Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любомир Филипович: Голямата линия на разделение в Черна гора е свързана с идентичността

Разделението се разпалва и експлоатира главно от Сърбия

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Черна гора, заедно със Сърбия, се смята за най-напреднала от страните от Западните Балкани по пътя към членството в Европейския съюз. От няколко седмици обаче черногорското правителство и Брюксел са пред сериозен разрив. Причината е, че Подгорица настоява Европейският съюз да се притече на помощ заради сериозни затруднения да изплаща заем от близо 1 милиард долара към Китай, който гради срещу тази огромна сума 41 километра магистрала в каньона на Морача. 

С т.нар. "дипломация на дълговите капани" Китай стъпва здраво в Черна гора. Държавният дълг на бившата югославска република почти се изразява с брутния ѝ вътрешен продукт. А изплащането на договорения през 2014 година заем трябва да започне идния месец и да продължи 14 години.

Според откъслечна информация, която се представя пред обществото от финансовия министър Спаич, Черна гора може и да има късмет и дългът ѝ да бъде изкупен от една или три държавни институции от страни членки на Евросъюза - като се очаква срокът за изплащане да бъде удължен с 6 години, а лихвата да е 1 процент в евро, вместо 2 процента в долари, каквато са наложили китайците. 

На коалиционното правителство междувременно му се наложи да влезе в режим на оцеляване след разрив между премиера Кривокапич и сръбските депутати в черногорския парламент. 

Кривокапич, снимка: ЕПА/БГЕНС
"Това, на което сме свидетели всъщност, е непрекъсната политическа криза, откакто на власт е новото правителство. Дори докато се формираше то, страната всекидневно беше пред криза. Причината е основно в това, че този кабинет е съставен от доста широка палитра от различни субекти, следващи различни политически идеологии". Това коментира в интервю за предаването "Събота 150" политическият анализатор от Черна гора Любомир Филипович. 

Според него положението е сходно с това в Израел:  

"Правителството на Кривокапич се събра само с една обща цел - свалянето от власт на Демократическата партия на социалистите, която управляваше Черна гора през последните 3 десетилетия. Веднага щом това стана, кабинетът започна с мъка да се опитва да се обедини около обща визия за страната. В това се коренят всички политически проблеми към момента". 

Криза в отношенията между Черна гора и Сърбия заради различна интерпретация на историята 

Сериозно разделение сред черногорското общество беше видно дори от чужбина преди последните избори в Черна гора. Как се делите, колко дълбоко е разделението и кой има интерес то да продължава?

Най-голямата линия на разделение е свързана с идентичност, а не с етнос. За разлика от други страни в региона православното мнозинство в Черна гора е етнически хомогенно. Сред това мнозинство обаче, което само условно ще нарека черногорци, вече е повече правило, отколкото изключение да има братя, които се идентифицират различно. Единият се определя като черногорец, а другият - като сърбин.

Това разделение беше разпалено още повече напоследък. И беше експлоатирано - главно от Сърбия. По време на предизборната кампания миналата година, доминирана от Сръбската православна църква, която има огромно влияние в нашето общество, пропастта между сърбите и черногорците в страната ни се разшири още повече.

Към настоящия момент напрежението вече достига безпрецедентно емоционално ниво. А когато правителството е в криза, институциите не функционират, икономиката също е в криза - тогава хората обикновено се плашат, етнически и други разделения излизат на повърхността и се стига и до криза на сигурността.

Има ли от ваша гледна точка място за сравнение - чисто по балкански - на напрежението между сърби и черногорци и това между българи и македонци от Република Северна Македония за общата история и за евентуалното общо бъдеще в обединена Европа?

Не са само България и Северна Македония. Украйна и Русия и Австрия и Германия например по подобен начин имат обща история. Черна гора, може да се каже, е няколко стъпки зад Северна Македония. Те имат много силно чувство за идентичност. В наши дни, според мен, много малък процент от тях смятат себе си за българи или за сърби, за разлика от преди. В Черна гора почти 30 процента от населението се смятат за сърби и дори още по-голям процент се определят хем като сърби, хем като черногорци. 

Страните от Западните Балкани стават все по-нетърпеливи в евроинтеграцията си. Напоследък почти всички критикуват Евросъюза, че не изпълнява обещанията си и че е напът да изгуби авторитета си в региона. Европа, в интерес на истината, не прояви особена бързина в помощта в битката с коронавируса, например. Какви са нагласите в Черна гора по въпроса?

Първоначално Евросъюзът не се отзова достатъчно бързо. Всъщност нямаше отговор от него през първия месец на пандемията. През това време се включиха Русия и Китай. Но руснаците и китайците не можаха да експлоатират ситуацията като в Сърбия, където спечелиха сърцата на хората с ваксинната си дипломация и с пиар кампанията си. 

Няколко месеца по-късно обаче Европейският съюз наистина помогна на здравната ни система. И макар и с няколко месеца закъснение през КОВАКС Европа ни праща необходимата помощ.

