Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

САЩ увеличиха въздушните удари в Афганистан

| обновено на 25.07.21 в 21:48
Снимка: БГНЕС

Американската авиация се намесва все по-активно в сраженията между армията и бунтовниците в Афганистан, предаде Франс прес.

Това стана ясно от думите на началника на Централното командване на американската армия генерал Кенет Макензи, казани при посещение в Кабул

"Съединените щати увеличиха въздушните удари в подкрепа на афганистанските войски през последните няколко дни. Готови сме да поддържаме това ниво на подкрепа през идните седмици, ако талибаните продължат нападенията си."

По-рано днес властите в провинция Кандахар съобщиха за над 150 000 бежанци в резултат на офанзивата на талибаните към едноименната столица на провинцията. Кандахар е вторият по големина град в Афганистан и често сочен като родно място на талибанското движение от началото на 90-те години на миалия век.

Окуражени от оттеглянето на НАТО-вските войски, бунтовниците подеха настъпление към Кандахар преди месец, но едва днес местните власти дадоха повече яснота за мащаба на битката. Служител, цитиран от Франс прес, съобщи, че 22 000 семейства са избягали в по-сигурни части на провинцията. Построени са 4 лагера, за да ги подслонят. Боевете днес се водят в покрайнините на града.
По информация на агенция Ройтерс, Европейската комисия подготвя план за допълнителна финансова подкрепа за Афганистан и съседните държави, за да поемат грижата за все по-нарастващия брой бежанци - 250 000 от началото на годината.
Същевременно правителството в Кабул апелира към Съединените щати за по-голяма материална подкрепа за афганистанската армия. 
В бюджета за 2022 година в американския Конгрес се обсъжда финансов пакет от 3,3 милиарда долара, главно за поддръжка и усилване на афганистанската авиация, но според афгански депутати догодина ще е вече твърде късно.

Въпреки влошаването на обстановката в Афганистан, президентът на Съединените щати Джо Байдън е решен да довърши изтеглянето на сухопътните части от страната до края на август.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пожар е избухнал в автобус на обществения транспорт в Габрово

Пожар в автобус на обществения транспорт в Габрово e пламнал тази сутрин към 5:30 часа. В превозното средство не е имало пътници. При инцидента са нанесени материални щети. Инцидентът е станал рано сутринта, докато автобусът на градския транспорт се е движил към първа спирка, откъдето трябвало да качи пътници. Пламъците бързо са били..

публикувано на 25.02.25 в 13:15
Стефан Сежурне

ЕС обмисля споразумение с Украйна за критичните суровини

Европейският комисар по индустриалната стратегия Стефан Сежурне, който е изпълнителен заместник-председател на Европейската комисия, спомена за споразумение между Украйна и ЕС за критичните суровини, което по неговите думи ще бъде от взаимна изгода за двете страни. Сежурне заяви това вчера по време на визита в Киев и срещи с представители на..

публикувано на 25.02.25 в 13:12
Снимката е илюстративна, унищожени танкове и други бронирани военни машини в Украйна, 9 юни 2023 г.

Все по-възрастни са руските военни, сражаващи се в Украйна

"Руснаци над 50 години се сражават и умират в Украйна", под това заглавие вестник "Файненшъл таймс" помества обширна статия с данни и анализ защо руските "дядовци" грабват оръжията. База данни, събирана в продължение на три години от руското независимо разследващо издание "Медиазона", заедно с руската служба на Би Би Си и други медии,..

публикувано на 25.02.25 в 12:57

Съветът за сигурност на ООН одобри предложена от САЩ резолюция за Украйна

Съветът за сигурност на ООН одобри в понеделник предложената от американското правителство резолюция за Украйна, която съдържа призив за бързо прекратяване на войната и в която Русия не е окачествена като агресор, предаде ДПА. Това е първият път, в който Съветът за сигурност одобрява съвместна резолюция за войната в Украйна. Десет страни..

публикувано на 25.02.25 в 12:57
Зима в Кипър

Температурен рекорд регистрираха в Никозия

В кипърската столица Никозия падна 40-годишен температурен рекорд заради студения фронт "Корал", който вече почти седмица влияе на острова. Рекорд бе поставен и в потреблението на електроенергия.  Очаква се към четвъртък - петък времето да се нормализира с температури, близо до сезонните стойности, казаха от Метеорологичната служба...

публикувано на 25.02.25 в 12:41
Петьо Петров

СГС отново върна на прокуратурата обвинителния акт срещу Петьо Еврото

Софийският градски съд за втори път върна на прокуратурата обвинителния акт срещу Петьо Петров, по-известен като Петьо Еврото, но уважи искане на държавното обвинение - за бившия следовател да бъде издадена европейска заповед за арест.  Според съдия Мирослав Георгиев, въпреки че делото срещу Петров е публично известно, фактът, че той не се..

публикувано на 25.02.25 в 12:24

Желязков: Български въоръжени сили няма да бъдат пращани в Украйна

Няма промяна в позицията на България - български въоръжени сили няма да бъдат пращани в Украйна, каза премиерът Росен Желязков в коментар за вчерашната среща между президентите на САЩ и на Франция Доналд Тръмп и Еманюел Макрон в Белия дом. "Институциите в България са ясни  - български въоръжени сили няма да бъдат изпращани в Украйна. И ние..

публикувано на 25.02.25 в 12:02