Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светозар Гледачев: Преговорите за следващото правителство са започнали още в 45-ото НС

Ударените от закона „Магнитски“ са готови да дадат парче от баницата, за да не се разплете чорапът до край, казва финансовият анализатор

Светозар Гледачев
Снимка: Личен архив

Осветляването по закона „Магнитски“ ще доведе с много голяма вероятност до това да имаме правителство след парламентарните избори. Това мнение изрази в интервю за БНР финансовият анализатор Светозар Гледачев.

„По простата причина, че в момента ударените страни - ние всички знаем основната ударена страна – моделът „КОЙ“ чрез други политически партии подготвя да не може ефектът на доминото да стигне до края.“

Гледачев допълни, че корупционният ресурс у нас, изчисляван на над 20 милиарда годишно, вече се е разпределил „и се дава на някои от новите партии, не на всички, на някои от новите лидерски партии, само и само да бъдат ударени първата група фирми и евентуално втората група фирми, да не се разплете чорапът до края“.

„Затова те са готови да дадат част от парчето от баницата на другите, които са новите играчи на пазара“, коментира анализаторът в предаването „Преди всички“.

Гледачев смята, че преговорите за съставяне на следващото правителство са започнали още в 45-ото Народно събрание и затова са били променени „редица закони, за да може вотът в чужбина да изиграе много сериозна роля“.

Законът „Магнитски“ действа по един начин в САЩ, а ние как ще го тълкуваме, си е наш проблем, отбеляза още Светозар Гледачев.

Според него, макар че не е задължително, е много препоръчително да се направи следващото от този закон, защото „все някога трябва да се изчистим от най-грубата форма на корупцията“.

„Това наистина е огромен удар по корупцията в България“, заяви Гледачев. По думите му, случилото се по закона „Магнитски“ трябва да го използваме само като първа стъпка „за изчистване на горните корупционни нива“.

„Не може да се изчисти цялата корупция. Тези хора са само подставени лица, зад тях има кукловоди. До кукловодите никога няма се стигне, никога няма да бъдат засегнати.“

Според Светозар Гледачев очакванията на българското общество са да бъдат наказани „тези, които окрадоха българските данъкоплатци толкова дълго време“.

Осветляването на корупционните схеми в България се случва в контекста на борбата САЩ – Русия, посочи Гледачев.

„Ние сме толкова малка песъчинка в световното финансово море. Това е просто отнемане от ръцете на руските разузнавания и руското влияние тук.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51