Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Германия: Все още не е ясно защо жертвите на наводненията са толкова много

| обновено на 19.07.21 в 20:48
Пожарникари край обърнат камион на Германската федерална агенция за техническа помощ (THW) в Берхтесгаден, Южна Бавария, 18 юли 2021 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Броят на жертвите от наводненията в Германия достигна 165 - 117 в провинция Райнланд-Пфалц, 47 в Северен Рейн-Вестфалия и 1 в Бавария. Ранените са над 700 и все още стотици хора се издирват.
Водата от вчера започна да се оттича и армията започна да разчиства улиците на пострадалите градове. Федералната метеорологична служба в Германия съобщи, че опасността от нови проливни дъждове засега е преминала.

Все още не е ясно защо броят на жертвите е толкова висок. Опозицията в парламента настоя за оставката на директора на Службата за защита от катастрофи. Британски климатични специалисти пък обвиниха правителството на Меркел, че е получило предупреждения за предстоящата катастрофата дни преди да започнат силните валежи, но не е реагирало навреме.

Засега е ясно само, че това е най-тежката катастрофа в Германия от 60 години насам. В най-засегнатите региони дни наред нямаше ток, мрежата на мобилните телефони също бе извън строя и това остави стотици хиляди хора без контакт с околния свят.

Вероятно на това се дължи и огромният брой регистрирани като изчезнали. Роднини продължават да издирват своите близки, много семейства са напускали в паника домовете си пред приливната вълна и не е сигурно колко от изчезналите всъщност са загинали и колко са успели да намерят подслон при приятели или съседи, а поради липсата на комуникации не са успели още да се свържат с близките си.

Федералното правителство в Германия обяви, че ще работи за подобряване на системата за ранно предупреждение за природни бедствия.

Една от мерките ще е възстановяване на сирените в районите, където те са били извадени от строя, защото за много хора предупрежденията по телевизията, радиото или интернет са се оказали безполезни, след като водната стихия миналата седмица е причинила спиране на тока и прекъсване на комуникациите.

Медии, социалните мрежи „Фейсбук“ и „Туитър“ са пълни с призиви на хора от регионите, които молят за помощ, за да бъдат открити техните близки.

В Северен Рейн-Вестфалия и в Райнланд-Пфалц водата е замърсена и е забранено да се пие и дори да се използва за къпане.

Влаковите връзки все още не са възстановени навсякъде, а много пътища са напълно разрушени.

За разлика от Германия Холандия от години работи по предотвратяването на подобни тежки последствия от наводнения и е оставила големи приливни зони около реките си. Дигите издържаха на натиска и щетите там са много по-малки.

В Белгия пък жертвите станаха 31. Според белгийските власти никакви предварителни мерки не е имало как да предотвратят водната катастрофа.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Значителни валежи се очакват в няколко области на страната

Оранжев код за значителни валежи за днес е обявен за няколко области в България - Перник, София-област, част от Монтана, Кюстендил и София-град в неделя, 26 октомври. Жълт код е в сила за Враца, Плевен, Ловеч, част от Монтана и Видин, Благоевград, Пазарджик и София област.

публикувано на 26.10.25 в 04:54
Язовир

Жителите на Велико Търново ще протестират заради проблемите с водата от "Йовковци"

Жителите на Велико Търново излизат днес следобед на протест срещу продължителното замътняване на питейната вода от язовир "Йовковци", а общински съветници сезираха прокуратурата за проблема. От здравната инспекция и водоснабдителното дружество са категорични, че водата от мрежата не е опасна за здравето на хората. Протестът срещу лошото качество на..

публикувано на 26.10.25 в 04:27

Патриарх Даниил ще оглави литургията за Димитровден в храм в Кюстендил

Патриарх Даниил ще оглави литургията за празника на храма "Св. великомъченик Димитър Солунски" в Кюстендил по повод 160 години от освещаването на черквата, която е една от най-посещаваните и почитани в града. От 8:00 ч. ще започне Празничната утреня, а в 8:45 ч. е официалното посрещане на Негово Светейшество в двора на храма.  Празникът на храма "Св...

публикувано на 26.10.25 в 04:22

Болярово отбелязва своя празник на Димитровден

На днешния Димитровден празнува крайграничната община Болярово. Празникът на общината съвпада и с храмовия празник на църквата в града - "Св. Димитър", построена през 1887 година. Празникът по традиция започва в храма "Св. Димитър" с тържествена света литургия. След богослужението в 11:30 ч. от църквата ще потегли литийно шествие към центъра на града,..

публикувано на 26.10.25 в 04:12

Отново ще има спектакли за деца в Сатиричния театър "Алеко Константинов"

Спектаклите за деца се завръщат на сцената на Сатиричния театър "Алеко Константинов".  Днес с две представления - от 11:30 и от 17:30 часа, е премиерата на постановката "Новите дрехи на краля".  Представлението ще се играе в камерната зала "Методи Андонов", а режисьор е Бисерка Колевска. "Това е един много хубав сценарий. С много ярки характери",..

публикувано на 26.10.25 в 04:04

Все повече ученици в Кипър имат нужда от психологическа помощ

В Кипър се увеличава броят на учениците, които се нуждаят от намесата и подкрепата на педагогически психолози, съобщиха от Министерството на образованието. Националната стратегия за превенция и управление на насилието в училище цели създаването в него на безопасна среда. Близо 11 000 ученици от всички образователни нива са се обръщали към експертите от..

публикувано на 26.10.25 в 03:41
Протест във Валенсия на 25.10.2025 г.

Хиляди хора във Валенсия настояха за справедливост година след наводненията

Десетки хиляди жители на Валенсия отново излязоха по улиците на града в навечерието на първата годишнина от наводненията. За пореден път те поискаха оставката на регионалния премиер Карлос Мазон. Роднини на жертвите носеха снимки на своите близки и плакати с искания за справедливост.  Под лозунга "Оставка на Мазон" демонстрантите проведоха шествие по..

публикувано на 26.10.25 в 03:38