Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стефан Стефанов: Няколко секунди невнимание са достатъчни

Пожарите в страната и горските на първа линия

Анелия Иванова: Не е работа на горските служители да влизат в огъня

Снимка: БГНЕС

На 276 сигнала от началото на отминалия ден до момента е реагирала Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“. От тези сигнали 220 са били за пожари, а от  тях - около 200 са пожари в сухи треви и около 20 в горския фонд.

Над 100 пожара в Кюстендилско за две седмици

Към момента има 18 активни пожара на територията на страната, като 11 от тях са локализирани, каза пред БНР главен инспектор Стефан Стефанов от ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“. На терен са над 50 екипа.

„Остават критични все още пожарите в района на Беренде, Пернишко, Благоевград – село Петрово, Хасково – Свирачи, Старосел и Кръстевич. Тези пожари са локалиризанни, но все още имаме групи за наблюдение. Днес ще продължат действията по тяхното напълно погасяване.

Вчера възникнаха нови пожари – в Кюстендил на три места – в село Чуденци, Долно Кешаново, Ловница, на доста големи площи в полски и горски фонд. Тези пожарни са активни, локализирани са и също се наблюдават.

В района на Велинград, в близост до град Велинград също има локализиран горски пожар“, каза Стефан Стефанов.

Частично бедствено положение в община Велинград заради пожари

Пожарите са на изключително голяма площ, обясни в предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“ главен инспектор Стефан Стефанов, който описа вчерашния ден като изключително тежък.

Относно започналото разхлаждане на времето инспектор Стефанов отбеляза, че измествайки се навътре в страната, фронтът носи и ветрове, които са опасни за разпалване на пожарите.

Само няколко секунди невнимание са достатъчни, коментира той.

Снимка: БГНЕС

По въпроса с наличието на хеликоптери за въздушно гасене и би ли било по-лесно да се гасят пожари с подобна техника, Стефан Стефанов посочи, че за да има ефективно гасене от въздуха, трябва да разполагаме поне с три летателни средства, които системно да обхождат огнищата.

За всички по-големи пожари са образувани досъдебни производства, уточни Стефан Стефанов.

Гилдията е шокирана от случилото се на терен, заяви по повод трагичната смърт на двама лесничеи вчера Анелия Иванова, председател на Националната Федерация „Земеделие и горско стопанство“ към КТ „Подкрепа”.

Ден на траур в три общини в памет на загиналите в пожар лесничеи

Работата на горските специалисти е много специфична. Многократно е поставян въпросът за статута на горския специалист, на когото сега са вменени страшно много отговорности, коментира Иванова в предаването „Преди всички“. По думите й тези хора са „и полицаи, и пожарникари“.

Необходима е промяна в Закона за горите и присъединяването на горските служители към по-висока категория труд, поясни Анелия Иванова.

През лятото, в горещините при пожароопасна обстановка първи на линия са горските специалисти, подчерта още тя.

Според Иванова има известно подобрение по отношение на екипировката, но от снимките в социалните мрежи не личи „тези хора да са добре екипирани“ при пожар.

По отношение на тези бедствия продължава да липсва координация между институциите, посочи Анелия Иванова.

Не е работа на горските стражари да влизат в огъня, подготовката им не е достатъчна, изтъкна тя.

В момента горските специалисти са отклонени от обичайната им дейност, за да гасят пожари, допълни Иванова. 

Пожарът край Голешово - спрян на метри от къщите

Повече по темата чуйте в звуковите файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12