Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гърция планира да облекчи трафика през границата с България

| обновено на 30.06.21 в 18:08
Снимка: Кети Тренчева

Посланикът на Гърция в България Димитрис Хронопулос е съобщил по време на среща с министъра на транспорта Георги Тодоров, че от утре ще бъде отворен граничният пункт „Илинден – Ексохи“, а на „Кулата-Промахон“ ще има разположени 3 мобилни екипа и 34 допълнителни служители. Хронопулос е допълнил, че Гърция отваря два нови пункта със Северна Македония, което също ще допринесе за намаляване на трафика през „Кулата – Промахон“. Той очаква до началото на следващата седмица трафикът да се нормализира.

Гърция работи активно по облекчаване на трафика през граничния пункт „Кулата - Промахон“, заяви министърът на туризма с перспектива за отваряне на поне още два гранични пункта с България.

Гърция няма да затваря граници в случай на разпространяване на Делта варианта на коронавируса.

Гръцкият министър на туризма Харис Теохарис заяви в парламента, че вероятно утре на граничния пункт „Кулата-Промахон“ ще има още две входни и още едно изходно платно.

Темата за опашките от чакащи туристи на границата достигна до парламента след масови репортажи на гръцките медии за затруднено придвижване на туристите.

От опозицията настояват за незабавно отваряне на всички гранични пунктове с България.

По информация на министър Теохарис се работи за отваряне за туристи на още два гранични пункта.

Правителството в Атина съобщи, че в случай на разпространение на Делта варианта на коронавируса вероятно ще се прилага само локален локдаун и връщане на задължението да се носят маски на открито. Границите на Гърция ще останат отворени.

От здравното министерство съобщават, че до днес са регистрирани само единични случаи на заразени с Делта варианта, като повечето са на остров Крит, без да създават необходимост от допълнителни мерки.

Според туристическите агенции цените в разгара на сезона дори са по-ниски в сравнение с 2019 г. Интересно е, че туристите от балканските страни предпочитат северната част на страната и предимно Халкидики, но вече се ориентират повече към континенталните райони, като избягват пътуване с ферибот.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Болярово отбелязва своя празник на Димитровден

На днешния Димитровден празнува крайграничната община Болярово. Празникът на общината съвпада и с храмовия празник на църквата в града - "Св. Димитър", построена през 1887 година. Празникът по традиция започва в храма "Св. Димитър" с тържествена света литургия. След богослужението в 11:30 ч. от църквата ще потегли литийно шествие към центъра на града,..

публикувано на 26.10.25 в 04:12

Отново ще има спектакли за деца в Сатиричния театър "Алеко Константинов"

Спектаклите за деца се завръщат на сцената на Сатиричния театър "Алеко Константинов".  Днес с две представления - от 11:30 и от 17:30 часа, е премиерата на постановката "Новите дрехи на краля".  Представлението ще се играе в камерната зала "Методи Андонов", а режисьор е Бисерка Колевска. "Това е един много хубав сценарий. С много ярки характери",..

публикувано на 26.10.25 в 04:04

Все повече ученици в Кипър имат нужда от психологическа помощ

В Кипър се увеличава броят на учениците, които се нуждаят от намесата и подкрепата на педагогически психолози, съобщиха от Министерството на образованието. Националната стратегия за превенция и управление на насилието в училище цели създаването в него на безопасна среда. Близо 11 000 ученици от всички образователни нива са се обръщали към експертите от..

публикувано на 26.10.25 в 03:41
Протест във Валенсия на 25.10.2025 г.

Хиляди хора във Валенсия настояха за справедливост година след наводненията

Десетки хиляди жители на Валенсия отново излязоха по улиците на града в навечерието на първата годишнина от наводненията. За пореден път те поискаха оставката на регионалния премиер Карлос Мазон. Роднини на жертвите носеха снимки на своите близки и плакати с искания за справедливост.  Под лозунга "Оставка на Мазон" демонстрантите проведоха шествие по..

публикувано на 26.10.25 в 03:38

Земетресение с магнитуд 4 беше регистрирано в италианската област Кампания

В района на италианския град Авелино в област Кампания беше регистрирано земетресение с магнитуд 4 по скалата на Рихтер. По първоначална информация щети и пострадали няма.  Епицентърът е на километър разстояние от селището Монтефредане, на дълбочина от 14,1 километра. Трусът е усетен в цялата провинция, в град Авелино и чак в Неапол, както и в..

публикувано на 26.10.25 в 03:56
Снимката е илюстративна.

Започва подмяна на уличното осветление в Тетевенско

Община Тетевен започна подмява и обновяване с енергийно ефективно  на уличното осветление във всички населени места на територията на общината. Около 3500 стари осветителни тела с висок разход на енергия, ще бъдат подменени с такива със светодиодна (LED) технология. Ще се въведе и интелигентна система за контрол, наблюдение и процесно управление..

публикувано на 26.10.25 в 03:47

Испания ще плати 720 милиона евро на авиопревозвачи за полети до Канарските и Балеарските острови

Испанското правителство ще изплати 720 милиона евро субсидии на авиокомпаниите за полети до Канарските и Балеарските острови. Част от сумата е предназначена за фирмите, които управляват фериботни връзки. Очаква се изплащането на средствата да се случи през следващите няколко седмици. Авиокомпаниите първо ще получат 319 милиона евро, които са дълг от 2024..

публикувано на 26.10.25 в 03:18