Неотдавна в предаването „Неделя 150“ просветният министър проф. Николай Денков съобщи, че повече от една трета от началниците на регионалните управления по образованието са ангажирани с партийна дейност. Денков тогава уточни, че в текстовете на Закона за училищното и предучилищното образование никъде няма ясно изискване политическа дейност да не се случва в училищната система.
В МОН се получават сигнали, че и в предходни предизборни кампании на учителите и директорите е бил оказван натиск „в една или друга посока, свързана с дейността на политическите партии“, изтъкна Николай Денков. По думите му „този натиск е абсолютно неприемлив в тази система“. За целта се предлагат промени в закона.
В неговата практика като училищен директор не е имало идеи за политизиране или пропагандиране. До него не са достигали информации за политически или партиен натиск. В предаването „Преди всички“ Стаматов изрази мнение, че не е разумно да се правят промени в закона в тази посока или ако се правят - то следва към съществуващите дефиниции просто да се добавят две думи.
„Аз не мисля, че законът трябва да се редактира или да се отваря изобщо. В нашия закон е записана забрана по отношение на пропагандиране на различни идеологически трактовки. Ако трябва да се конкретизира в дадената ситуация – може би да. Но ако погледнем още по-глобално – има далеч по-жизненоважни и обществено очаквани промени, които обществото ни очаква в закона. Той вече е на 5 години и редакции в него са правени само и единствено във финансовата посока.“
Като теми, по които биха могли да се правят корекции съобразно днешната ситуация, Стаматов очерта националното външно оценяване и държавните зрелостни изпити.
„Да се правят в електронен формат ДЗИ и НВО, да се прави истинска редакция на това, което се види от резултатите им, да се коригира всяка година, съобразно ситуацията на поколенията и резултатите им. Учебният план, учебните програми – олекотяването им, достигането до един много по-съвременен и гъвкав начин до поколението, което днес е коренно различно от това, което беше през 2016-а“, коментира Диян Стаматов.
Като друга съществена и важна промяна в законодателството той посочи онлайн обучението.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Под диригентството на маестро Йордан Камджалов на 8 юли Плевенската филхармония започна Национално турне. Предвидени са 15 концерта "Музикална магия 2" в цялата страна. През 2011 година Камджалов беше избран за Музикант на годината. През 2019 година спечели в категория "Музикален проект на годината" на предаването "Алегро Виваче" на Българското..
" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава всичко, ще си продаде и колите, иска да ги даде един-два месеца да се карат облепени, но това, което се случва, е, че веднъж ги спряха неоснователно от движение". Това коментира пред БНР Ивелин..
Сериозна промяна предстои в следващите месеци в регулацията на дроновете у нас . По-строги мерки за операторите на дронове предвиждат промени в Наредбата за безпилотни летателни системи и нови изисквания към центровете за обучение на пилоти на този тип летателни средства . Идва ли време, в което регулацията на дронове, ще прилича на тази,..
" Като цяло хотелиерите са поляризирани в оценката си за туризма у нас" . Това заяви пред БНР Георги Дучев - изпълнителен директор на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели: "Една трета от тях смятат, че той се е подобрил спрямо миналата година. Пак една трета смятат, че няма промяна и има една трета, която декларира..
Как чрез изкуство да вдъхновява младите хора към тяхното по-добро развитие - тази цел си е поставил Виолин Неделчев. Той е талантлив художник и отдаден учител по "Изобразително изкуство". В момента преподава в 143-то Основно училище "Георги Бенковски", но пътят му е свързан и с много други учебни заведения. Виолин три пъти получава..
14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..
Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава..
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки..