По време на пандемията е констатиран проправителствен уклон, „особено на централните медии, особено на телевизиите“, каза в интервю за БНР Димитрина Петрова от БОЛД.
„Едно правителство, което вървеше доста усилено към хибриден режим между демокрация и авторитаризъм, все повече се опитваше да се хвали, да се представи като шампион в борбата срещу Covid и медиите безкритично приемаха това.“
„Фокусът е върху това как медиите се справяха. Ние смятаме, че медиите не се справиха със своята задача да осъществят правото на хората, и особено на тези от уязвимите групи, да бъдат добре информирани за пандемията“, коментира Петрова в предаването „Преди всички“.
Юлиана Методиева: Уязвимите общности са невидимият аспект на пандемията
Днешната кръгла маса „Covid-19, медии, малцинства, човешки права“, посветена на влиянието на пандемията върху уязвимите групи, е част от серия тематични кръгли маси като последна фаза на мащабно проучване след вече проведено теренно изследване.
Установява се липсата на фокус върху уязвимите групи. Налице е било очерняне и дискриминация на етническа основа, посочи Димитрина Петрова и припомни за блокадите на ромските махали миналата година.
Ситуацията около Covid изобщо не беше обсъждана през перспективата на нарушени права на човека, гледната точка на човешките права отсъстваше, подчерта тя.
Степента на недоверие към медиите в ромските общности е по-висока от тази сред общото население, отбеляза още Димитрина Петрова. По думите й едва десетина души например са се ваксинирали в открития пункт в ромския квартал Столипиново.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

Центърът за подводна археология в Созопол вече ще е институт на ЮНЕСКО и ще отговаря за проекти и инициативи в Черноморския регион и Долен Дунав. Така се преобразува най-старият подобен център в Източна Европа , който разполага със собствени плавателни съдове и модерна геофизична апаратура. Центърът до момента е към Министерството на..
Филмът на Николай Василев "Социално силните" е част от афиша на "Киномания" (13-30 ноември). Документалната лента е посветена на златните медалисти на физика Теодосий Теодосиев и е своеобразно продължение на "Формулата на Тео" . Василев е познат като автор на поредицата "Малки истории" по БНТ, той е и автор на филма "Ваклуш". След..
"Ресурсът в спасителните акции по издирване на някого не е малък. Той е чисто човешки" . Това отбеляза пред БНР Милен Данков , ръководител на Доброволното формирование за овладяване на бедствията на територията на Столичната община: "Когато има хора, които могат да откликнат в такива ситуации винаги е много хубаво. Да речем, ако аз съм се..
"Когато един бизнес е успешен и когато расте, той всъщност плаща едни данъци , които данъци отиват точно за спонсорирането на хора, които да могат да помагат на всички тези бизнеси и да растат, но при нас се получава точно обратното и с Бюджет 2026. Така както го виждаме, се гледа по някакъв начин да се ограничи този бизнес ". Това коментира пред..
"Бюджетът ще бъде приет, без да има разбирателство". Това заяви пред БНР икономистът Георги Ганев : "Няма законодателно изискване работодатели и синдикати да одобряват бюджета. Конституционен прерогатив и то с изключителна висока степен на важност е, че бюджет се приема единствено и само от Народно събрание и никой друг не може да командва..
Най-важното след 10 ноември 1989 г. е, че се озовахме в Европа . Това каза пред БНР Александър Каракачанов, един от основателите на Клуб "Екогласност", основател на Зелената партия, основател и член на ръководството на СДС, първият кмет на София след 10 ноември 1989 г., участвал е в Кръглата маса, депутат от Великото народно събрание...
Фотоизложба със снимки на млади хора с епилепсия , които те са направили, за да се научат да разпознават емоциите си, се открива на 10 ноември в Рослин Сентръл Парк Хотел София. Изложбата е по проект "Емоции на фокус“, финансиран от Столична община по програма "Социални иновации“. Входът е свободен. Лилав ден в подкрепа на хора с епилепсия..
В системата на МВР има огромен дисбаланс на заплащането и разочарование – за това предупреди в интервю пред БНР доц. д-р Митко Димитров, председател..
"Зареждането на банкоматите с евро ще стане в нощта на 1 януари. На сутринта всеки ще може да изтегли евро банкноти" , увери в интервю за "Преди..
"Във всички случаи ще има сътресения на пазарите , най-вероятно и в цените, но това е единственият изход рафинерията да остане в експлоатация след..