Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Англия победи Германия с 2:0 и пенсионира Льов

Хари Кейн е отбелязал втория гол.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Англия достигна четвъртфиналите на Евро 2020, след като надигра Германия с 2:0 на Националния стадион „Уембли“. И съответно пенсионира предсрочно селекционера на Бундестима Йоахим Льов.

Пред около 40 000 зрители Бундестимът започна по-активно срещата, но първият точен удар по посока една от двете врати бе на сметката на „трите лъва“. Отправи го техният голмайстор в надпреварата до тук с две попадения Рахийм Стърлинг. Изстрелът на нападателя на Манчестър Сити обаче беше отразен от стража на Маншафта Мануел Нойер. Най-чистата ситуация през първата част се откри пред Тимо Вернер, който получи в коридор, но бе спрян от Джордан Пикфорд. В края на полувремето Хари Кейн, който не бе достатъчно активен до почивката, имаше възможност да открие, но защитник на германците направи решителен шпагат и изби топката.

След 15-минутната пауза играта продължи да бъде равностойна, като англичаните направиха ключова смяна с включването на Джак Грийлиш в 69-та минута – офанзивният футболист на Астън Вила замени Букайо Сака. Грийлиш участва в първия гол за възпитаниците на Гарет Саутгейт, след като подаде на Люк Шоу, който пусна остър пас в наказателното поле, засечен от Стърлинг за третия му гол в турнира. Малко след това голмайсторът за „трите лъва“ можеше да се превърне от герой в грешник, след като сбърка при пас в центъра, давайки златна възможност на Германия. Кай Хаверц изведе Томас Мюлер в коридор, но играчът на Байерн Мюнхен изпусна сам срещу Пикфорд. Това сякаш прекърши амбициите на Бундестима, който инкасира второ попадение в 86-та минута. Точен с глава бе Хари Кейн, за когото това беше първи гол на Европейското първенство по футбол, а в ролята на асистент се превърна Грийлиш.

До края резултатът остана непроменен и така Гарет Саутгейт и Англия взеха реванш за загубата си в полуфиналите на Евро 96, когато Германия продължи към финала след изпълнение на дузпи, при които решителният пропуск бе на сметката на селекционера на „трите лъва“. Последен мач начело на Маншафта изигра и наставникът им Йоахим Льов, който вече обяви, че напуска националния отбор след края на Евро 2020. Той си тръгва като световен шампион през 2014 и ще бъде заменен от бившия треньор на Байерн Мюнхен и помощник на Льов в Германия Ханзи Флик.

Англия пък прогресира към последните осем в турнира, където ги чака победителят от последния осминафинал между Швеция и Украйна, които играят тази вечер от 22:00 часа българско време.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Хулио Веласкес

Веласкес: Левски трябваше да спечели с по-голяма разлика

Наставникът на футболния Левски Хулио Веласкес смята, че неговите футболисти са изиграли силен мач срещу Сабах и са заслужавали да спечелят с по-голяма разлика. Снощи "сините" се наложиха над азерите с 1:0 в първи мач от третия квалификационен кръг на турнира Лига на конференциите. Левски победи Сабах с гол в 98-та минута "Много съм доволен и..

публикувано на 08.08.25 в 07:44
Национален отбор на България по волейбол

Волейболистите ни спечелиха турнира "Чайка" в Скопие

Мъжкият ни национален отбор по волейбол, който е воден от Франческо Моло и Теодор Богданов, победи състава на Република Северна Македония с 3:0 (25:20, 28:26, 25:23) в зала "Борис Трайковски" в Скопие. Във втория и третия гейм "трикольорите" срещнаха сериозна съпротива и трябваше да обръщат развоя, но в края триумфираха на първо място в..

публикувано на 08.08.25 в 07:36
Национален отбор за жени до 20 години

Баскетболистките ни до 20 години са на полуфинал в Унгария

Националният ни отбор по баскетбол за жени до 20 години се класира на полуфиналите на Европейското първенство в дивизия "Б" в Мишколц (Унгария). Селекцията, водена от старши треньора Маргарита Маринкова, се наложи над Украйна с 66:60 в последния си мач от група "Е" от втората фаза на турнира. Националките приключиха с 2 победи и 1 загуба в..

публикувано на 08.08.25 в 07:31

Левски победи Сабах с гол в 98-та минута

Борислав Рупанов вкара в осмата минута на добавеното време и Левски спечели с 1:0 срещу азербайджанския Сабах в първи мач от третия квалификационен кръг на Лигата на конференциите. Реваншът в Баку е след една седмица.  Левски започна добре мача и застраши два пъти вратата на Сабах след отнемания във финалната третина на терена, но първият..

публикувано на 07.08.25 в 23:13

Втори финал за наш атлет на Европейското в Тампере

Шампионката на България Натали Костова се класира за финала в скока на височина на Европейското първенство по лека атлетика за младежи и девойки до 20 години в Тампере (Финландия). Така тя осигури на страната втори финал в първия ден на шампионата след този на Стилиян Орлонов в скока на дължина при юношите.  Костова зае осмо място в..

публикувано на 07.08.25 в 22:07

Победа за историята! Арда надигра Кауно Жалгирис в Литва

Арда (Кърджали) спечели с 1:0 като гост срещу 10 футболисти на Кауно Жалгирис в първи мач от третия квалификационен кръг в Лигата на конференциите. Това е първи успех на чужд терен в историята на българския отбор в евротурнирите. Възпитаниците на Александър Тунчев остават фаворити преди реванша в Кърджали след седмица.  Още във втората..

публикувано на 07.08.25 в 21:13

ЦСКА привлече голмайстора на Берое

Аржентинският нападател Леандро Годой вече е футболист на ЦСКА. Днес той премина успешно медицинските прегледи и подписа договор с 31-кратните шампиони. Годой идва при "червените" от Берое (Стара Загора), където се утвърди като един от най-добрите нападатели в българското първенство през последните 2 години. Той си спечели..

публикувано на 07.08.25 в 19:32