20,3% от испанците са убедени, че автономните градове Сеута и Мелийя, които се намират на северния бряг на африканския континент, ще бъдат част от Мароко в рамките на 20 - 25 години. Това показва проучване на Центъра за социологически изследвания (ОНД) , изготвено след мигрантската и политическата криза между двете държави.
53,6% от анкетираните вярват, че ще продължат да бъдат испанци, 75,4% не се съмняват, че днес и двата града са „толкова испански, колкото Малага или Ла Коруня“, а за 15,1% „те са основно два марокански града“.
Проучването показва, че миграционната вълна, причинена от Мароко през май, при която хиляди хора влязоха незаконно в Сеута, притеснява само 1,2% от гражданите. По-голямата част от анкетираните (55,6%) оценяват миграцията като „положителна“, докато 27,1% я смятат за „отрицателна“.
От друга страна 42,4 на 100 намират броя на имигрантите в Испания за „висок“, 41,4% го смятат за „приемлив“, а едва за 4,7% е „недостатъчен“ и посочват, че са необходими „повече“ имигранти.
Проучването е направено, тъй като по време на кризата в Сеута, възникнала заради испанската позиция в конфликта в Западна Сахара, мароканските власти многократно повториха традиционните си териториални претенции към испанските градове в Северна Африка.
Ръководителят на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов заяви в интервю за БНР, че системата "БГ Алърт" може да се ползва само, когато е възможно да има информация, че предстои опасно природно явление: "За да може да се излъчи предупреждение за населението, на първо място е необходимо да има..
Президентът Румен Радев, който е на посещение във Варшава, връчи на Националната библиотека на Полша плакет "Св. Св. Кирил и Методий". Институцията получи отличието заради значимия ѝ принос към съхранението и популяризирането на един от най-ценните ръкописи за България – Супрасълския сборник. Румен Радев пристигна на визита в Полша..
Тази авария на Иберийския полуостров се нарича разлюляване и разпадане на енергийната система. В България се е случвало два пъти. Това е най-тежката авария в системата, коментира енергийният експерт Иван Хиновски в интервю пред БНР. И обясни, че източникът на аварията е пожар по електропреносна линията във Франция, която води до пренасяне..
Редица организации, сдружения, политически партии, еколози, туристически дружества и сдружения, много граждани от Кюстендил с публикации в социалните мрежи се обявяват срещу изграждането на ветроенергиен парк в Осогово. Планира се изграждане на ветроенергиен парк в Осоговската планина Готвят протест срещу изграждането на ветроенергиен парк..
Без подкрепата на САЩ войната на Русия в Украйна, но и цялостната концепция за сигурност в Европа се поставя под въпрос . Това каза пред БНР Ивайло Калфин, бивш вицепремиер и бивш министър външните работи и на труда и социалната политика, директор на Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд. "Ако има нещо..
В отговор на предложеното от руския президент Владимир Путин тридневно примирие в Украйна от 8 до 10 май за 80-годишнината от края на Втората световна война, Украйна обяви, че незабавно иска поне 30-дневно примирие. Русия прекратява бойните действия в Украйна от 8 до 11 май "Ако Русия наистина иска мир, тя трябва да спре огъня незабавно. Защо..
Катастрофа между три автомобила на бул. "Цариградско шосе" в София в посока летището предизвика задръстване в следобедните часове днес. При друг инцидент на кръстовището при ул. "Пиротска" и бул. "Константин Величков" е блъснат моторист. За момента няма информация за състоянието му.
Цялото интервю на Диана Янкулова с Георги Георгиев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Диана Янкулова с Тодор Тагарев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Не мисля, че новата формация на Корнелия Нинова има бъдеще. Това заяви пред БНР Румен Овчаров, бивш министър на енергетиката и бивш висш функционер в..