Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Даниел Бън, вицепрезидент по глобалните въпроси на Tax Foundation:

Глобален минимум за корпоративния данък е по-изгоден за ЕС от собствен дигитален данък

| обновено на 17.07.21 в 10:22
Снимка: БНР, архив

Въвеждането на глобален минимум за корпоративния данък за корпорациите е по-изгодно за Европейския съюз от собствен дигитален данък, заяви в интервю за програма "Хоризонт" на БНР Даниел Бън, вицепрезидент по глобалните въпроси на организацията Tax Foundation. По думите му фактът, че Брюксел отложи работата по дигиталния данък в Европа по настояване на американския финансов министър Джанет Йелън, е стъпка към възстановяване и на търговските отношения със Съединените щати:

"Мисля, че през последните няколко години имаше много основателно притеснение, че в крайна сметка ще влезем в данъчна и в търговска война между Съединените щати и Европейския съюз. Според мен това е добър сигнал, че има политическа воля за преговори, които няма да доведат до данъчен и търговски сблъсък. Когато излезем от пандемията, ще имаме нужда от нормални търговски отношения, в които бизнесът да намира сигурност, за да продължи напред". 

Европейската комисия отложи до есента плановете си за дигитален данък в опит да увеличи шансовете за глобална корпоративна данъчна реформа. До решението се стигна при посещението на финансовия министър на Съединените щати Джанет Йелън в Брюксел. Анонсът за решението на Комисията дойде няколко дни, след като във Венеция предложения от Вашингтон глобален корпоративен минимум от поне 15 % получи подкрепа от финансовите министри на страните от Г-20.

Въпреки че глобалният налог, който ще се въведе чрез два стълба и ще засегне най-богатите световни компании, най-вече дигиталните корпорации, все още е далеч от въвеждане, наблюдатели коментираха, че натискът, оказан от Йелън, е безпрецедентен. От Съединените щати обаче прочитът на събитията от седмицата е съвсем различен. 

В интервю за „Събота 150“ Даниел Бън посочи, че европейският вариант на дигитален данък би ударил повече потребителите:

„Американското финансово министерство е изключително фокусирано върху това преговорите за въвеждане на глобален минимум за корпоративния данък да не бъдат затруднени по някакъв начин заради европейския дигитален данък. Струва ми се, че фактът, че министър Джанет Йелън успя да убеди Европейската комисия да отложи това предложение, е много положително развитие. Вярвам, че това ще доведе до позитивна развръзка в цялата ситуация. Мисля, че е един от елементите, върху който трябва да обърнем внимание, е, че някои европейски държави ще спечелят повече данъчни приходи от глобалния данък, така че дигиталното лоби няма голямо значение от тази гледна точка". 

Да, но въвеждането на глобален корпоративен минимум ще отнеме поне няколко години, през които Европа може да се ползва от собственото си предложение за дигитален данък. Никой не е казал, че едното изключва другото поне в преходния период.

"Това е вярно, но ми напомня за преговорите за данъка върху дигиталните услуги, които се проведоха през 2018-та година. Това трябваше да бъде временен налог, докато не се постигне международно съгласие или докато не се стигне до нова европейска данъчна политика в тази област. Чудя се, дали лобито на дигиталните компании няма да погледне на ситуацията по абсолютно същия начин, както при въвеждането на данъка за дигиталните услуги".

Защо глобалният корпоративен минимум би бил по-добър за Европа от неин собствен дигитален данък?

"Не бих казал със сигурност, че едната политика е по-добра от другата, тъй като и в двете има пропуски. За дигиталния данък се знае, че ще бъде много широка данъчна основа при транзакциите за услугите, което обаче би довело до оскъпяване и затрудняване на процеса по дигитализация. 

Глобалният минимален данък ще бъде върху постъпленията, което в някакъв смисъл го прави по-добрата възможност. Така няма да бъде обложена всяка индивидуална транзакция. Освен това в останалата част на света ще има нещо подобно, както е в Европа или поне в Европейския съюз. Разбира се, има и някои предизвикателства, свързани с европейските договори, например, когато говорим за свободното движение на капитали".

Какви биха били постъпленията от единия и от другия вариант на облагане?

"Това е великолепен въпрос, но отговорът е, че все още не знаем. Една от причините за това е, че всички детайли не са напълно известни. От друга страна, защото дигиталният данък ще бъде за транзакции, направени към компании като Епъл, а няма да се базира на постъпления. Просто това са съвсем различни подходи в облагането. От друга страна глобалният данък ще гарантира постъпления и в хазната на държавата, където компанията оперира, и в държавата, от която компанията произхожда. Много е трудно все още да се направи точно изчисление".

Ето защо мнозина смятат, че Джанет Йелън е оказала натиск в полза на големите американски технологични корпорации. Казано по друг начин, американският финансов министър лобира за компании като Епъл и Гугъл?

"Мисля, че американските управници, включително и министър Йелън, искат да видят промяна специално заради компании от ранга на тези, които споменахте. Само че те не искат това да се случи по дискриминационен начин. Струва ми се, че притеснението от страна на американските власти е, че европейската политика в областта на дигиталното облагане удря именно американските компании. Това не означава, че за тези компании няма да настъпи промяна. Все пак преговорите за глобален корпоративен данък и прелокацията на плащането на данъци ще удари тези компании. По някакъв начин американските власти искат да заменят дискриминационна политика с такава, която също ще промени облагането на тези компании, но по недискриминационен начин".

И двамата знаем, че възможността да се намерят „пробойни“ в регламентацията е съвсем реална и все пак корпорациите да успеят да си спестят част от данъците.

"Към този момент остава неясно дали ще има такива пробойни. Съществуват много въпросителни как старите и новите правила ще си взаимодействат и какви несъответствия могат да се появят. Каквито и да са отговорите на тези въпроси, тук говорим за промяна в поведението. За някои това може да изглежда „избягване“, но за мен е просто реакция на променена данъчна среда. Дали дадена компания ще избере друго място, на което да плаща данъци и каква стратегия за намаляване на данъците, които плаща, е много по-сложен баланс между индивидуални решения и стратегия за правене на бизнес".

И накрая - смятате ли, че решението на Европейския съюз да се съобрази с искането на Джанет Йелън е стъпка и към решаване на търговските спорове между Вашингтон и Брюксел?

"Надявам се. Мисля, че през последните няколко години имаше много основателно притеснение, че в крайна сметка ще влезем в данъчна и в търговска война между Съединените щати и Европейския съюз. Според мен това е добър сигнал, че има политическа воля за преговори, които няма да доведат до данъчен и търговски сблъсък. Когато излезем от пандемията, ще имаме нужда от нормални търговски отношения, в които бизнесът да намира сигурност, за да продължи напред". 

Интервюто на Марта Младенова с Даниел Бън в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мъж в кома и друг - тежко пострадал след катастрофа край София

Мъж е изпаднал в кома след тежко произшествие край София. Инцидентът е станал на булевард "Европа" при разклона за Банкя. Сигналът е подаден в 22:38 часа в неделя.  Лек автомобил се е ударил в крайпътно дърво. На място са изпратени три линейки, съобщиха за БНР от Центъра за спешна медицинска помощ. Мъжът е с множество наранявания,..

публикувано на 25.11.24 в 14:10
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00