Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сбогом извънземни?

Загаснала ли е искрата на извънземния живот на един от най-силните й кандидати?

| обновено на 12.07.21 в 13:12

Има ли извънземен живот? Това е една от най-старите дилеми, която мъчи човечеството от векове. Възможно ли е обаче този живот да е бил напълно заличен още преди да сме го открили? Въпросът повдигнаха ентусиастите в популярната наука Ratio. Повод за съмнението дадоха наскоро анализирани от учени данни от девет телескопа на Земята и в Космоса, които са засекли огромно изригване на най-близката до нас звезда - Проксима Кентавър.

За да ни разясни подробности по темата, в студиото на "Изотопия" дойде Никола Кереков от Ratio. Той постави въпроса "Можем ли да кажем сбогом извънземни?" и разказа подробно във видеоканала на Ratio в YouTube и по-конкретно - в рубриката "Науката не спи".

Вероятност за живот преди голямото бум

За да разберем какво евентуално сме имали и какво сме загубили, Никола Кереков ни пренася в един напълно извънземен свят: "Отиваме до най-близката звездна система до Слънцето - Алфа Кентавър. Тя е различна от нашата. Състои се от три звезди - две подобни по размер на нашето слънце и една по-малка, която се нарича Проксима." Съсредоточаваме се върху Проксима - тя съставлява една осма от масата на нашето слънце и по вид е червено джудже. Характерното за тях е, че са най-често срещаните.

Преди време в орбита около звездата Проксима Кентавър са установени две планети. Едната е Proxima Centauri b, която може да е Земя 2.0. Тя се намира в обитаемата зона на звездата и се определя акто един от най-вероятните кандидати, където да търсим живот. Близка е по размер до нашата планета, съвсем малко по-голяма е. Но пък орбитира 20 пъти по-близко до слънцето си - Проксима, като го обикаля за около 11 дни - това  е продължителността на една година там.

Никола продължава с разказа си за света на Proxima Centauri b: "Тя  се намира в т.нар. "Зона на Голдилокс" или обитаемата зона около една звезда. Това е зоната, в която температурата на повърхността на планетата позволява съществуването на течна вода на повърхонстта й." Няма как обаче да кажем със сигурност дали има вода, защото за наличието й трябва да има и атмосфера.


За съжаление обаче изригването, което учените са засекли и е което е най-голямото регистрирано от звездата Проксима, може тотално да е изпепелило какъвто и живот да е имало на тази екзопланета.

По-малко, по-хладно и по-избухливо

Разглеждаме виновника за голямото бум. "Проксима е като малките кучета, които имат избухлив нрав", казва Никола и продължава: "Като най-близката до нас звезда, намираща се на 4,25 светлинни години, Проксима е обект на огромни изследвания и доста учени са съсредоточили работата си точно там."



Повече от "голямо бум"

В средата на 2019 г. с помощта на един радиотелескоп е бил засечен необичаен радиосигнал, идващ именно от системата на Проксима. Той не се е повторил и източникът не е ясен, но са започнали серия от спекулации по темата. И така стигаме до данните, събрани от деветте телескопа. Те показват, че на 1 май 2019 г. е засечено изключително мощно изригване с източник Проксима Кентавър. Става въпрос за слънчево изригване, което е 100 пъти по-мощно от най-мощното, което сме засичали от Слънцето. При него звездата е увеличила яркостта си 14 хиляди пъти и то за няколко секунди, при което се е освободило огромно количество ултравиолетова радиация и радиовълни. Тук вече може да си зададем въпроса - на тази планета  (Proxima Centauri b) с тези комфортни условия може пък да е имало живот. Но дори да е имало - такъв вече няма, защото е тотално изпепелен, унищожен и съсипан.



Да влезе следващата Проксима

Сега цялото внимание на учените в момента се насочва към съседната звезда - Алфа Кентавър А. Звездата, която има открита една или даже две планети, които са достатъчно близко и могат евентулно да бъдат следващите кандидати в търсенето на живот.

