Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дъщерята на проф. Мирослава Кортенска дари книгите на майка си на студенти

Студенти на проф. Мирослава Кортенска
Снимка: Фейсбук- Мирослава Кортенска

Дъщерята на проф. Мирослава Кортенска Веселина Господинова дари на студенти от Югозападния университет в Благоевград книгите на майка си.

"Аз много държа знанието, всички книги, които са били на работния плот на майка ми, да останат лично във всеки един студент. Това беше нейното послание за отговорността към знанието и си мисля, че когато обявихме инициативата в интернет, се обадиха повече от 20 студенти от цяла България с молба книги от професорката, от нейния огромен архив да остане в тях. Това е един много вълнуващ момент, за който аз се подготвям емоционално", каза за БНР Веселина Господинова, дъщеря на проф. Мирослава Кортенска.

Веселина Господинова сподели, че студентите имат нужда от знанието на нейната майка - проф. Мирослава Кортенска.

"Именно тези студенти, докато майка ми беше в болница, докато преминахме през тези тежки моменти, за нито един миг тези деца не ме оставиха - мен и моите деца, винаги се интересуваха от нас", допълни в предаването "Графити по въздуха" Веселина Господинова.

Професор Мирослава Кортенска почина на 13 април 20121 година.

"Въпреки че толкова време майка ми беше в болница, знаехме, че не е добро нейното състояние, че е много тежко състоянието ѝ заради коорнавируса, но винаги надеждата умира последна. Аз все още не мога да преживея, не мога да приема, не мога да възприема тази ситуация, която живота ми поднесе - да се разделя с моята майчица, която си отиде на толкова работоспособна възраст. Тя беше преподавател до последно в Югозападния университет в Благоевград, пишеше коментари, имаше много сериозна обществена гледна точка. Нейното гледище беше критерий и мерило за много хора в България. Загубихме този човек така нелепо и аз съм в голям шок", сподели още Веселина Господинова.

Благодарение на БНР по повод 85-годишнината от рождението на баща си - Кирил Господинов, Веселина Господинова дари документи на Държавния архив.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Костов

Неукротимата нежност в стиховете на Ивайло Костов

От първи прочит стихосбирката на талантливия Ивайло Костов от София "Време е да те целуна" завладява и остава в душата завинаги. От неговата интимна лирика блика нежност, нежност и пак нежност. Любимата е обзела целия свят - дъгата, цветовете, цветята....всичко. С някаква магична словесност Ивайло Костов излива любовта, която е част от..

публикувано на 07.07.24 в 05:30
Фестивала за куклено изкуство Шарено петле

В Плевен започва VII издание на Фестивала за куклено изкуство "Шарено петле"

В Плевен започва Седмото издание на Фестивала за куклено изкуство за всички възрасти "Шарено петле". В продължение на пет поредни дни ще бъдат показани представления за за цялото семейство.  В "Шарено петле" ще има и международно участие. На сцените на ДКТ "Иван Радоев" и в парка на Регионалния исторически музей ще излязат творци от цялата..

публикувано на 04.07.24 в 11:15

Премиера на оперетата "Страната на усмивките" във В. Търново

В Европа, Азия и света на сънищата отвежда публиката новото оперетно заглавие от репертоара на Великотърновския театър. Тази вечер на голямата сцена в музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" е премиерата на оперетата "Страната на усмивките" от Франц Лехар.   Спектакълът е съвместна продукция на Великотърновския театър и Софийската..

публикувано на 04.07.24 в 08:30
Диригентът Пааво Ярви

Маестро Пааво Ярви: Класическата музика е в положението да трябва да се извинява, че съществува

През месец юни организаторите на престижния конкурс за пианисти „Геза Анда“ привлякоха в Цюрих някои от най-значимите фигури от света на класическата музика. Сред тях беше и големият естонски диригент Пааво Ярви, който ръководи изпълненията на тримата избраници на реномираното жури във финалния тур, заедно с оркестър "Тонхале" – Цюрих, на който..

публикувано на 03.07.24 в 17:09

Арт фестивал "Солинария" - с внимание към младите музиканти

Започна четвъртото издание на Младежкия арт фестивал "Солинария" в Созопол. На откритата сцена с невероятна гледка към морето от 5 до 13 юли отново изява ще имат млади артисти от България и гости от цяла Европа – от проекта EuroChoir.  Започнаха и майсторските класове – по цигулка на именитата наша цигуларка Ангелина Абаджиева, която пристигна от..

публикувано на 03.07.24 в 16:35
Димитър Вълчев по време на запис в Първо студио на БНР (1971 г.)

Спомен за композитора Димитър Вълчев

С голямо уважение припомняме творческото дело на един любим за много българи музикант - Димитър Вълчев - композиторът, който се изявяваше и в класическата, и в поп музиката. Всеки слушател обича песента му “Една българска роза“, но е чувал и оперетата му „Време за любов“, и очарователните му детските песни, филмовата му музика. Разбира се, Димитър..

публикувано на 03.07.24 в 16:03
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Детският радиохор е "Ансамбъл на годината"

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Детският радиохор, ръководен от Венеция Караманова, е едва втората формация в 33-годишната история на анкетата, която е двукратен носител на званието "Ансамбъл на..

публикувано на 03.07.24 в 14:52