Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Брюксел критикува Полша за отказ да приеме разпореждане на Съда на ЕС

Според премиера и министъра на правосъдието на Полша Матеуш Моравиецки и Збигнев Жобро позицията на ЕС е политически мотивирана

| обновено на 15.07.21 в 17:39

Съдът на ЕС постанови, че решението на Полша да пренебрегне разпореждането му за замразяване на дейността на Дисциплинарната камара към Върховния съд на страната е в разрез с европейското законодателство. Тревога от вчерашното решение на Полша изрази днес и Европейската комисия.

Вчера Конституционният съд на Полша постанови, че решението на Съда в Люксембург да бъде замразена дейността на Дисциплинарната камара към полския Върховен съд противоречи на конституцията на страната и няма правна сила на нейна територия. По този повод говорителят на Еврокомисията Ерик Мамер заяви:

"Комисията винаги е била много ясна по този въпрос и ние препотвърждаваме върховенството на европейското право над националното. Всички решения на Съда на ЕС, в т.ч. и разпоредбите за междинни мерки, са обвързващи за властите на страните-членки и националните съдилища. Правата на европейските граждани и бизнеси трябва да са защитени по един и същ начин във всички тях". 

Мамер добави, че Комисията очаква Полша да прилага изцяло и правилно всички решения на Съда на ЕС и допълни, че Комисията няма да се поколебае да упражни правомощията си според договорите на Общността, за да защити еднаквото прилагане и интегритета на европейското право. Също днес Еврокомисията откри производство за установяване на нарушение срещу Полша и Унгария заради нарушаване на правата на лица с нетрадиционна сексуална ориентация.

Според премиера и министъра на правосъдието на Полша Матеуш Моравиецки и Збигнев Жобро позицията на Европейския съюз е политически мотивирана.

Моравиецки настоява, че правомощията за реформиране на съдебната система не са прехвърлени от държавите членки на блока, както и че предвид идентични процедури в Германия и Испания, отношението към Полша е различно.

"Занимаваме се с този спор от няколко години. Германия и Франция също имат подобни несъгласия от няколко десетки години. Ако си спомням правилно и Чехия, след решението от 2006-а, също участва в това противоречие. Следователно това е догматичен спор. Очевидно заключение за всеки полски гражданин е, че конституцията е най-висшият законодателен акт".

Полският омбудсман Адам Боднар обаче е удовлетворен от решението на европейския трибунал:

"Доволен съм, че Съдът на Европейския съюз насочи вниманието си не само към Дисциплинарната камара към полския Върховен съд, но към целия дисциплиниращ режим срещу съдиите, който подкопава тяхната независимост и независимостта на съдебната система".

Конфликтът може да доведе до налагането на големи глоби на Полша от страна на Европейския съд. Освен това се появяват предупреждения, че управляващата партия "Право и справедливост" се отдръпва от Европейския съюз.

"Не Полша, а Качински и неговата партия напускат блока", беше коментарът на Доналд Туск - лидер на най-голямата опозиционна партия "Гражданска платформа" и бивш председател на Съвета на Европейския съюз.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дейвид Лами

Няма признаци Русия да иска мир, смята британският външен министър

Няма признаци, че Русия има „апетит“ за мир, заяви британският външен министър Дейвид Лами след среща на външните министри от Г-20 в Южна Африка.  Пред британски медии Дейвид Лами предупреди, че Западът не трябва да се „залъгва“ от опитите на Владимир Путин да облече империализма като прагматизъм преди каквито и да е разговори за бъдещето на Украйна...

публикувано на 21.02.25 в 02:26
Aнсамбъл „Тунджа”

Фолклорни състави от Ямболско в проекта "Живата традиция"

23 танцови и певчески състави от 15 населени места в ямболската област  са включени в проекта „Живата традиция“ на Фолклорен ансамбъл „Тунджа“, защитен по програмата "Нематериално наследство за професионални ансамбли“ на Министерството на културата.    Дейностите включват образователни програми и творчески школи за деца, ученици и самодейни колективи в..

публикувано на 21.02.25 в 01:43
Найджъл Фарадж

Фарадж: Зеленски не е диктатор, но е редно в Украйна да има избори

Лидерът на “Реформирай Обединеното кралство” Найджъл Фарадж заяви, че украинският президент Володимир Зеленски не е диктатор, след като беше обявен за такъв от президента на САЩ Доналд Тръмп. Същевременно Фарадж смята като Тръмп, че в Украйна би трябвало да има избори. Найджъл Фарадж каза, че думите на  ДоналдТръмп трябва да се приемат "на сериозно",..

публикувано на 21.02.25 в 01:35
Израелски войници претърсват палестинец на пропускателен пункт на Западния бряг

Израел предприе редица мерки след експлозии в автобуси

Израелската армия съобщи, че "засилената антитерористична операция" на Западния бряг ще продължи след взривовете в няколко празни автобуса по-рано тази вечер. Няма жертви. Блокирани са входовете към някои райони на Западния бряг, допълни армията. Полицията съобщи, че две от експлозиите са били в град Бет Ям, а трета - в град Холон в Централен Израел...

публикувано на 21.02.25 в 00:54
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Макрон: Не искаме примирие, което да означава капитулацията на Украйна

Президентът на Франция Еманюел Макрон потвърди, че ще посети Вашингтон в началото на идната седмица.  Тази вечер той разговаря с украинския президент Володимир Зеленски и освен това участва в онлайн разговор със свои сънародници, по време на който отговори на въпроси за войната в Украйна и европейската сигурност.  "Не искаме примирие, което да..

публикувано на 20.02.25 в 22:12
Майк Уолц

Майк Уолц: Тръмп е разочарован от Зеленски заради споразумението за минералните залежи

Доналд Тръмп е много разочарован от Володимир Зеленски, съобщи на брифинг в Белия дом съветникът на американския президент по националната сигурност Майк Уолц. И допълни, че това разочарование е заради много неща, но посочи конкретно отказа на Зеленски да подпише предложеното му споразумение за предоставяне на половината минерални залежи на Украйна..

публикувано на 20.02.25 в 22:08
Георги Илиев

ОИК: Кметът на столичния район "Слатина" е отстранен от поста

Кметът на столичния район "Слатина" Георги Илиев е отстранен от поста с решение на Общинската избирателна комисия заради участието му в търговско дружество по време на встъпването му в длъжност на 13 ноември 2023 година.     Илиев е кандидат на спечелилата местните избори коалиция между "Продължаваме промяната - Демократична България" и "Спаси..

публикувано на 20.02.25 в 21:51