Нашите инструменти, които са достатъчно чувствителни, могат да засекат различни детайли там. Но звезди много...Само в нашата галактика те са между 100 и 400 милиарда, около всяка от които има поне по една планета.

Заключваме, че поетът тук би възкликнал: "Надеждата се взривява последна".

Вие не избухвайте, а чуйте в звуковия файл цялото интервю с Никола Кереков, в което ни отговаря на въпросите: твърде егоистично ли е да мислим, че сме сами във Вселената и защо въпреки сериозната напредналост на развитие на технологиите и науката все още не може да се даде категоричен отговор за това има ли същества извън нашата планета.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще работят ли софийските детски градини цяло лято?

Писмо на Столичната община задължава детските градини в столицата да работят през цялото лято. Целта е да се сложи край на практиката някои градини да затварят изцяло през юни, юли и август и да работят само "дежурни" градини със сборни групи. Писмото напомня на районните кметове, че няма законово основание градините да затварят изцяло през..

публикувано на 16.04.25 в 11:01

Агенцията за борба с градушките е готова за капризите на времето

Заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов и изпълнителният директор на Агенцията за борба с градушките Валери Ценов откриха активния сезон по градозащита. За център на събитието бе избран Регионалният команден пункт край пловдивското село Голям чардак.  Там и в Поповица са разположени двата оперативни центъра за..

публикувано на 15.04.25 в 15:01
Александър Попов

Онлайн пространството отваря безброй много възможности за създаване на зависимости

Държавата, едва справила се с регулацията на аналоговия хазарт, ще трябва да се ориентира към контрол на дигиталния. Скорошна кръгла маса, организирана на метри от казино в София, отчете, че онлайн пространството отваря безброй много възможности за създаване на зависимости у хората. 43 000 души наброява списъкът с хазартно зависимите, които не..

публикувано на 15.04.25 в 14:44

Фотографите Любомир Бенковски-Бенджи и Мирослав Григоров подреждат изложба в София

Плевенските фотографи Любомир Бенковски-Бенджи и Мирослав Григоров   подреждат изложба в Клуба на фоторепортерите в София. Всеки от тях участва с по 15 репортажни фотографии, откъдето идва и името на фотоизложбата - "Репортажно 2х15 “.  " Изложбата се открива на 16 април от 18.30 часа в клуб на фоторепортера в София . Кръстили сме я..

публикувано на 15.04.25 в 12:37

Българин влиза в Управителния орган на Паневропейската организация на танцовите фестивали

Български представител влиза в Управителния орган на новата Паневропейска организация на танцовите фестивали , която обединява 23 фестивала и танцови платформи от 22 държави. Първата асамблея на мрежата, която приключи в събота във Валенсия, избра състава на своя седемчленен ръководен орган. Европейските фестивали гласуваха доверие на Асен..

публикувано на 15.04.25 в 10:24
Лидия Енчева

На корта в Силистра Лидия Енчева прави първите си стъпки в тениса

Талант от Силистра получи повиквателна за националния отбор по тенис за жени за турнира "БИли Джийн Кинг къп". Младата тенисистка от Силистра сбъдва мечтата на хиляди деца да представлява България на международната сцена. Само на 18 години Лидия Енчева вече е част от националния отбор за жени, който игра в  Кипър. Любовта ѝ   към тениса започва..

публикувано на 14.04.25 в 14:53
Иван Драгошинов

Иван Драгошинов: За по-голяма сигурност в планината инсталирайте специално приложение на ПСС

В планините обстановката е все още зимна, казва Иван Драгошинов, работил дълги години като част от постоянния екип на Планинската спасителна служба , а след пенсионирането си - доброволен спасител.  Планински спасители помогнаха на мъж в беда край Враца Неговият призив към всички, които искат да отидат в планината по празниците е да свалят от..

публикувано на 14.04.25 в 11:49