Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Миню Стайков осъди България в Страсбург

Снимка: БГНЕС

Бизнесменът Миню Стайков е поредният задържан, осъдил България в Европейския съд по правата на човека. 

Магистратите са се съгласили с жалбата му, че над 2-годишният период на задържането му е бил прекомерен, но са отхвърлили искането му за обезщетение. 

Новината завари Стайков в Специализирания наказателен съд, от който той иска да му наложи по-лека мярка за неотклонение заради участието му в предсрочните парламентарния избори:

"Това не е толкова важно. Важното е ние като хора да постигнем справедливост. Като казвам "ние", разбирам целия народ, защото вие бяхте свидетели и сте свидетели на всичко, което се случва в страната. Всяка една такава кауза е поне със справедливи намерения".

В началото на септември 2018 г. Миню Стайков  беше задържан и обвинен със сина си Стайко и още няколко души за участие в организирана престъпна група за данъчни измами, пране на пари и производство на цигари без бандерол. В деня, в който изтиче максималният му 8-месечен срок на задържане, беше обвинен за злоупотреба с еврофондове за над 11 млн. лева и така задържането му беше продължено. 

В момента той е под домашен арест.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Корнезов

МС одобри Александър Корнезов за кандидат на България за съдия в Съда на ЕС

Министерският съвет одобри Александър Корнезов за кандидат на Република България за съдия в Съда на Европейския съюз (СЕС). Решението беше взето на заседанието днес по предложение на двама министри - министъра на външните работи Георг Георгиев и министъра на правосъдието Георги Георгиев. По силата на чл. 253, ал. 2 от Договора за функциониране на..

публикувано на 16.04.25 в 16:36

Правителството одобри и изпрати на ЕК предложенията за промени в НПВУ

Правителството одобри и изпрати на Европейската комисия искането за изменение на Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Промените целят и адаптиране на Плана към променената икономическа и политическа среда, включително последствията от войната в Украйна, енергийната криза, инфлацията и драстичното увеличение на разходите в..

публикувано на 16.04.25 в 16:23

Има план за фабрика за барут в България с участието на "Райнметал"

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов съобщи, че е изготвен план в България да се изгради модерна фабрика за барут от най-големия концерн за военна индустрия в Европа “Райнметал”.  Стойността на проекта е 420 милиона евро, посочи Борисов, който вчера се срещна в Германия с изпълнителен директор на “Райнметал”. "Договорът е готов, най-бързо става за 2 години,..

публикувано на 16.04.25 в 16:19

Най-бавният влак Кюстендил-Гюешево качи скоростта на 40 км/ч

Най-бавният влак, не само за стандартите за България, Кюстендил-Гюешево вече се движи с по-висока скорост - до 40 км в час, казаха жп специалисти. Доскоро композицията изминаваше разстоянието от 34 км - за час и четиридесет минути, със средна скорост 20-25 км/ч. Пътува в дните сряда, събота и неделя. Бавната скорост по направлението..

публикувано на 16.04.25 в 15:56
Израелски танкoве, разположени по т.нар. Линия алфа, която разделя анексираните от Израел Голански възвишения от Сирия, 9 декември 2024 г.

Израел контролира две трети от Ивицата Газа

Израелските войски контролират две трети от територията на Ивицата Газа. Министърът на отбраната Израел Кац заяви днес, че армията ще остане за неопределено времев така наречените "зони за сигурност" освен в Ивицата Газа и в Ливан и Сирия. "За разлика от преди израелските военни няма да напуснат зоните, които са били разчистени и взети под..

публикувано на 16.04.25 в 15:54

Киев удължи военното положение в страната

На фона на продължаващите преговори за примирие в Украйна Киев удължи военното положение в страната с още 90 дни. Над две трети от депутатите във Върховната рада подкрепиха предложението на президента Володимир Зеленски. Военното положение в Украйна и мобилизацията продължават до 6 август. В същото време представител на украинското..

публикувано на 16.04.25 в 15:46
Румен Радев

Румен Радев: Нека не забравяме, че ние сме формирали културния облик на континента

"Поредният ученически гвардейски отряд е убедително доказателство за възраждането на патриотичния дух в нашето общество, така необходим ни днес".  Това подчерта президентът Румен Радев, който участва в церемония по тържественото връчване на знамето на 22-ри ученически гвардейски отряд в град Елин Пелин:      "Днес, когато очакваме да ни оценят и..

публикувано на 16.04.25 в 15:39