоря и блокира в двете посоки магистрала "Тракия" и "Марица" Беше спряно движението и в част от магистрала "Марица" до пътен възел "Плодовитово"...
Ще въвеждат временна организация на движението по международния път Кюстендил - ГКПП "Олтоманци" заради нов водопровод при с. Соволяно. Изготвен и е съгласуван план по въвеждане на временна организация на движението по международния път Кюстендил- ГКПП "Олтоманци" и Сърбия зарази прокопаване на нов 2-километров водопровод при с. Соволяно,..
Депутатът Даниел Лорер, който беше изключен от "Продължаваме промяната" след вчерашното гласуване за председател на НС даде във Facebook обяснение на мотивите за своя вот. " Гласувах против управленско мнозинство с "Възраждане", защото вярвам, че борбата срещу корупцията в компанията на путинистка партия ще доведе само до още путинистка корупция",..
Служебният премиер Димитър Главчев инспектира граничен пункт "Дунав мост" при Русе . Целта е министър-председателят да се запознае на място с актуалната ситуация и да координира допълнителни мерки за улесняване на трафика и повишаване ефективността на граничния контрол след евентуалното приемане на България в Шенген и по суша. Обсъжда се..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...