Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Наталия Киселова по казуса с плагиатството и Петър Илиев: Въпросът беше замразен, „вдигнат на трупчета“ 2015-а

Наталия Киселова
Снимка: БНР

„Има най-различни начини, по които да се установи плагиатството. Аз няма да кажа колко процента, колко страници. Трябва да се сравняват книга с книга.“ Това каза пред БНР доц. Наталия Киселова, преподавател по конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ по казуса плагиатствал ли е от неин научен труд  кандидатът за министър в правителството на ИТН Петър Илиев, чието име беше спрягано и за премиерския пост.

„Във вторник бях поименно спомената и почти заплашена със съд – или да изляза, или да замълча завинаги“, коментира Киселова в предаването „Преди всички“.

Беше засегната академичната етика, категорична е тя.

Според доц. Киселова най-лесният начин за защита е проверка от Етичната комисия.

Три сигнала за плагиатство срещу Петър Илиев са изпратени до СУ „Св. Климент Охридски“

Процедурата надхвърля срока, в който трябва да се състави правителство и то да бъде гласувано, отбеляза доц. Наталия Киселова. Тя смята, че при това положение в преценката няма да има политически елемент.

Въпросът много бързо набира като лавина негативна популярност, подчерта Наталия Киселова. Тя разказа, че е поставила въпроса за плагиатството от нея още преди няколко години.

Въпросът беше замразен, „вдигнат на трупчета“ 2015-а и отново сега се повдига, и тъй като е обществен, ще трябва да бъде размразен.“

Киселова е обсъждала безрезултатно казуса с Петър Илиев. Учудена е, че народни представители с имунитет излизат „доста остро срещу един научен работник“, както и от изказването, че се предлагат „експерти, с високи морални качества“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
В

Адв. Ошавков: Становището за премахване на хотел на "Елените" е кризисен ПР на държавата

Становището за премахване на колектор или хотел "Негреско" на "Елените" е кризисен ПР от страна на държавата. Това коментира пред БНР бургаският адвокат Драгомир Ошавков. В Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) се подготвя акт за установяване на незаконно строителство и предписание за събаряне на корекцията на реката, която се..

публикувано на 13.10.25 в 14:40

Трима души са отличени с Нобела за икономика за 2025 г.

Трима души спечелиха Нобеловата награда за икономика за 2025 г. Американецът Джоел Мокир от Северозападния университет в Евънстън, САЩ, е отличен "за определянето на предпоставките за устойчив растеж чрез технологичен напредък". Отличени са  французинът Филип Агион, който работи в Колеж дьо Франс, Европейския институт по управление на..

публикувано на 13.10.25 в 14:26
Председателят на БАН чл.-кор. Евелина Славчева.

БАН отбеляза тържествено 156-годишнината си

Българската академия на науките отбеляза 156 години от основаването си с тържествено събрание в столицата. Акцент в отбелязването на годишнината от основаването на БАН е и друга значима дата - 155 години от учредяването на "Периодическо списание" през 1870 година. Това е първото научно издание на съвременна България, което продължава да..

публикувано на 13.10.25 в 14:22
Президентът Доналд Тръмп се подписва в книгата за гости в Кнесета

Нетаняху: Името на Тръмп ще бъде записано както в израелската, така и в историята на човечеството

Американският президент Доналд Тръмп беше посрещнат аплодисменти и ставане на крака в парламента на Израел. Очаква се той произнася реч пред депутатите в Кнесета. Преди Тръмп обръщение от трибуната направи премиерът Бенямин Нетаняху. В емоционално слово, прекъсвано от аплодисменти, той благодари на Тръмп и заяви, че името на американския..

публикувано на 13.10.25 в 14:17
Съпредседателите на „Да, България“ Божидар Божанов и Ивайло Мирчев.

Шефът на КПК е отказал да приеме съпредседателите на "Да, България"

Председателят на Комисията за противодействие на корупцията Антон Славчев е отказал да приеме съпредседателите на "Да, България" Ивайло Мирчев и Божидар Божанов, съобщиха те. На срещата, която не се състоя, двамата лидери искаха да получат информация във връзка с подадените от тях сигнали за наличие на "компроматна банка" на разположение на..

публикувано на 13.10.25 в 14:17
Петър Куленски

С кого ще работи кметът Петър Куленски във фрагментирания общински съвет на Пазарджик?

Трябва да бъдат загърбени дребнотемията, за да вървим напред. Това заяви пред БНР кметът на Пазарджик Петър Куленски, след като в града се проведе извънреден вот за общински съветници. ДПС го спечели. Партията взе 17.13% от гласовете. ПП-ДБ е втора с 11.75%, партия "Свобода" - 10.34%, БСП - 7.42%, ВМРО - 6.84%, а ГЕРБ остана с 6.16%. МИР..

публикувано на 13.10.25 в 13:50

Отменят прожекция в Дома на киното на израелски филм заради съображения за сигурност

Прожекцията на израелския филм "Писмо до Давид" в Дома на киното беше отменена заради съображения за сигурност, съобщи за "Хоризонт" Жаклин Вагенщайн - създател на фестивала "Синелибри". По-рано в интернет беше разпространена петиция от  интелектуалци, сред които главния редактор на сайта "Маргиналия" Юлияна Методиева, в която се настоява..

публикувано на 13.10.25 в 13:42