Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НАТО: Русия е растяща заплаха, Китай - системно предизвикателство

Договорено е увеличаване на бюджета на НАТО

| обновено на 14.06.21 в 20:55
Снимка: Прессекретариат на държавния глава

Държавните и правителствени ръководители на 30-те страни членки НАТО се обявиха за укрепване на колективните отбранителни способности срещу "всички заплахи, от всички страни".

От комюникето на еднодневната среща на върха в Брюксел става ясно, че Русия продължава да е най-голяма заплаха за НАТО. За първи път обаче западният военен алианс призна за опасност и растящата военна мощ на Китай.

Срещата започна с важна декларация от президента на Съединените щати Джо Байдън, който за разлика от предшественика си Доналд Тръмп, даде ясно да се разбере, че НАТО е важна за американските интереси организация и че Вашингтон няма да се поколебае да защити Европа, също както европейските съюзници помогнаха във войната срещу терора след нападенията на 11 септември 2001-а:

„Непрекъснато припомням на американците, че когато Америка беше нападната за първи път след Втората световна война, НАТО се притече на помощ. НАТО се притече на помощ! Те спазиха член пети. Сега искам цяла Европа да знае, че може да разчита на Съединените щати“.

"Свещено" нарече Байдън задължението за взаимна помощ при задействане на член 5 от Северноатлантическия договор.

Затова и германският канцлер Ангела Меркел реагира позитивно:

„В общи линии това беше важна среща на върха на НАТО, която дава ясен мандат за нова стратегическа концепция и която, според мен, отбеляза едно ново начало“.

Съюзниците предупредиха руския президент Владимир Путин, с когото Байдън ще се срещне в сряда в Женева, че нормализиране на отношенията не може да има преди Москва да прекрати зловредните си действия спрямо Запада. НАТО настоява Русия да изтегли военните си части от териториите на Украйна, Грузия и Молдова.

Вратите на Алианса остават отворени за всички европейски демокрации - се казва в декларацията от Брюксел.

А за "системното предизвикателство" Китай се посочва, че бързо увеличава ядрения си арсенал и модернизира въоръжените си сили и си сътрудничи в това отношение с Русия:

„Китай не е наш противник, наш враг. Без Китай не можем да противодействаме на измененията на климата или да контролираме въоръжението, но без съмнение Китай е икономическо, политическо и военно предизвикателство“, заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг. 

Алиансът все пак не изключва конструктивен диалог с Пекин.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Президентът Румен Радев говори пред медии при пристигането си за срещата на НАТО в Брюксел.

Радев вижда стъпки към преодоляване на технологичния разрив в НАТО

В Брюксел започна среща на лидерите на страните от НАТО. Сред основните теми на форума са отношенията с Русия и Китай и програмата с целите на Алианса до 2030 година. Като държавен глава за пръв път във форума се включва американския президент..

обновено на 14.06.21 в 17:59
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп

Тръмп нарече "отвратителни" действията на Русия срещу Украйна, траур в Киев

Ден на траур е обявен днес в Киев в памет на жертвите на вчерашните масирани руски атаки. Загинали са 16 души, сред които две деца. Президентът Володимир Зеленски заяви, че украинската столица е била атакувана с повече от 300 дрона и осем ракети. "Светът..

публикувано на 01.08.25 в 03:48
Туристи в района на Атина, юли 2025 г.

Силни дъждове наводниха пътища в Гърция

В Гърция горещините преминаха в силни дъждове, които доведоха до наводнения по пътищата. След горещата върна от миналата седмица и екстремни температури времето рязко се промени. Цялата страна е обхваната от проливни дъждове, бури, градушки и силен вятър...

публикувано на 01.08.25 в 02:22
Министърът на културата Мариан Бачев (вляво) отговори на въпроси на депутати в Комисията по културата и медиите в Народното събрание - 31 юли 2025 г.

Министър Бачев: До месец ще се обявят конкурси за директори на опери и театри

До месец ще бъдат обявени конкурсни процедури за директори за Софийската опера и балет, Държавната операта в Стара Загора, Драматичния театър „Стоян Бъчваров“ във Варна и Музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" във Велико Търново. Това каза..

публикувано на 31.07.25 в 21:16

Лесничеите настояват за повишаване на заплатите и финансово стабилизиране на горските и ловни стопанства

От Национална федерация "Земеделие и горско стопанство" към КТ "Подкрепа" предупредиха, че има криза в горския сектор и расте напрежението сред горските служители. Основното искане е държавата да предприеме спешни мерки за увеличение на работните..

публикувано на 31.07.25 в 20:59

Билбордове в община Смолян ще предупреждават за опасните зависимости

Билбордове, които предупреждават за опасните зависимости от хазарт, алкохол, цигари и наркотици ще бъдат поставени по улици и пътища в община Смолян. Това реши на днешното си заседание Общинският съвет, след като одобри предложението на съветника от..

публикувано на 31.07.25 в 20:58
Израелски войници стоят до израелско знаме от ливанската страна на границата, близо до южното ливанско село Марун ал-Рас, 26 ноември 2024 г., на фона на трансгранични военни действия между

Израел удари обекти в Ливан, използвани от "Хизбула" за производство на ракети

Израелските власти оповестиха, че военните сили на страната са нанесли удари по обекти в Ливан, използвани от "Хизбула" за производство и съхранение на ракети. Държавната информационна агенция на Ливан потвърди за въздушни нападения в долината Бекаа и в..

публикувано на 31.07.25 в 20:43

НС прие промените в Закона за държавната собственост на фона на скандал

Последното пленарно заседание за този политически сезон завърши със скандал. Гласуването на второ четене на промените в Закона за държавната собственост ще бъде оспорено от опозицията заради спорен кворум.  Как се стигна до тази ситуация Малко след..

публикувано на 31.07.25 в 19:58