Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Катя Михайлова: Младите и ерудирани българи са в България

Дойде времето на колективния спасител, смята преподавателят в УНСС

Снимка: БГНЕС

„Младите и ерудирани българи се намират в България. Не е необходимо да ги търсим пръснати по света. Тук са се родили, тук са живели, тук до момента са влагали всичките си капитали – човешки, социални, финансови. Българите в България са младите, ерудирани, образовани българи, които могат тази промяна, която в момента се случи, да я овладеят. Защото българите в България живеят с българското. Има нещо, което се казва митологично време – българите в България само го усещат. Българите в чужбина ги обичам безкрайно много, но те са в друго митологично време.“ Това мнение изрази в предаването „Преди всички“ на БНР Катя Михайлова, преподавател в Катедра „Икономическа социология“ на УНСС и представител на Гражданската инициатива за свободни и демократични избори (ГИСДИ).

Промяната, която много искахме, дойде. Сега стои втората задача – да приемем промяната, каквато е дошла, а не каквато на нас ни се е искало да бъде, подчерта Михайлова.

„Защо въпреки всичко, което казваме, че не е добро, Слави Трифонов и неговата партия продължава да печели? При ИТН и Слави Трифонов всичко е естествено. Те показват себе си. И тъй като толкова дълги години сме свикнали и вече сме приучени да гледаме едни изкуствени форми, изведнъж на терена се явява един ИТН, който изобщо не се притеснява да заяви своята първичност, своята автентичност. Един ИТН, който не мисли за утре, а какво ще се случи днес. И, както виждате, това печели“, коментира тя.

Катя Михайлова  Снимка от личен архив

ИТН се учи да общува с другите, смята Катя Михайлова. 

„Прави своите първи крачки в политиката. Знаете, първите 7 години са много важни. Ако могат да вземат 3 години за една, ще бъде добре. Но те се учат, отварят се към другите.“

Относно паралелите, които различни анализатори правят с 2009 година и подема на ГЕРБ тогава Михайлова поясни, че „2009-а е вселенски различна реалност от сегашната“.

„Днес нямаме Борисов и Трифонов. Днес имаме Трифонов – индивидуалният, самотният играч, лидер, самотният месия, спасител. И до него имаме образа на Радевото правителство като образ на колективния спасител. Според мен дойде вече времето на колективния спасител. Индивидуалният, личният спасител остава малко назад.“

Катя Михайлова е на мнение, че колкото повече парламентарни провали с правителства регистрираме, толкова повече ще се утвърждава фигурата на президента.

Парламентът - гаф след гаф. Президентът – все по-изправен.“

Снимка: БГНЕС

Относно мненията на роми в анкета по темата за изборните резултати и бъдещото управление Михайлова отбеляза: 

„Чуваме едни мъдри хора, които правят разлика между концерта и парламента. Това е една чудесна разлика, която всички трябва да се научим да правим.“


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20