След като резултатите от изборите и разпределението на депутатските мандати в нови парламент бяха публикувани в днешния брой на Държавен вестник, президентът Румен Радев обяви, че ще свика 46-то Народно събрание на 21 юли, сряда, от 9.00 ч.
Държавният глава обяви това при посещение в силистренското село Професор Иширково, където дадоха начало на жътвата.
Има ясен конституционен модел и ние ще вървим по него, заяви президентът Радев:
„Трябва да се сформират парламентарните групи, след това да поканя всички представители на парламентарните групи на консултации и след това да връча първият проучвателен мандат.Такъв е редът и, вярвайте ми, аз няма да го бавя“.
Държавният глава призова партиите да намерят пътя на разбирателството помежду си:
„Сега е моментът те да си свършат работата, да продължат демонтажа на порочния управленски модел, да се пресекат кражбите, да се укрепи държавността, да намерим най-сетне изход от икономическата криза, от несправедливостта, от бедността“.
Президентът поздрави партия има "Има такъв народ" с изборната победа. "Те отвориха вратата към диалог и намиране на консенсус за решение на проблемите в политическата система", каза още Радев
„Очевидно днешният модел на здравеопазване не работи. Той води до превръщането на здравеопазването в бизнес, неприемлива уродливост вътре в системата. Не може разликата в заплащането между новопостъпил лекар и шеф на държавна болница да бъде от 50 до 100 пъти“, коментира още президентът Радев, в село Професор Иширково, където присъства на ритуала "Жътва". Снимки от събитието:
Русия и Украйна планират нова размяна на военнопленници. И на Велика събота не спират руските удари срещу Украйна. В Сумска област съобщават за прекъсване на електричеството и водоподаването в резултат на руски атаки. Ударите са извършени малко след като Москва обяви край на частичното прекратяване на огъня по енергийната инфраструктура,..
Британският премиер Киър Стармър и американският президент Доналд Тръмп са обсъдили "продължаващите продуктивни" търговски преговори. Това съобщиха от "Даунинг стрийт" 10. Това е на практика първият пряк разговор между двамата държавници, откакто Тръмп наложи мита върху вноса на стоки от Обединеното кралство. Киър Стармър е подчертал..
Представители на Иран и Съединените щати се очаква да се съберат днес в Рим за втори кръг от преговорите за ядрената програма на Техеран. Американската делегация в Италия е водена от специалния пратеник на Белия дом за Близкия изток Стив Уиткоф, а иранската - от външния министър Абас Арагчи. Очаква се двамата да проведат непреки..
Дарителска инициатива за ремонт на вековната църква в село Кунино продължава. Православният храм "Свети Николай" се нуждае от нов покрив . Преди две години се създава и Сдружение "Православен храм Свети Николай - Кунино" , чиято основна цел е да се събират средства за възстановяване на църквата. Събират се средства за православния храм..
Лошото време в Италия създава проблеми в навечерието на Великден. В страната валят проливните дъждове, придружени от силни ветрове и понижение на температурите на места - създават проблеми. Има изолирани селища в северната и централната част на Ботуша. Загинали са трима души. Най-засегнати са областите Пиемонте, където загина възрастен..
Папа Франциск, който все още се възстановява от двустранна пневмония, не присъства на традиционната процесия в римския Колизеум за трета поредна година, предаде Ройтерс. По лекарска препоръка 88-годишният духовен глава ограничи обществените си изяви и не участва в церемонията на открито за Разпети петък. Виа Круцис в Колизеума, за който..
Не се очакват обществени прояви за Великден във Витлеем. Традиционната процесия с Благодатния огън от Йерусалим ще пристигне на площад "Мангер", но ще продължи директно в църквата "Рождество Христово" без обичайните публични тържества. За втора поредна година християните в Палестинската автономия са принудени да се откажат от..
Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов. По думите му..
Социално кафене е мястото, където се събират възрастните хора в Бургас. Там от Домашния социален патронаж към Община Бургас организират различни..
Време е за всеки човек под българско небе да възкръсне една негова мечта. И всеки да се приближава към нейното осъществяване, въпреки неудачите!..