Eлектроразпределителните дружества трябва да засекат каква част от потреблението е по старите и каква част по новите цени. Ние обаче също може да проверим данните на електромерите си и да ги подадем на електрокомпаниите. Възможност потребителите сами да отчетат уредите си дават и трите електроразпределителни компании, опериращи на българския пазар.
Част от потребителите го правят за собствено спокойствие, казва Петър Костадинов от EVN.
„Има възможност клиенти, които желаят, да направят самоотчет на своите електромери – да свалят показанията от електромера, да ги запишат и да ги подадат на съответното дружество.“
Дружествата ще изчислят цените, те ще бъдат коректно отразени и в следващата фактура ще бъдат видни двете цени, пояснява Костадинов.
За да могат да осигурят бързото отчитане на електромерите, ЧЕЗ са ангажирали допълнително над 500 служители, които ще работят с удължено време.
Поради физическата невъзможност обаче всички електромери да бъдат отчетени в един и същ ден, месечните сметки на клиентите ще бъдат преизчислени към датата на въвеждане на новите цени - т.е. днес.
Клиентите могат и сами да отчетат показанията на електромерите си и да подадат данните си от днес до 4 юли. Самоотчитането е по желание и не отменя извършването на месечен отчет от страна на дружеството.
Петя Попова от Енерго Про уточнява, че данните от показанията могат да се подават до петък, 2 юли, включително, на денонощната телефонна линия на дружеството, на електронна поща или в център за обслужване на компанията.
Компанията ще изчисли потреблението по регламентирана методика, а платежните документи ще съдържат два подпериода – по старите цени до 30 юни и по новите от 1 юли, отбелязва Попова.
Също от днес всички малки и микро фирми вече трябва да излязат окончателно на свободния пазар, тъй като изтече гратисният период, който им беше даден.
Към момента около 76 хиляди потребители на територията, обслужвана от ЧЕЗ, не са избрали своя нов търговец и те ще трябва да преминат към доставчик от последна инстанция. 41 хиляди компании клиенти на Енерго Про ще плащат повече, считано от днес.
„Имаше направена кампания за тях, пращани са им писма, уведомявани са. Те минават на доставчик от последна инстанция от 1 юли. До 10 юли имат възможност да направят избор на нов доставчик и да предприемат стъпки за присъединяването към него“, изтъква Петя Попова.
При EVN фирмите, които ще плащат по-висока цена за електроенергията от днес, са около 55 хиляди.
Повече чуйте в звуковия файл.Жена на около 70 години загина при пожар в жилищен блок на улица "Белица" в Пловдив, а друга между 60 и 70 години е откарана в болница в тежко състояние. Починалата жена е била изведена от пожарникарите от блока силно обгазена. Медицинският екип се е опитал да й помогне, но жената починала. Огънят е нанесъл щети в апартамент на третия етаж, откъдето е..
Президентът Румен Радев призова за освобождаване на съдебната система от политически и олигархични влияния. На форум на тема "Оттук накъде със съдебната власт?" държавният глава предупреди, че ако съдебната система продължи да бъде подложена на нерегламентирани външни влияния, няма как тя да изпълни основната си функция - бързо и справедливо правосъдие...
Столичната полиция провежда специализирана операция в района на Женския пазар. Целта е пресичане на продажба на наркотици и други забранени стоки. До момента няма информация за задържани. Полицейското присъствие в района е засилено.
96 работещи без сключен трудов договор е установила Инспекцията по труда в Кюстендил. Санкцията според Кодекса на труда е от 1500 до 15 000 лева. 20 са съставените акта за забавено изплащане на трудовите възнаграждения във фирми и дружества. При направени 1261 проверки в региона инспекцията е установила 2064 нарушения, от които 1075..
Във Великотърновска област грипната епидемия се удължава до 11 февруари, включително. Заболяемостта от грип и остри респираторни заболявания е по-висока от нивата, когато бяха обявени противоепидемичните мерки, показват данните на Регионалната здравна инспекция. Най-засегнати са децата до 4-годишна възраст, при които регистрираната..
Около 60 от филмите, които ще бъдат показани в рамките на тазгодишното издание на "София Филм Фест", ще са български. Това съобщи директорът на фестивала Стефан Китанов. Прожектирането на толкова много родна продукция се случва за първи път в рамките на фестивала. "Триумф" на Кристина Грозева и Петър Вълчанов - българското заглавие в..
Ляво-центристко управление, което има ляво-центристка парламентарна опозиция . Така определи политическата обстановка в страната в интервю пред БНР д-р Петър Москов, лидер на партия КОД, част от коалиция "Синя България", и министър на здравеопазването от Реформаторския блок във второто правителство на Бойко Борисов (2014 - 2017 г.). Той подчерта,..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Правителството тръгва с прилично ниво на доверие . Очакваната перспектива е за повече от година управление. Може би президентските избори са..