По-дълъг интервал между първата и втората доза на ваксината срещу Covid-19 на "Пфайзер/Бионтех" (Pfizer/BioNTech) кара имунната система на организма да произвежда повече антитела за борба с инфекцията, смятат британски учени от университета в "Оксфорд", цитирани от Би Би Си.
Според експерти тези констатации подкрепят решението на Обединеното кралство за удължаване на интервалите на дозиране от първоначалната препоръка от три седмици. Изглежда, че интервалът от 8 седмици е най-добър за справяне с варианта Делта.
В края на 2020 Великобритания първоначално удължи периода на поставяне на двете дози до 12 седмици.
С напредването на ваксинационната програма обаче във всички възрастови групи - вече на всички над 18-годишна възраст е била предложена поне първа доза - хората са насърчавани да се стремят да получат втората си доза по-рано - след осем седмици.
В проучването изследователите сравняват имунните отговори на 503 служители на Националната здравна служба, които са получили двете дози през различни интервали през 2020 г. и началото на 2021 г., когато вариантът Алфа, идентифициран за първи път в Кент, бързо се разпространяваше.
Нивата на антителата в кръвта им са били измерени месец след втората доза ваксина.
Проф. Сузана Дуанчи, главен изследовател в проучването, към Оксфордския университет, заяви, че две дози са по-добре от една, но времето на втората е малко гъвкаво в зависимост от обстоятелствата.
За настоящата ситуация във Великобритания тя посочи, че най-добрият интервал е 8 седмици.
Според данни на Агенцията по обществено здраве на Англия ваксината на "Пфазйер/Бионтех" е ефективна за намаляване на нивата на сериозни заболявания, прием в болница и смърт, дори след една доза.
Министърът за ваксинационния процес Надим Захауи заяви, че заключенията от проучването са важни не само за Великобритания, но и за света, като ни помагат да разберем по-добре механиката, която стои зад имунния ни отговор на Covid -19, и значението на получаването на двете дози ваксина.
Той призова всеки възрастен човек да приеме две дози от ваксината, за да защити себе си и хората около нас.
Продължават да се увеличават болните от грип и ОРЗ в област Монтана. От днес учебния процес е онлайн. Забелязва се ръст на болните от 15 до 29-годишна възраст. За изминалата седмица отчетената заболеваемост от грип и ОРЗ за област Монтана е 321 на 10 000 души население при 313 за седмица по-рано. От 29 януари Монтанско е в грипна епидемия,..
Можем да отчетем, че този казус е затворен с позитивен край. Това каза пред журналисти министърът на външните работи Георг Георгиев по повод кораба "Вежен". Швеция освободи "Вежен", изключва умишлена повреда на подводния кабел По-рано днес шведските власти освободиха плаващия под флага на Малта български кораб "Вежен", който беше заподозрян,..
Лидери на страни от Европейския съюз обещаха да отвърнат на американски мита върху европейския внос, каквито президентът на САЩ Доналд Тръмп отново се закани да наложи. На фона на сриващи се борсови индекси заради евентуална търговска война в Западния свят, американският президент анонсира предстоящи преговори с Канада и Мексико, чийто стоки за..
Подпалвачът от Солинген, който запали сграда с чужденци и уби едно българско семейство миналата година, си призна вината изненадващо в съда. Процесът срещу 40-годишния мъж започна през януари, а присъдата се очаква да бъде произнесена през март. В Германия започна делото за пожара в Солинген, при който загина българско семейство До този момент..
Да не се инвестира в имоти, защото при влизането в еврозоната, когато и да стане това, цените им ще паднат до 20%. Това е съветът на финансовия експерт Камен Колчев. "Българинът обича да купува имоти. В това няма нищо лошо. Проблемът е, че поради твърде слабо развития ни вътрешен пазар на финансови инструменти и поради ниската инвестиционна..
Книгата "Лицемерието на властта" разглежда властта като понятие и обхваща историческо време – от Освобождението на България до 1948 г., когато е установен комунистическият режим, каза авторът на книгата - историкът Яни Киров, в интервю пред БНР. "За историята трябва да се пише дистанцирано, без емоции, както един патолог. Аз съм я писал с..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори софтуер за управление на бюджета. Това е абсурдно и съм сигурен, че сме единствената държава в Европа . Това коментира бившият служебен финансов министър Валери Белчев в интервю пред БНР. "Това..