Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как законно се избягва плащането на данъци и близо или далеч е решението?

Снимка: Christine Roy/unsplash.com

След като в края на миналата седмица президентът на САЩ Джо Байдън подписа изпълнителна заповед, целяща ограничаване на антиконкурентните практики в различни сектори, включително технологичния, в началото на тази Европейският съюз отложи въвеждането на цифров данък, с мотива - одобреното на 10 юли от Г-20 глобално корпоративно данъчно споразумение. САЩ обаче лобираха срещу европейския налог върху дигиталните продажби, който щеше да засегне бизнеса на гигантите от Силициевата долина в Европа.

"Когато погледнеш международните данъчни закони буквално се откриват хиляди специални или преференциални текстове с изключения, които могат да бъдат използвани от компаниите, за да си спестят пари. Пари, които могат да бъдат използвани например за инвестиции, проучвания и развойни дейности, а също така и заплати и социални помощи. Противно на това, което чуваме от Организацията за икономическо сътрудничество и взимащите данъчни решения, истината е, че заради възможностите за освобождаване от данъчно облагане в световен мащаб, корпоративното облагане вече не е под контрола на правителствата и за съжаление - на повечето политици. Корпоративното данъчно облагане е всъщност най-непрозрачната форма на данъчно облагане."

- пояснява д-р Матиас Бауер - старши икономист в Европейския център за международна политическа икономика, относно използваните от малки и големи компании в цял свят схеми за отклонение от данъчно облагане. И допълва картината:

Снимка: Kindel Media/pexels.com

"Франция и Китай са големите примери за лицемерието в настоящия дебат за укриването на данъци и нуждата от реформа. Френското правителство настоява за глобален минимален корпоративен данък , но в същото време има въведена система за максимум 10-процентен данък върху доходи от интелектуална собственост. И с това изключение френското правителство цели да насърчи техническите иновации в границите на Франция. Подобни типове "патентни кутии" са широкоразпространени в Европа. Повечето от тях са въведени през последните 20 години. Вероятно е да се появят и още такива. Аналогично, китайското правителство наскоро удължи система за данъчно облекчение за местните производители. Цел на китайското правителство е да подкрепи допълнително растежа и технологичните иновации в китайските граници. Всичко това предполага, че данъчната конкуренция в корпоративното облагане ще спре само тогава, когато данъците върху корпоративните приходи бъдат напълно премахнати. Следователно дебатът за данъчна реформа не трябва да бъде за специални данъци на определени технологични компании, а трябва да се запитаме дали има смисъл да продължаваме да разчитаме на най-непрозрачната и най-вредна за икономиката форма на данъчно облагане и дали не е по-добре да се доверим на много по-прозрачни форми на данъчно облагане, например данък върху капиталовите доходи, данък върху доходите от труд и данъци върху разходите за финансови транзакции."

Снимка: RODNAE Productions/pexels.com

Съединените щати приветстваха споразумението на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие за световен минимален корпоративен данък от поне 15 процента, но не одобряват плановете на Европейския съюз за данъци върху цифровите услуги. Защо?

"Цифрите показват, че много традиционни компании с централи във Франция, Германия, Италия и други държави членки имат много ниска ефективност при корпоративното данъчно облагане. Така че първият фундаментален въпрос е: защо Европейският съюз не поставя под прицел всички тези компании? Компании, за които може да се каже, че имат европейски паспорт. Причината е, че Брюксел искаше да облага предимно чужди компании, продаващи услугите си на европейски потребители. Говорим за много успешни и конкурентоспособни компании. В първоначалния европейски дигитален данък, който беше предложен през 2017-а, беше заложена дискриминация. В първото предложение умишлено се дискриминира срещу определени бизнес модели, които обикновено са осигурявани от компании, базирани в Евросъюза, обслужващи европейски потребители. С наскоро предложената европейска дигитална такса - нов тип данък за дигаталните компании, Европейският съюз иска да разшири обхвата на данъчното облагане. Тази такса все още се изработва и е "замразена" до второ нареждане - поне до есента на 2021-а. Въпреки това някои източници съобщават, че обект на таксата ще са около 9000 европейски и неевропейски компании, работещи на европейска земя. Така, Брюксел иска да отговори на критиката от Вашингтон и да избегне американски отговор срещу европейските компании, правещи бизнес в Съединените щати.

