Организацията на страните износителки на петрол може да се разпадне. Ако за много експерти това изречение звучеше като част от научно-фантастичен сюжет, то сега те го разглеждат като реална възможност, след като много близките партньори в картела Обединените арабски емирства и Саудитска Арабия влязоха в публичен конфликт. Срещата на държавите от картела и техните съюзници във формата ОПЕК+ завърши без решение и дори нова дата за преговори не бе насрочена. Всичко това изстреля цената на черното злато нагоре, а опасенията бяха, че дори може да се стигне до 100 долара за барел. Какво се случва в картела, където не веднъж сме виждали напрежение и какво е бъдещето на петролния пазар?
ОАЕ поискаха отлагане на решението за удължаване на пакта ОПЕК+
Дан Смит, специален съветник по въпросите на суровините в Oxford Economics, и Дейвид Файф, главен икономист на специализираната за енергийни въпроси Argus Media, коментираха темата за предаването "Събота 150".
Според Файф повечето хора са очаквали партньорите от ОПЕК+ да постигнат споразумение за повишаване на добива не само до края на тази година, но и след април 2022-ра, когато настоящото споразумение изтича.
"Мисля, че ключовият проблем беше, че повечето страни производителки се съгласиха с увеличаването на продукцията с 2 милиона барела дневно между настоящия момент и септември. След това обаче се появи настояването на Обединените арабски емирства да се увеличи базовото количество, върху което всички повишения се правят в следващите периоди. Ако се стигне дотам, процесът би бил много сложен и дискусионен. Тогава всяка от държавите производителки ще спори какво точно трябва да бъде базовото ниво за самата нея. Саудитска Арабия и останалите страни обърнаха внимание на този въпрос и затова разговорите приключиха безрезултатно. Повечето експерти очакват, че ще минат три или четири седмици преди отново партньорите да седнат на масата за преговори. Това бе казано и тази седмица и от министъра на петрола на Саудитска Арабия - че най-вероятно преди средата на август няма да има решение на проблема".
Дейвид Файф е убеден, че дотогава могат да се случат изключително много събития, които да променят хода на преговорите.
"Мисля, че тази ситуация повдигна въпроса за позицията на Обединените арабски емирства. Очевидно е, че те искат да увеличат доставките на петрол и да капитализират залежите си по-скоро в периода от сега до момента, в който наистина преходът към по-екологични горива ще се усети сериозно от петролните производители. Струва ми се обаче, че е рано да кажем, че това е началото на края на ОПЕК или ОПЕК+".
Макар и Дан Смит да е принципно съгласен, тонът в прогнозите му е доста по-твърд:
"Това е много сложна ситуация и съвсем ясно се очертава притеснението, че може би наближава краят на ОПЕК. Картелът може да се разпадне, защото два от ключовите партньори не могат да се разберат".
Според Файф обаче в исторически план - всеки път, когато ОПЕК се изправи до стената заради сериозно предизвикателство за съществуването или ефективността си, организацията успява да постигне някаква форма на споразумение.
"Ситуацията е сериозна и ще бъде много трудно да се намери балансът, тъй като Обединените арабски емирства изглеждат доста непреклонни. Въпреки всичко смятам, че ще се постигне някакъв вид споразумение. Разбира се, съществува риск от разделяне на организацията".
Което поставя друг въпрос - възможно ли е петролният картел да съществува без Обединените арабски емирства. Все пак това няма да е първият път, когато държава членка напуска картела. Най-пресният пример е с Катар, който се оттегли през 2018 година.
Според Смит ще е много трудно да се запази всичко, ако Обединените арабски емирства напуснат, тъй като те са много голям производител на петрол. "Ако се стигне до там, това наистина ще бъде началото на края на картела, защото твърде много ключови играчи ще бъдат извън него".
Въпреки че САЩ призоваха за овладяване на цената на черното злато и според различни публикации водят паралелни разговори и с Обединените арабски емирства, и със Саудитска Арабия, гласът им не е толкова силен, колкото много хора биха очаквали. Дан Смит:
"Много от инвеститорите в американския шистов петрол изгубиха пари или не изкараха никакви пари от инвестициите си. Ето защо те са по-скоро пасивни в опитите за разширяване на бизнеса. Разбира се, видяхме американска продукция на петролния пазар и нови добиви, но количествата нямат нищо общо с това, което сме виждали преди".
Теза, с която Дейвид Файф е напълно съгласен. Какво ще се случи с цената на черното злато според прогнозите на Argus Media?
