Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хамилтън прекъсна серията на Верстапен с победата си в квалификацията на „Силвърстоун“

Седемкратният световен шампион във Формула 1 Люис Хамилтън прекъсна серията от три поредни победи в квалификациите на Макс Верстапен след като спечели сесията в домашния си уикенд за Гран При на Великобритания. 

След първите излизания на пистата в решителната фаза на квалификацията предимството бе за Хамилтън, който въпреки че „теглеше“ Верстапен по обиколката бе с 0.172 по-бърз от пилота на Ред Бул. Британецът обаче допусна грешка в последния завой в своя втори опит и не успя да подобри своя резултат. Въпреки тази неточност, която му коства над три десети, седемкратният шампион остана недостижим и победи Верстапен с 0.075 секунди.

Трети на стартовата решетка за утрешната спринтова квалификация ще застане вторият пилот на Мерцедес Валтери Ботас, който предостави въздушната струя на своя съотборник в решителната фаза. В крайното класиране финландецът бе с 0.194 по-бавен от Хамилтън. Четвъртото време в сесията даде Серхио Перес, който обаче го загуби заради напускане на пистата в 15-я завой. Така четвърти в утрешния ден ще потегли Шарл Леклер, а Перес ще тръгне от петото място.


Шести и седми на стартова решетка ще застанат пилотите на Макларън Ландо Норис и Даниел Рикардо, а осми ще бъде Джордж Ръсел. Пилотът на Уилямс донесе второ поредно класиране в квалификация три за своя тим, като в нея той дори победи Карлос Сайнц и Себастиан Фетел, въпреки че бе сам на пистата при своята единствена обиколка във финалните 12 минути.

Със само 25 хилядни от секундата Фернандо Алонсо не успя да се класира за решителните 12 минути и ще потегли 11-ти в утрешния ден. Компания на двукартния шампион на шестата редица ще прави Пиер Гасли, който бе с 0.028 по-бавен от испанеца. На 13-та позиция на стартовата решетка утре ще застане вторият пилот на Алпин Естебан Окон, а най-бавни в квалификация две бяха Антонио Джовинаци и Ланс Строл, които ще потеглят съответно 14-ти и 15-ти.

Осмият ред в утрешния ден ще бъде допълнен от Юки Цунода, който бе с 0.026 по-бавен от Строл в квалификация едно и ще потегли 16-ти. Зад японеца на деветата редица ще се наредят Кими Райконен и Никола Латифи, а последната ще бъде за дуото на Хаас Мик Шумахер и Никита Мазепин. За Райконен днешната квалификация беляза четвърта поредна елиминация още след първите 18 минути, както и четвърта поредна загуба от Джовинаци на „Силвърстоун“.


Утрешната спринтова квалификация, която ще е с дължина от 100 километра или 17 обиколка започва в 18:30 часа българско време. В нея всички пилоти ще имат правото на свободен избор за старта, какъв ще бъде случаят и в неделния ден. 

Преди спринтовата квалификация е предвидена и втората тренировка за този уикенд, която започва в 14:00. В нея обаче отборите и пилотите няма да могат да правят съществени промени по своите болиди, които от началото на квалификацията се намират в условията на „закрит парк“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Оклахома победи Сакраменто със 113:99 точки

Оклахома Сити с 15-та победа в НБА

Миналогодишният шампион в Националната баскетболна асоциация - Оклахома Сити Тъндър, победи Сакраменто Кингс със 113:99 за 15-ия си успех от началото на сезона. Това е седма победа от също толкова мачове като домакин за „гръмотевиците“, които вече имат преднина от три мача пред втория в Западната конференция - Денвър Нъгетс. До полувремето..

публикувано на 20.11.25 в 10:30
Ашраф Хакими и Гилейн Чебак с призовете за най-добри футболисти при мъжете и жените в Африка

Ашраф Хакими стана футболист на годината в Африка

Капитанът на мароканския национален отбор Ашраф Хакими бе избран за най-добър футболист на Африка по време на церемония в Рабат. Играчът на европейския шампион Пари Сен Жермен стана първият защитник с приза от 52 години насам, след като изпревари Мохамед Салах и Виктор Осимен в гласуването. Хакими, десен бек, спечели златен требъл с Пари Сен..

публикувано на 20.11.25 в 08:46
Петър Мицин

Петър Мицин със злато на 1500 м свободен стил в Бургас

Петър Мицин спечели надпреварата на 1500 метра свободен стил при мъжете от Държавното лично отборно първенство по плуване в 25-метров басейн, което започна в "Парк Арена ОЗК" Бургас. Националният рекордьор в дисциплината финишира с време 15:32.18 минути за първия си триумф на шампионата. Представителят на клуб Вихрен беше по-бърз с 5.04..

публикувано на 20.11.25 в 07:05
Гергана Топалова

Гергана Топалова продължава напред в Бока Ратон

Гергана Топалова се класира за втория кръг на сингъл на турнира по тенис на клей кортове в Бока Ратон (САЩ) с награден фонд 30 хиляди долара. Поставената под номер 6 в схемата българка победи представителката на домакините Анастасия Сисоева с 6:2, 4:6, 6:2 за 2:04 часа. Топалова поведе с 5:0 по пътя към успеха в първия сет, но във втората..

публикувано на 20.11.25 в 07:04
Треньорът Николай Желязков.

ВК Левски загуби тежко в Шампионската лига

Мъжкият тим на Левски отстъпи с 0-3 гейма в първата среща от третия и последен предварителен кръг на  Шампионската лига пред Гуагуас /Лас Палмас.  Реваншът в София е след седмица. Шампионите на България от Левски поведоха с 3:2 в началото на двубоя. Ас на Османи Хуанторена и Лас Палмас поведе с 4:3. Елдер Спенсър атакува през центъра и домакините..

публикувано на 19.11.25 в 22:44

Рилецо приключи в турнира ФИБА Европа със загуба

Рилски спортист приключи европейската си одисея този сезон със само една победа. Последният мач на българския шампион донесе поредното катастрофално представяне и логична загуба в Сараево от местния Босна Роял с 64:91. Така избранниците на Любо Киров записаха трето поред поражение в рамките на седмица, след като в събота отстъпиха у дома от Локомотив...

публикувано на 19.11.25 в 22:30
Фрагмент от Черно море - Миньор.

Победи за Черно море и Берое в НБЛ

Черно море Тича надделя много трудно като домакин над отбора на Миньор с 94:83. С успеха си варненският тим прекъсна негативната си серия от две последователни поражения – от Спартак и Балкан. Победата е пета за домакините, които имат и 3 загуби. Миньор пък е с 4 успеха и 3 поражения. За тима от Перник Игор Кесар записа дабъл-дабъл – 22 точки и 11..

публикувано на 19.11.25 в 22:24