Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лондон и Брюксел избегнаха „войната за наденичките“

Постер срещу т.нар. твърда граница в Нюри, Северна Ирландия.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Европейският съюз и Обединеното кралство постигнаха споразумение в последната минута за допълнителен гратисен период без митнически проверки на охладени месни продукти, транспортирани до Северна Ирландия от останалата част на кралството.

Така наречената „война за наденичките“ не избухна, след като Лондон и Брюксел се договориха за тримесечното удължаване на гратисния период. При подписването на споразумението за Брекзит беше договорен шестмесечен гратисен период от началото на годината. От „Даунинг стрийт“ в един момент обявиха, че ще продължат едностранно гратисния период за транзита на стоки през Ирландско море – ход, който разгневи Брюксел и от Европейския съюз заплашиха с търговска война. 

„Войната за наденичките“ е само един елемент от Протокола за Северна Ирландия, който влоши отношенията през последните месеци и провокира протести в провинцията. Протоколът цели избягване на твърда граница на остров Ирландия. Това предвижда оставане на Северна Ирландия в общия пазар за стоки на Европейския съюз и митнически проверки на стоките, влизащи в Северна Ирландия от останалата част на Обединеното кралство. Проблемът с наденичките идва от това, че са забранени доставки на охладени месни продукти от трети страни, каквато се явява Обединеното кралство, в общия европейски пазар, част от който пък на практика е Северна Ирландия. 

Британският министър за Брекзит лорд Фрост заяви, че постигната договореност е „положителна първа стъпка, но е необходимо трайно решение“. 

Европейският съюз пое ангажимент да улесни също преминаването на лекарства и кучета водачи през Ирландско море, а северноирландските шофьори да продължават да пътуват до Ирландия със сегашните застрахователни документи.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Постер срещу т.нар. твърда граница в Нюри, Северна Ирландия.

Лондон иска от ЕС още 3 месеца за решаване на спора за продуктите от Северна Ирландия

Великобритания поиска официално от ЕС още три месеца за решаване на спора с Брюксел за проверките на продукти, пристигащи в Северна Ирландия от останалата част на Обединеното кралство, каквото е изискването в споразумението за Брекзит...

публикувано на 18.06.21 в 07:45
Борис Джонсън

Джонсън се срещна с европейски лидери във връзка с търговията в Северна Ирландия

В периферията на форума на Г-7 в английското графство Корнуол, днес британският премиер Борис Джонсън проведе редица важни двустранни срещи с лидери на ЕС за намаляване на напрежението по прилагането на Прокола за Северна Ирландия след..

обновено на 12.06.21 в 19:26
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Вучич

Вучич се извини за изказванията си за студентите и протестиращите преди утрешния протест

В навечерието на утрешния протестен митинг в Нови Сад по повод една година от рухването на козирката на жп гарата и 16-те жертви, тази вечер сръбският президент Александър Вучич се извини за изказванията си относно студенти, протестиращи и други, с които не..

публикувано на 31.10.25 в 20:25

Александру Мунтяну е новият министър-председател на Молдова

Александру Мунтяну е новият министър-председател на Молдова. Новият премиер е привърженик на европейския курс на страната, но е без политически опит. По специалност е икономист, работил в продължение на двайсет години извън родината си за..

публикувано на 31.10.25 в 20:17

Правителството на Кипър одобри нов пакет от мерки за справяне с тежката водна криза

Кипър ще изразходва догодина най-голямата сума в историята си за закупуване на обезсолена вода за питейни нужди. Правителството одобри нов, пети пакет от мерки за справяне с тежката водна криза, която страната преживява. Новата правителствена..

публикувано на 31.10.25 в 19:54

Свикват кризисен щаб за разрушеното водохващане "Елешница" в Рила

Предстои свикване на областния кризисен щаб по възстановяването на разрушеното от пороите преди седмица водохващане "Елешница" при едноименната река в Рила. От съоръжението, изградено 2002 год., се подава допълнително вода за общините Рила и..

публикувано на 31.10.25 в 19:43
Лазар Причкапов

Лазар Причкапов: Тези, които благодариха на Тодор Живков на 10 ноември, го вкараха в кауша

Много неща са казани за 10 ноември 1989 г., но и много не са верни . Това каза пред БНР Лазар Причкапов, бивш член на БКП, първи секретар на Окръжния комитет на комунистическата партия в Благоевградско, отговарял за пропагандата и агитацията в..

публикувано на 31.10.25 в 19:39
д-р Николай Брънзалов

Д-р Николай Брънзалов: Здравеопазването у нас ще остане недофинансирано и през 2026 г.

Здравеопазването у нас ще остане недофинансирано и през 2026 г. Оставаме "на опашката" като процент от брутния вътрешен продукт, въпреки планираните допълнително 260 милиона евро за заплати, заяви председателят на Управителния съвет на Българския лекарски..

публикувано на 31.10.25 в 19:20
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп заяви, че не обмисля удари срещу Венецуела

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че не обмисля удари срещу Венецуела, която се опасява, че мащабното американско военно съсредоточаване в региона има за цел смяна на режима в Каракас, предаде АФП. С обяснението, че искат да пресекат..

публикувано на 31.10.25 в 19:17