Правителството ви влезе в задочен конфликт с Брюксел с настояването си Евросъюзът да помогне за гигантския заем - близо 1 милиард долара - от Китай за построяване на магистрала в Черна гора, известна в западните медии вече като "магистралата за никъде". Трябва ли Европа да помогне наистина, макар и закъсняла?

Това е още един пример за бавна реакция от Европейския съюз и бюрокрацията му. Когато се договаряше китайският кредит преди повече от 7 години, от черногорското правителство се молеха на Евросъюза да подкрепи този инфраструктурен проект и предупреждаваха, че ако европейските институции не помогнат, Подгорица ще трябва да излезе на кредитния пазар.

Така и стана - Черна гора взе лесните, но скъпи за връщане китайски пари. И към момента е почти готова частта от магистралата, която е от изключителна важност за страната ни, защото елиминира отсечката между Подгорица и Колашин - а тя е сред най-опасните пътища в Европа, преминава през скала над каньона на река Морача, където всяка година загиват десетки черногорци и чуждестранни туристи.

Тази магистрала наистина решава огромен проблем с безопасността на пътуването в Черна гора. А Европейският съюз се опитва да направи сега това, което не направи преди години, с инвестиционния пакет - моркова, който размаха миналата година - 30 милиарда евро за инфраструктурни проекти в целия регион. Освен това, ако се вярва на финансовия ни министър, правителството е в заключителна фаза на договаряне с една страна членка на Евросъюза, която не се назовава засега, но била готова да изкупи огромния дълг към Китай.

И освен това да промени условията на изплащане, за да свали част от товара на и без това вече твърде тежката задлъжнялост на черногорската държава. Държавните дългове са за над 80 процента от брутния вътрешен продукт. Но новият път е крайно необходим, а за съжаление нямахме никакъв избор през 2014 година.

Интервюто с Любомир Филипович можете да чуете в звуковия файл. 
снимка: ЕПА/БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кметът на София Васил Терзиев

Васил Терзиев обяви, че след 10 юли затваря врати за посетители парк "Врана"

Кметът на София Васил Терзиев обяви, че след 10 юли затваря врати за посетители парк "Врана" и спира движението на автобус 50 Х, който превозва пътници до парка. Екипите на общината прекратяват работа по поддръжката и охраната. Царското семейство: Парк "Врана" загива! Дотук се стига след като държавата, която е собственик на парк..

публикувано на 07.07.25 в 18:34

В МВР няма информация или сигнали за втори леопард в Шуменското плато

В МВР не е постъпвала официална информация, данни или сигнали за второ животно от семейство "котки", забелязано на територията на Шуменското плато. Още на 27 юни ОДМВР-Шумен информира, че са проверени над 30 имота след получаване на сигнала за забелязан хищник в ПП "Шуменско плато".  Обходени са имоти, граничещи с природния парк,..

публикувано на 07.07.25 в 18:20

Украински дронове са поразили Илския нефтопреработващ завод в Краснодарския край на Русия

Украински далекобойни дронове са поразили Илския нефтопреработващ завод в Краснодарския край на Русия. Това предаде Украинская правда, като се позова на свой източник в разузнаването. "Този завод е част от военнопромишления комплекс на държавата-агресор и е пряко задействан в агресивната война срещу Украйна", е посочил цитираният източник...

публикувано на 07.07.25 в 18:13

В Лондон почетоха паметта на загиналите при бомбените атентати на 7 юли 2005 година

Имената на всички 52-ма загинали при бомбените атентати в Лондон на 7 юли 2005 година бяха прочетени на възпоменателна служба в катедралата "Свети Павел". Четирима атентатори самоубийци се взривиха на четири различни места в транспортната мрежа на британската столица точно преди 20 години. 52 000 бели венчелистчета бяха пуснати от тавана на..

публикувано на 07.07.25 в 18:12

СРС пусна от ареста тримата младежи, задържани за побой над минувачи в София

Софийският районен съд освободи тримата младежи, задържани за нападение срещу двама души в центъра на столицата в нощта на петък срещу събота.  Заседанието се гледаше при закрити врата, тъй като двама от задържаните са непълнолетни. Трима непълнолетни са задържани заради побой над минувачи в София Софийският районен съд решава дали..

публикувано на 07.07.25 в 18:03

Русия атакува центрове за набиране на украински военнослужещи в Харков и Запорожие

Русия е атакувала центрове за набиране на военнослужещи в украинските градове Харков и Запорожие, съобщиха от украинската армия. На въздушни удари отново беше подложен и Киев. Трима души са били ранени при удара срещу центъра в Харков и един при този в Запорожие. Руските атаки срещу пунктовете за набиране на войници започнаха още миналата..

публикувано на 07.07.25 в 17:48

Велико Търново отбелязва 148 години от освобождението на града

С общоградско поклонение и концерт Велико Търново отбелязва днес 148 години от освобождението на града. С военен ритуал и общоградско честване великотърновци отдадоха тази вечер почитта си към освободителите на старопрестолнината преди 148 години: "Велик ден е днес за Търново, оттук започва да грее свободата на България". "Честваме..

публикувано на 07.07.25 в 17:43