Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 29 юли: Без карантина за ваксинирани при завръщане от „червена зона“

Снимка: schengenvisainfo.com

Българските граждани, които се връщат от държави в червена Covid-зона, но са ваксинирани, няма да бъдат поставяни под карантина. Това гласи нова заповед на Здравното министерство, която влиза в сила от 29-ти юли, четвъртък.

Българските граждани и лицата със статут на постоянно, дългосрочно или продължително пребиваване ще бъдат допускани след представяне на валиден сертификат за ваксинация. Те трябва да представят и документ с отрицателен резултат от PCR тест, направен до 72 часа преди пристигане.

За чуждестранните граждани от Европейския съюз, Европейското икономическо пространство и Швейцария, пристигащи в България, но от страна в „червена зона“, които не представят сертификат за ваксинация или аналогичен документ, ще бъдат допускани след представяне на отрицателен резултат от PCR тест, направен до 72 часа преди влизане в страната, или аналогичен документ, но ще бъдат поставяни под 10-дневна карантина.

Под карантина ще бъдат поставяни и българските граждани, които нито са представили документ за ваксинация, нито документ за отрицателен PCR тест.

Децата до 12-годишна възраст ще бъдат допускани без документи за Covid-19, независимо от зоната, в която попада страната, откъдето пристигат.

Снимка: БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Прокуратурата поиска задържане под стража за петима обвиняеми за хулигански действия пред Дома на Европа

Прокуратурата внесе искане за задържане под стража в съда спрямо петима обвиняеми за извършени хулигански действия пред сградата на Европейския парламент и Европейската комисия в София, като обвини още един мъж. Петима души са привлечени като обвиняеми във връзка с протеста на "Възраждане" Междувременно МВР продължава да издирва участници в..

публикувано на 24.02.25 в 14:54

Съдът в Кърджали разпитва 30 свидетели по делото за катастрофата с участието на Местан

30 свидетели ще бъдат разпитани по делото за катастрофата от 2019 г. с участието на Лютви Местан, като разпитът на първите 15 призовани започна днес, в рамките на насроченото заседание на Окръжния съд в Кърджали. Окръжният съд в Кърджали възобнови делото срещу бившия лидер на ДПС Лютви Местан БТА припомня, че делото е за катастрофа между..

публикувано на 24.02.25 в 14:28

Симеон Василев: Очаквам Борис Писториус да е бъдещият вицеканцлер на Германия

Запомнете името на Борис Писториус, сега военен министър на Германия. Според мен между Фридрих Мерц и него ще протекат и бъдещите планове за правителство. Очаквам Писториус да е бъдещият вицеканцлер на Федералната република, прогнозира проф. Симеон Василев, бивш кореспондент на БНТ и преподавател във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски", в..

публикувано на 24.02.25 в 14:26

Сарафов: Ще се търси наказателна отговорност от всички, погазващи обществения ред

Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов предупреди, че държавното обвинение ще търси наказателна отговорност от всички, погазващи обществения ред, а когато става дума за лица с имунитет - при наличие на доказателства, че са извършители на престъпления, незабавно ще се отправя искане за сваляне на наказателната им неприкосновеност...

публикувано на 24.02.25 в 14:01

Николета Атанасова: В Украйна заживяваш на други обороти, войната става част от теб

"Много е хубаво човек да има надежда, обаче приземяванията са толкова бързи, че даже не остава място за нея. Не мисля, че ще има развръзка скоро в Украйна ". Това заяви пред БНР журналистката от програма "Христо Ботев" Николета Атанасова. "Историите, които събрах в поредицата "Украйна: сцени от един отложен живот", и тези, които събрах при..

публикувано на 24.02.25 в 13:54
Борис Бонев

Борис Бонев: ГЕРБ са готови да жертват 4 години на София, за да се върнат на бял кон

ОИК и ЦИК се използват за отстраняване на неудобните . Това заяви пред БНР Борис Бонев и попита: "Докога ОИК и ЦИК ще бъдат политически органи с политически назначени партийни квоти, вместо да бъдат професионални изборни експерти? ".  ОИК-София отстранява районни кметове, защото съставът ѝ е друг, разглеждат се още сигнали..

публикувано на 24.02.25 в 13:47
Володимир Зеленски с лидери от ЕС и Канада в Киев пред импровизиран мемориал в памет на жертвите на войната, 24 февруари 2025 г.

Европейските лидери обявиха нови пакети финансова помощ за Киев

Украйна отбелязва третата годишнина от войната с Русия с международна конференция в Киев. На нея  европейските лидери обявиха нови пакети финансова помощ за Киев.  Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен обяви, че ЕС ще отпусне 3,5 млрд. евро на Украйна. "Войната в Украйна остава най-централната криза в Европа, с най-много..

публикувано на 24.02.25 в 13:38