"Цените са много колебливи от началото на пандемията. Очевидно е, че ако има съмнения в способността на ОПЕК+ да управлява количествата на петрол на пазара. Знаете, че когато се провалиха преговорите, цената на сорта Брент почти докосна 80 долара за барел. Сега, когато водим нашия разговор, котировките са близо до 74 долара за барел. Бих очаквал цените да продължат да бъдат много колебливи. Към момента интервенциите на пазара са по-малко, което ще продължи да подкрепя цената. Затова нашите очаквания са тя да остане силна през третото тримесечие. Когато се приближим към края на годината и началото на следващата, в нашата организация очакваме поевтиняване на цените. Причината е, че ако се стигне до споразумение между Съединените щати, Европа и Иран, на пазара ще се появят още милиони барели дневно, което ще задържи цената на по-ниско равнище".
Според Дан Смит ситуацията около Иран, който в момента е подложен на американски санкции и не може да реализира продукцията си в пълен обем, ще претърпи ключов развой, а това ще е важно и за бъдещето на ОПЕК.
"Малко по-сложно е, защото така или иначе ирански петрол изтича към пазара по разработени през годините канали за това. Освен това Китай внася ирански петрол, тъй като американските санкции не го засягат. Смятам, че Иран ще увеличи продукцията си, особено ако санкциите на Вашингтон бъдат облекчени. Това е фактор, който може би е леко подценяван, обаче най-вероятно ще доведе до допълнително усложняване на ситуацията в ОПЕК, тъй като за останалите държави производителки ще бъде по-трудно да контролират добивите".
Ясно е, че с овладяването на пандемията търсенето на черно злато ще се повиши, но кога ще настъпи моментът, в който "зелената" икономика хвърля сянка върху силата на черното злато?
"Нашата прогноза е, че след като търсенето спадна с 9 милиона барела дневно миналата година, тази година ще се покачи с около 5,5 милиона барела на ден. Търсенето ще продължи да се покачва, но с доста по-бавни темпове, до края на това десетилетие. В дългосрочен план има сериозен натиск заради енергийната трансформация, в която все по-малко се използва петролът като енергиен ресурс. Това ще бъде много характерно за транспортния сектор. Ето защо очакваме пик в търсенето около 2030 година и след това да видим прогресивно намаление. Въпреки всичко в края на 2040 година очакваме търсене на около 95 милиона барела дневно, което е приблизително нивото от 2015-а", коментира Файф, според когото - въпреки че в момента движещата сила на цените на петрола е кризата в отношенията между държавите в картела, в дългосрочен план най-важният въпрос ще бъде търсенето и възможностите на страните производителки да се приспособят към новите глобални тенденции за търсене на щадящи за околната среда ресурси.
Най-малко 29 са убитите, а 67 - ранените в резултат на вчерашния израелски удар по район в централен Бейрут, съобщиха местните власти. Равносметката не е окончателна, тъй като раздигането на развалините продължава, уточнява АФП. Увеличава се броят на жертвите на израелския удар в Бейрут Продължават и боевете в южен Ливан, където израелската..
В Москва са избрали кандидат за поста посланик във Вашингтон и най-вероятно това е директорът на департамента за Северна Америка в руското външно министерство Александър Дарчиев. Това съобщи "Комерсант", като се позова на три свои източника. На 20 ноември говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви пред журналисти, че кандидатурата е определена,..
Украйна и Русия си размениха нови въздушни удари. 73 руски дрона бяха отразени през изминалата нощ, а от началото на седмицата - общо 460. Украинските атаки бяха съсредоточени в Курска област, от където вече близо 4 месеца руските войски се опитват да изтласкат украинските. Битките в Донбас се развиват неблагоприятно за Киев - според популярния..
Извънредно положение е обявено в части от Южен Уелс поради наводнения, предизвикани от бурята Берт. Вече има две жертви на природната стихия, връхлетяла в събота Британските острови. Депутатът от районите Ронда и Огмор Крис Брайънт заяви, че наводненията са безпрецедентни по своите мащаби. Водите на реките в няколко уелски долини се покачиха..
Румънците гласуват днес на първия тур на президентските избори. Кандидатите са общо 13. В Букурещ паралелно се провежда и местен референдум. В страната предстои и парламентарен вот, както и балотаж на президентската надпревара. "Гласувах за нови победи на румънците, каквато беше последната - пълно влизане в Шенген", заяви премиерът и..
Около 160 ракети и снаряди бяха изстреляни от ливанска територия към Тел Авив днес. Съобщава се за 11 ранени и разрушения в околностите на израелския град. "Хизбула обяви, че е атакувала с "рояци" дронове и ракети щаб на израелското военно разузнаване край Тел Авив, както и военноморска база в южния град Ашдод. От израелската армия не коментираха, но..
Руският президент Владимир Путин подписа закон за опрощаване на дълговете на новобранците, които се записват да воюват в Украйна, съобщи руското правителство, цитирано от "Ройтерс". Агенциите съобщават, че законът предвижда опрощаване на до 10 млн. рубли (95 835 долара) просрочени дългове за лица, които подписват договори с министерството на..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..