Англия се класира за първия си финал на европейски първенства, след като надигра Дания с 2:1 (1:1 в редовното време) във втория полуфинал на Евро 2020.
На „Уембли“ домакините отправиха първи точен удар по посока една от двете врати чрез Рахийм Стърлинг, но той бе прекалено слаб, за да затрудни стража на „червения динамит“ Каспер Шмайхел. Датчаните отвърнаха на предизвикателството след последователни грешки на Калвин Филипс и Джордан Пикфорд, но изстрелите на Пиер-Емил Хойберг и Мартин Брайтуайт не се оказаха успешни. Възпитаниците на Каспер Хюлманд следваха тактическия си план и доброто им представяне от началото на срещата бе ознаменувано с попадение след точно половин час игра.
20-годишният талант на Сампдория Микел Дамсгор ликува в прегръдките на съотборниците си след страхотно изпълнение на пряк свободен удар. „Трите лъва“ успяха да се домогнат до равенството десетина минути по-късно. Капитанът Хари Кейн изведе в коридор Букайо Сака, който подаде по земя към Стърлинг, който бе изпреварен от Симон Кяр, но бранителят на Дания си отбеляза автогол. Малко преди това Стърлинг вече можеше да е изравнил резултата, но направи голям пропуск от близко разстояние след центриране на Кейн, стреляйки право в излезлия Шмайхел.
След паузата датчаните отново започнаха по-добре и Пикфорд трябваше да боксира при опасно центриране на Брайтуайт. Последва шут на Каспер Долберг, но той не затрудни стража на Евертън. От другата страна, Хари Магуайър бе близо до това да осъществи пълния обрат, но Шмайхел се прояви блестящо с една ръка при изстрела с глава на централния защитник. Англия натисна в заключителните минути след влизането в игра на Джак Грийлиш, който замени Сака, но плеймейкърът на Астън Вила не успя да донесе с гол или асистенция победата на „трите лъва“. В края Кейн не успя да стреля в наказателното поле именно след пас на Грийлиш и така срещата влезе в продължения.
Там англичаните натиснаха от самото начало уморения състав на Дания. Кейн отправи изстрел, спасен от Шмайхел, а впоследствие и Грийлиш опита късмета си, но безуспешно. Натискът на „трите лъва“ даде своя резултат в края на първото продължение. В 104-та минута Стърлинг бе фаулиран в наказателното поле от Матиас Йенсен и главният съдия Дани Макилие отсъди дузпа. Ситуацията бе разгледана от Системата за видеоповторение (ВАР), а впоследствие потвърдена и така Кейн застана зад бялата точка. Нападателят на Тотнъм пропусна, но направи добавка, за да даде преднина на своя тим с четвъртия си гол на турнира.
Във вторите 15 минути „червеният динамит“ натисна в търсене на изравнително попадение и вкарване на мача в рулетката на дузпи, но така и не успя да се добере до нужния гол. В заключителните минути англичаните държаха топката и Стърлинг можеше да реши всичко, но пропусна от близка дистанция. Англия удържа и се класира за своя първи финал на европейско първенство в историята след двата провала на полуфиналите през 1968 (от Югославия) и през 1996 (от Германия). Дания пък няма да има шанса да повтори европейския си триумф от 1992. На финала в неделя Англия ще търси първия си голям международен трофей от Мондиал 1966 срещу Италия. Срещата на стадион „Уембли“ е от 22:00 часа българско време."Спокойно можем да кажем - феномен в щангите ! Карлос, ако е здрав, вече ще му броим само титлите . Бъдещето е пред него." Това коментира в предаването "Преди всички" на БНР спортният журналист от програма "Хоризонт" Антони Йорданов. Карлос Насар за трети път покори световния връх в щангите с рекорд в изтласкването 222 килограма е..
Шампионът от "Уимбълдън" и Откритото първенство на САЩ по тенис за юноши Иван Иванов отстъпи на испанеца Алехандро Хуан Мано с 5:7, 2:6 във втория кръг на турнира на твърда настилка за мъже в Понтеведра (Испания), който е с награден фонд 15 хиляди долара. Само ден по-рано 16-годишният българин, който се готви в академията на Рафаел Надал,..
Дебютантът Рилски спортист отстъпи пред вицешампиона Цинкарна (Словения) с 63:89 точки като домакин в Самоков, в първата си среща от Адриатическата лига по баскетбол за жени. Седем отбора се състезават за титлата в международната надпревара през настоящия сезон 2025/2026, а сред тях е и третият от последното издание на турнира и шампион на..
Защитникът на Реал (Мадрид) Дийн Хаусен ще бъде около две седмици извън терените поради контузия, съобщиха испанските медии. 20-годишният футболист бе освободен от лагера на испанския национален отбор и ще пропусне световните квалификация с Грузия и България. Диагностициран е с разкъсан мускул на левия крак, потвърдиха от пресслужбата на Реал...
Испанският футболен клуб Реал (Мадрид) обмисля промяна на името на клубния стадион "Сантяго Бернабеу“, според Sport.es. Според изданието, името на стадиона може да бъде съкратено на "Бернабеу“, като по този начин ще бъде премахнато името на легендарния футболист, треньор и президент на испанския отбор Сантяго Бернабеу. Маркетинг стратезите в клуба..
Над 650 състезатели от 20 държави са подали заявка за участие в 16-ото издание на международния турнир по спортна аеробика „PLOVDIV CUP AEROBICS OPEN“. Събитието ще събере в Пловдив елита на спортната аеробика, а България отново ще бъде сред водещите сили в надпреварата. У нас пристигат спортисти от Австрия, Азербайджан, Белгия, Бенин, Китай, Естония,..
Старши треньорът на баскетболния Апоел (Тел Авив) Димитрис Итудис не скри, че очаква труден мач в утрешното дерби срещу израелския противник Макаби (Тел Авив) в третия кръг на Евролигата. Срещата ще се играе от 21:05 в "Арена 8888" в София. Преди тренировка на тима Итудис беше попитан за втората годишнина от нападението на "Хамас" срещу Израел, което..
За схема с изсечени над 30 декара гора в Странджа, разположена близо до т.нар. подпорна стена-хотел на плаж Алепу, за да се строи на този терен , съобщи..
"Мафията изнудва София! Не трябва да се даваме". Това заяви пред БНР Елисавета Белобрадова, депутат от ПП-ДБ, за кризата с боклука в "Люлин" и..
Гражданската мобилизация в София стресна политическите опоненти на кмета Васил Терзиев. Това каза пред БНР бившият министър на околната..