„Това категорично е кражба на интелектуална собственост“, каза пред БНР Татяна Илиева, управител на “Международен джаз фестивал Банско - Емил Илиев”.
„Този фестивал е създаден от моя съпруг и като интелектуална собственост след неговата кончина остава на нас, наследниците.“
Още от 28 януари, след първата официална среща с представители на Община Банско, включително с кмета Иван Кадев, наследниците получават уверения, че ще поемат и продължат организацията на 24-ото издание на фестивала. През март позицията на Общината се променя и заявяват категорично на Татяна Илиева, че те поемат цялостната организация.
На 11 май обаче внезапно настъпва нов обрат – в писмо кметът Кадев съобщава, че предоставя организацията на фирмата на Илиева. Тя отговаря, че това може да се случи при условие, че в срок от два работни дни ръководството на Общината оттегли от Патентното ведомство заявката за получаване на търговска марка.
„Второто условие беше да подпишем поне тригодишен договор, за да можем да бъдем сигурни“, посочи Илиева в предаването „Преди всички“.
След като в срок Татяна Илиева предоставила поисканите от Община Банско проектобюджет и програма за провеждането на фестивала, тя не е получила отговор.
„До момента, 8 юни, аз реално нямам в писмен вид никакъв официален отговор от ръководството на Община Банско, че организацията на този фестивал е възложена на други лица.“
До момента покойният вече създател на фестивала Емил Илиев е имал изключително коректни отношения с Община Банско, допълни още съпругата му.
„Международният джаз фестивал е една емблема за град Банско и за този регион, но единствената роля на Общината до момента е била да бъде основен спонсор и да предоставя площад „Никола Вапцаров“ за организацията и провеждането на фестивала“, отбеляза Татяна Илиева.
В момента от Община Банско вече канят изпълнители за фестивала, а екипът на Илиева е изолиран, стана ясно от казаното.
Повече по този спор чуйте в звуковия файл.
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..
4400 са акушерките у нас в момента. На 100 000 души се падат 68 акушерки. В ЕС този показател е почти наполовина по-нисък. 48-49 години е средната възраст на практикуващите акушерската професия. В отделни региони обаче тя е много по-висока. Заплатата не е най-важният проблем. Младите момичета, които тепърва трябва да избират..
"Има доста лица в публичното пространство, които би трябвало с добрия си пример , с кариерата и имената си, които носят, по-скоро да застават и да са против това, да застават във всякакви кампании, които са срещу хазартната зависимост . Ние, за съжаление, ги виждаме и по билбордове и в различни реклами за хазарт". Това заяви в интервю за..
Остават два дни до премиерата на музикалния спектакъл "Небесна хармония" . Концерт на Българската хорова капела и Струнния оркестър "Класика" от ИМ "София", които ще гостуват отново на сцената на Националния дворец на културата, в кино "Люмиер" с новия си проект. Това ще стане на 27 април от 19 часа . "Репертоарът е подбран заради една..
НЗОК да финансира дейности на медицински сестри, акушерки и рехабилитатори в техните самостоятелни практики . За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. От асоциацията очакват широка обществена подкрепа, защото исканията им са насочени към грижа за пациента. За целта са необходими промени в..
Родителите във Варна подготвят протест срещу новата наредба за прием в общинските детски градини. Варненци алармират, че готвени промени в общинската наредба за прием на деца в детските градини ще доведат до по-големи големи групи, а замислената промяна на районирането и до голяма отдалеченост на заведението от дома на детето. На вчерашната..
" Папа Франциск беше много естествен и близък до хората, не се чувстваше никаква дистанция. Беше непосредствен, както се казва един пастир. Направиха ми силно впечатление неговите думи, че пастирът трябва да мирише на овце ". Това сподели в интервю за предаването "Нещо повече" на програма "Хоризонт" монс. Петко Вълов , който е епископ на..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..
Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у..