Снимки: pixabay.com, pexels.com и unsplash.com


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 13,5 млн. лв. финансова помощ са получили през 2024 година земеделските стопани, отглеждащи пчелни семейства

Над 13 и половина милиона лева финансова помощ са получили през миналата година земеделските стопани, отглеждащи пчелни семейства за преодоляване на негативното икономическо въздействие от руската война срещу Украйна.  Това каза заместник-министърът на земеделието и храните Деян Стратев в Плевен при откриването на 22-рото Международно пчеларско..

публикувано на 06.02.25 в 22:07
Министърът на земеделието д-р Георги Тахов

Тахов: Първите плащания в сектор "Животновъдство" - още този месец

Първите плащания в сектор "Животновъдство" от Кампанията за директни плащания на земеделските стопани ще бъдат направени още този месец, обяви земеделският министър Георги Тахов пред ресорната парламентарна комисия: "Има прогноризуемост, към днешна дата. Има създаден на база за нормално протичане на кампанията, която предстои. През февруари..

публикувано на 06.02.25 в 22:03

Отрасловият съвет към МОН: Увеличението на учителските заплати да е с 15% от 1 март

Увеличението на учителските заплати да е с 15% от 1 март 2025 г. реши Отрасловият съвет към Министерството на образованието и науката. Допълва репортерът Андрей Борисов: За решението на съвета съобщи Диян Стаматов - председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. Във вторник от Синдиката на българските учители..

публикувано на 06.02.25 в 21:58
Мария Захарова

Захарова: Временно примирие в Украйна е неприемливо за Москва

Временното примирие в Украйна е неприемливо за Москва, заяви говорителят на руското министерство на външните работи Мария Захарова.  "Временното примирие или, както мнозина казват, замразяванто на конфликта, са неприемливи. Те просто ще бъдат използвани от колективния Запада или отделни негови представители за укрепване на военния потенциал на..

публикувано на 06.02.25 в 21:30

На 47 семейства от област Монтана е прекратена еднократната помощ за ученици

На 47 семейства от област Монтана е прекратена еднократната помощ за ученици. Причината -  децата не са ходили на училище или  са допуснати много неизвинени отсъствия.   21 семейства на ученици от 1-ви до 4-ти клас и 26 семейства с ученици от 8-и клас от област Монтана няма да получат останалата част от еднократната помощ за децата си...

публикувано на 06.02.25 в 20:34
Председателят на Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество Росица Кирова от ГЕРБ в НС.

В комисия: НПО да предлагат кандидати за омбудсман без посредничество на депутати

Неправителствените организации ще могат да предлагат на парламента кандидатури за поста омбудсман, без да се нуждаят от посредничеството на депутати или парламентарни групи, които да внасят номинациите им за разглеждане, както беше до момента. Това решиха на второ четене депутатите от Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и..

публикувано на 06.02.25 в 19:44
Съдебната палата в Кюстендил

Глобиха 49 свидетели, неявили се по делото за фалита на Дупнишката популярна каса

Окръжният съд в Кюстендил  е глобил 49 свидетели, неявили се по делото зяа фалита на дупнишката Популярна каса,  казаха за БНР от правораздавателното ведомство. Потърпевши от фалита са 225 лица плюс 40 свидетели. Неразпитаните досега са около 90, затова са насрочени две извънредни заседания през март т.г. Неявилите се свидетели са глобени по..

публикувано на 06.02.25 в 19:36