Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Меркел призова германските граждани да се ваксинират срещу Covid-19

Снимка: ЕПА/БГНЕС

На последната си лятна прескоференция като канцлер Ангела Меркел призова германските граждани да се ваксинират срещу Covid-19 и предупреди, че се очаква ново изостряне на пандемията.

"Колкото повече хора се ваксинират, толкова по-свободни ще бъдем“, заяви Меркел пред журналистите в Берлин на традиционната си лятна пресконференция, която този път е и последната й в този формат.

Канцлерът предупреди, че се очаква влошаване на ситуацията и посочи стремглаво увеличаващият се брой на новозаразени през последните дни. "И онези, които досега се колебаеха, трябва да преосмислят позицията си", заяви Меркел.

"Всяка ваксина е една малка стъпка към пълна защита на всички ни", посочи тя. Меркел помоли и всички, които са убедени в ползата от ваксините, да се опитат да убедят в това и хората около себе си.

В същото време Меркел похвали ваксинационната кампания в Германия. В сравнение с другите страни Германия поддържа високо темпо на ваксиниране, заяви тя.

Меркел засегна и темата с наводненията. Тя помоли за общи усилия на цялата страна, за да се помогне на засегнатите региони да възстановят щетите. "За отстраняването на всичко причинено от наводненията ще ни е нужна издръжливост. Щетите са много тежки", предупреди тя.

Канцлерът призна, че Германия е направила пропуски по отношение на защитата от климатични промени. "За съжаление световната цел да намалим затоплянето до 2 градуса по Целзий не бе постигната в Германия в рамките на моето управление", призна тя. Меркел призова да се ускорят мерките и изрази разочарование от съпротивата срещу тях.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Загасен е пожар в люпилня за пилета край село Сотиря

Пожар в люпилня за пилета край село Сотиря гасиха в събота вечер три екипа на пожарната в Сливен. Сигналът е получен в 22:44 часа. По първоначални данни са спасени две сгради и над 80 хиляди яйца. Унищожени са 200 кв. м. покривна конструкция и две помещения. Произшествието е ликвидирано от 10 пожарникари с три автомобила.

публикувано на 26.10.25 в 00:50
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп няма да насрочва разговори с Путин, ако руският лидер не обмисля споразумение

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че няма да насрочва каквито и да е било разговори с руския си колега Владимир Путин, освен ако не е ясно, че руският лидер сериозно обмисля споразумение за прекратяване на войната в Украйна. "Трябва да знам, че ще сключим споразумение. Няма да си губя времето", каза Тръмп пред репортери на борда на "Еър Форс 1"..

публикувано на 25.10.25 в 22:57

Над 200 000 на митинг в Рим под лозунга “Демокрацията в действие“

В Рим, над 200,000 души участваха в националното шествие – митинг в защита на демокрацията и труда. Организира го най-големия и исторически за Италия профсъюз „Генерална италианска конфедерация на труда“ (GIGL). Митингът се състоя на площад “Сан Джовани“. Лозунгът му “Демокрацията в действие" обедини всички належащи теми от здравеопазването и..

публикувано на 25.10.25 в 22:53

Турция проведе успешно изпитание на балистична ракета

Турската отбранителна индустрия е проведела успешно изпитание на балистична ракета, е обявил в платформата "Екс" Халук Гьоргюн, ръководител на секретариата на отбранителната индустрия, предаде БТА. Тестът е проведен в петък от турската оръжейна компания “Рокетсан”. Гьоргюн подчерта напредъка в обхвата и прецизността на удара. Тестът надгражда..

публикувано на 25.10.25 в 22:41
Климатичните промени засягат и водоемите в Кипър

Заради климатичните промени Кипър може да изгуби милиарди евро

Кипърската икономика може да загуби почти 30 млрд. евро до 2050 г. заради въздействието на климатичните изменения, показва ново изследване на кипърски учени. Никозия иска „по-реалистични“ цели на ЕС за зелени политики. Кипър е особено уязвим към промените на климата и икономическите последици от тях ще се усетят през следващите години. За това..

публикувано на 25.10.25 в 22:36
Снимка от протеста във Валенсия тази вечер

Голям протест във Валенсия година след наводненията

Повече от 50 000 души протестираха в източния испански град Валенсия в събота, една година след смъртоносните наводнения, съобщи офисът на представителя на централното правителство в региона. Демонстрантите призоваха за оставката на регионалния лидер Карлос Мазон заради начина, по който се справи с бедствието, при което загинаха 229 души.

публикувано на 25.10.25 в 21:41

АЛДЕ с резолюция срещу политическите арести в България

С резолюция срещу политическите арести, политически мотивираните преследвания и ерозията на върховенството на правото в България излезе конгресът на Алианса на демократите и либералите в Европа, който се проведе на вчера и днес в Брюксел, съобщиха от Продължаваме промяната. В него от страна на българската формация като партия членка на АЛДЕ..

публикувано на 25.10.25 в 21:32