Видео инсталацията „Отклонение“ включва интервюта с единадесет жени, представителки на различни професии, които анализират женските образи в шест български филма, създадени между 1945 и 2019 г.: „Вълчицата“ (1965), „Отклонение“ (1967), „Понеделник сутрин“ (1968), „Последната дума“ (1972), „Шивачки“ (2007) и „Воевода“ (2017).
"Проектът се състои от интервюта с тези жени, които са представени във вид на видео. Тези интервюта са монтирани заедно с откъси от филмите и също предшествани от анимация, в която се разказва в самия филм, защото много т филмите предполагам,че не са гледани от широката публика, така че трябва някак си тя да се запознае с тях", каза за БНР Боряна Росса, интердисциплинарен художник и куратор, който работи в областта на електронните изкуства, филма, видеото, пърформанса и фотографията.
По думите ѝ филмите "Вълчицата", "Понеделник сутрин" и "Отклонение" показват героини, които са носителки на революцията.
"Те са носителки на измененията, на критиката на патриархалното общество, което продължава да функционира по много подобен начин от преди измененията, които са се случили по отношение на равенството на половете или женската еманципация по времето на социализма. Имаме от една страна много неща, които са подобрили равенството между половете, състоянието на жените, майките, социалната грижа за детството и за образованието, но патриархалните порядки продължават да съществуват в домашната сфера и в обществената. Има място за революция, за протест".
Тя коментира, че разглежда филмите като отражение на действителността:
"Това вглеждане, за което аз говоря смятам, че е необходимо, за да разберем къде сме ние в цялото това развитие или деградация между равенството на половете, която аз наблюдавам, за да разберем какво трябва да правим и да се свържем с по-възрастните поколения, които в някои области са много по-освободени от нас жените и имат съвсем различен емоционален и социален капитал".
Боряна Росса е разработила дисертацията "Полът след Студената война", която прави анализ на киното в България, Съветския съюз и Русия.
Тя е доктор по електронни изкуства (RPI, Троя, Ню Йорк, 2012) и доцент по Transmedia в Школата за визуални и сценични изкуства, Университет Сиракуза, Ню Йорк.
Нейни изложби и творби са били представяни в Москва, Бруклин, Ню Йорк, Пекин, Виена, Австрия, Варшава, Грац, Солун, Берлин, Пърт, Ливърпул.Повече можете да чуете в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
"Люлинският запис, Барбутов, Варна. За всички е ясно, че това е разговор за корупция. Няма никакво оправдание на никого". Това заяви пред БНР..