Смъртността при инсулти и хипертония у нас е 4 пъти по-висока от средните европейски показатели, сочат данни от здравен доклад на Американската търговска камара в България.
Документът отчита влошена работа на доболнична помощ.
Основната причина за висока смъртност при тези заболявания, според доклада, е недостатъчната доболнична помощ каза изпълнителният директор на американската търговска камара Петър Иванов.
„Хората да разчитат на превенция, да се изследват предварително, защото така се спестяват средства, а не увеличават разходите. Манталитетът на българина, като се разболее, да легне в болницата“
Средно годишен разход за профилактика на заболявания на човек у нас е 34 евро. За сравнение, в Европейския съюз е 89 евро, сочат още данните от доклада
„Да се преразпределят средства от други дейности, че да може да се направи адекватна инвестиция в здравеопазването, докато достигнем нивата на инвестиция, които са за другите държави“, предложи Иванов.
От камерата предлагат на здравето да се гледа като инвестиция, защото това е един от показателите, които привличат чуждестранните инвеститори у нас. Според тях за здраве трябва да се отделят 10% от БВП.
Необходимост има и от дигитализация на здравеопазването - тоест всеки пациент да има електронно здравно досие, отчита председателят на фармацевтичния съюз професор Асена Сербезова:
„Как ще обясни, примерно, лекаря на един пациент, че ще му препише лекарствата по Каса електронно, а пък другите – не?! Или, примерно, че в болничното лечебно заведение няма възможност да бъде предписано електронно. Нали те имат болнични информационни системи? Нали ние всички се нуждаем от тази прозрачност и дигитализация, за да имаме данни от процесите и, когато имаме данни от процесите, ние ще ги управляваме по-добре“
Смъртоносен инцидент стана по време на провеждащото се край Варна автомобилно състезание "Планинско изкачване Аладжа манастир" - един от зрителите на състезанието загина, а други седем пострадаха. Инцидент със загинал и осем пострадали прекрати рали "Планинско изкачване Аладжа манастир" край Варна Брифинг за инцидента на рали "Аладжа..
Трети ден след бедствието по Южното Черноморие продължава разчистването на кал, отломки и дървета във ваканционното селище "Елените" и в община Царево. Основният път във високата част на "Елените" се разчистван с тежка техника. Продължава разчистването след наводненията в района на Царево и Несебър Все още няма ток, а доброволци на входа на..
Очаква се Израел и радикалното палестинско движение "Хамас" да проведат непреки преговори в египетската столица Кайро. Трябва да бъдат уточнени условията по обявения от президента на САЩ Доналд Тръмп план за прекратяване на огъня в Ивицата Газа и освобождаване на заложниците, държани все още от "Хамас". Междувременно Тръмп заяви, че Израел се е съгласил..
Стотици хора в София се включиха в шествие в подкрепа на Палестина. Демонстрацията започна по обяд от НДК, премина по булевард "Витоша" и стигна до района на Президентството и Народното събрание. По данни на полицаите, които охраняваха проявата, включилите се в нея са били над 700. Демонстрация в подкрепа на палестинския народ в София..
Националната агенция за приходите установи седем търговци в нарушение на Димитровградския пазар за по-малко от час при внезапна проверка тази сутрин, съобщиха от институцията. Двама от проверените търговци издадоха касови бележки според нормативните изисквания. При контролна покупка в друг обект , инспекторите от НАП са получили фискален бон..
Волейболният ни отбор повдигна класата си. Това заяви пред БНР Димо Тонев, член на УС на Българската федерация по волейбол, бивш капитан на тима. "Направихме едно прекрасно лято – с много труд и огромно израстване на нашия отбор, което се видя и в мачовете, които изиграхме. 7 мача на изключително високо ниво. Като че ли малко раничко идва..
В София се провежда финалът на 13-ата кампания "Книги за смет". Над 10 милиона тона пластмаса се събират всяка година по време на инициативата. Днес в столицата още от сутринта много хора донесоха събрания от тях отпадък за рециклиране. Някои хора събират цяла година пластмаса, съхраняват я почистена и готова за рециклиране, каза пред..
Първата приливна вода около 6 м воден стълб с камъни и дървета е заляла курорта Свети Влас. В морето има над 30 коли и 50 екипа на пожарната и..
"Става дума за директна подмяна на обществено важен наратив . В момента някой се опитва – Новото начало на г-н Пеевски, да яхне една модерна вълна..
"Отново успях да направя много добър резултат . Това ми дава мотивация да продължа ", каза пред БНР Ружди Ружди, световна звезда сред..