Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експертна дискусия за националната детска болница

Снимка: БГНЕС

Мястото на националната детска болница е в двора на Медицинската академия, като предимството за проекта е близостта на друга здравна инфраструктура.

Това заяви служебният министър на регионалното развитие Виолета Комитова, която участва в експертна дискусия на тема "Националната детска болница в България в контекста на добрите европейски и световни практики", организирана от "Демократична България".

Според Виолета Комитова, двете тези са: ще се демонтира ли сградата-скелет, или ще се прави нова сграда на детска болница:

"Ако искаме напредък, трябва да изчистим проблемите един по един", подчерта министър Комитова. Тя припомни, че въпреки проблемите със строителството има обществена поръчка, като в течение на времето се разбира, че сградата-скеле няма виза "проект за строителство".

При среща-разговор с фирмата, спечелила обществената поръчка, министър Комитова е предложила виза за строителство:

"Да им издам виза за чисто нова сграда, 20 метра висока, на същото място - за два дена им обещах, като министър. Те казаха: "Не. Ние искаме да правим ПУП, който ще отнеме много повече време, но искаме да се запази старата сграда. Защо искате старата сграда? Защото предметът на обществената поръчка е за реконструкция на стара сграда. Ще се провали нашата обществена поръчка".

Д-р Таня Андреева от "Демократична България" посочи:

"Експертите споделиха, че няма подробно задание, върху което да се осъществи един качествен проект. Министерството на регионалното развитие и министър Комитова бяха категорични, че реконструкция на изоставения строеж в двора на Александровска болница не може да бъде направена.

Следва оттук нататък целият път да бъде извървян наново и то по правилния начин - чрез подробен анализ на нуждите, чрез изготвяне на едно много подробно задание, в което са описани всички стъпки".

"Основната задача е да се отговори на въпроса дали България може да си поставя национални цели политиките да се правят с оглед на това страната ни да стане действително добро място за отглеждане на деца", подчерта председателят на парламентарната група на "Демократична България" Христо Иванов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
ракета

Зеленски: Ако получим Tomahawk, ще бъдат използвани само срещу военни цели

Ако Украйна получи от Съединените щати ракети Tomahawk, те ще бъдат използвани само срещу военни цели в Русия, но не и срещу цивилни. Това заяви в интервю за телевизия "Фокс нюз" украинският президент Володимир Зеленски, предаде агенция Ройтерс. Зеленски поиска от Макрон още ракети и системи за противовъздушна отбрана Уверението му идва в..

публикувано на 12.10.25 в 20:00
Росен Желязков

Желязков: Основната политическа война в България е за геополитическата ѝ ориентация

Основната политическа война, която се води в България, е тази, свързана с геополитическата ориентация на страната и накъде отива държавата в нейното бъдеще. Тази теза изрази по време на словото си при откриването на Годишната среща на Националното сдружение на общините в Република България в к.к. Албена министър-председателят Росен Желязков.  По..

публикувано на 12.10.25 в 19:57
Кириакос Мицотакис

Гръцкият премиер ще участва на срещата на върха за мир в Газа в Египет

Гърция е поканена да участва на срещата на върха в египетския курорт Шарм ел Шейх за мир в Газа.   Страната ще бъде представена от премиера Кириакос Мицотакис. Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис потвърди участието на страната в срещата на върха за ивицата Газа. В делегацията е включен и външният министър Йоргос Герапетридис, което наложи анулиране на..

публикувано на 12.10.25 в 19:24
Морски спасително-координационен център

Спасиха 10 моряци от потъващ край Варна кораб

Екипажът на товарен кораб под флага на Камерун с 10 украински моряци на борда е бил спасен при операция, ръководена от Морския координационен център във Варна, съобщи ръководителят му Румен Николов.  Корабът "Айлийн" е потънал бързо заради пробойна на 140 мили източно от Варна.  Сигналът е бил получен в морския център във Варна в ранния следобед. Към..

публикувано на 12.10.25 в 19:12

Дострояването на язовир "Кюстендил", започнат през 1973 г., отново се отлага

Дострояването на язовир "Кюстендил", започнат през 1973 година, отново се отлага - това стана ясно от отговора на министъра на регионалното развитие Иван Иванов на парламентарно питане.  Отделно от Общината в Кюстендил на два пъти изпращат писмо до  Министерството на регионалното развитие и благоустройството  ( МРРБ) с настояване да се..

публикувано на 12.10.25 в 19:04

КНСБ кани КРИБ, работодателските организации и КТ "Подкрепа" на разговор за икономиката и данъците

КНСБ кани Конфедерацията на работодателите индустриалци в България и всички национално представителни работодателски организации, както и КТ "Подкрепа" на задълбочен разговор по ключови теми, включително и за промяна в данъчната система у нас . Така профсъюзната централа отговаря на днешните твърдения на председателя на КРИБ Кирил Домусчиев, че КНСБ..

публикувано на 12.10.25 в 19:01

Полицията с подробности за гражданския арест в Огняново

Полицията даде брифинг по повод гражданския арест в село Огняново, където в следобедните часове наблюдатели, политически активисти, депутати и представители широко представени обществени организации,  задържаха трима предполагаеми купувачи на гласове . Опит за граждански арест в Огняново, полицията се намеси Колите им буквално бяха..

публикувано на 12.10.25 в 18:27