Има спортове, в които златото е задължително за България - дисциплини с традиции, развити школи и поколения състезатели, които с дългогодишен труд за наложили името на страната ни като победител. В един от най-модерните напоследък спортове в света обаче - спортното катерене, нашите състезатели едва сега набират скорост, макар основите за това да са поставени далеч назад във времето, разбира се.
Най-големият успех на български състезател досега е записан през 2005 г., когато Ивайло Кръстев постига 4 място в кръг от Световната купа за мъже и жени в дисциплината “трудност”, провел се във Велико Търново. В крайното класиране от всички кръгове на Купата 29-годишният варненец постига 19 място, а същата година става 23-и на Световното първенство в Германия. Зад тези успехи стоят 13 години катерене и тренировки - в залата и на скалите (през 1997 г. Ивайло изкатерва най-трудния маршрут, минаван дотогава в България – “Джакпот”, 8b, а в следващите години преминава над 60 линии с категория на трудност над 8а).
В следващите години идва ново поколение катерачи, които постепенно започват да жънат успехи на европейско и световно ниво - Алекс Тоткова, Николай Русев, Слав Киров, Боян Киров, Петър Иванов, Матей Мицев, Николай Ангелов и др. Те растат с постиженията на своите връстници от Европа, Америка и Азия, зад които стоят солидни спонсори, следят в социалните медии техните успехи, а треньорите им съумяват да “хванат” тази инерция и да я насочат в правилната посока, успявайки да убедят своите възпитаници, че те също имат заложбите да се наредят до "големите" в този спорт.
Започва голямото “нахъсване”
успоредно с бума в развитието на този спорт в Европа и света, а резултатите не закъсняват. България излиза на европейската и световната сцена, и дори участва в дебюта на спортното катерене на Олимпийски игри - Олимпиадата за юноши и девойки в Буенос Айрес през 2018 г., когато софиянецът Петър Иванов завоюва шестото място. Той става два пъти европейски шампион по боулдър, три пъти носител на Европейската купа и бронзов медалист на Световно първенство в комбинираната дисциплина.
През 2019 г. плодивчанката Алекс Тоткова става трета на Световното първенство за юноши и девойки в Арко, Италия. Започнала да се катери на 8-годишна възраст и само две години по-късно преминала първия си маршрут 8а+, Алекс преживява една стремглаво развиваща се спортна кариера, вървяща само във възходяща посока. През 2020-а, на 15-годишна вързаст, става първата българка, изкатерила маршрут с категория на трудност 9а. Тренира основно със своя съгражданин и една година по-малък от нея Николай Русев, който пък в рамките на една година, на 14-годишна възраст, изкатерва две 9а-та, а после неколкократно постига челни места в състезанията, включително златен медал на Европейската купа за юноши и девойки в Австрия през май тази година.
И докато Ники Русев все още се състезава при младежите, тази година Алекс Тоткова, вече 16-годишна, доби правото да се “хвърли в дълбокото”, при жените, където конкуренцията е безмилостна, а всяка една допълнителна година във възрастта означава една допълнителна година тренировъчен и състезателен опит.
В края на юни Алекс дебютира при жените на Световната купа в дисциплината “трудност” в Инсбрук, Австрия и зае 18 място. Няколко дни по-късно, в началото на юли, на Световната купа във Виларс, Швейцария зае 6 място, а на 13 юли постигна и първия си подиум - бронзов медал на Световната купа в Шамони, Франция.
Докъде ще стигне - зависи от самата нея, от усилията, които треньорите й полагат, и не на последно място - от финансовата подкрепа, която тя и треньорите й се надяват да получат, за да могат да заплатят нейното и на другите състезатели от националния ни отбор участие в състезанията на европейско и световно ниво.
Следващото участие на Алекс е на 17 и 18 юли в Бриансон, Франция, където ще се проведе четвъртият кръг от Световната купа в трудността при жените.
Успех!
---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".
Рубриката от 23.12.24 г. Водещ: Даниела Якова.
Тази сутрин към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова. Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция. По-рано тази година тя представи на няколко места в станата изложбата си с фотографии, заснети миналата зима на о. Ливингстън. 33-ата ни полярна експедиция отново ще си..
С полет за Рим тази сутрин от летище София към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова . Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция, като то е свързано отново с творчески проекти. Очаква се до броени часове при аржентинския пристанищен град Ушуая да пристигне българският..
Стиховете й са приемани като свои. Обичани и търсени. Заради таланта и навярно заради трудния живот на българка, която не се предава. Лично се убедих как я познават като поетеса и я обичат като авторка. "Наричана накратко Надка" е последната й книга, в която се редуват по великолепен начин поезия и проза, разказвайки за живота си и по какъв..
Не достигането на върха е важно, а какво се случва дотам и с кого си по пътя - това казва известният полски алпинист Адам Биелицки, който неотдавна беше гост на Банско филм фест. Роден е през 1983 г. в град Тихи, Полша. Първото си по-значимо изкачване прави на едва 17-годишна възраст, когато достига сам и в алпийски стил седемхилядника Хан..
Сезонът на международните състезания в ски-алпинизма беше открит по-рано днес с първата Световна купа за мъже и жени. Състезанието е в Куршевел, Франция, в дисциплините "спринт" и "скоростно изкачване" . Предстоящият сезон е особено важен, защото ще бъдат излъчени 36-имата участници в Зимните олимпийски игри в Милано-Кортина през 2026 г. Общо 9..
Намерено е кучето на 13-годишния Николай от старозагорското село Конаре, който се издирва от 17 декември , потвърди пред БНР кметът на селото Станчо..
" Най-вероятно Делян Пеевски ще бъде изключен от либералния интернационал , не само защото те са близки със старото ръководство на партията, но мисля,..
На Коледа и Нова година ще вали навсякъде в България, и то много. Снегът ще е в планината, красиво и коледно . В София и в по-ниските части ще си е..