Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екстремните спортове 1-7 август 2021

Яня Гарнбрет
Снимка: Фейсбук страница

Първият олимпийски шампион по спортно катерене е испанецът Алберто Лопес в дебюта на този спорт на Игрите. Той победи в комбинираната дисциплина - единствената, за която на тази Олимпиада се дават медали и която включва резултата от "скорост", боулдър" и "трудност". Втори се класира американецът Натаниел Колман, а бронзовият медал беше спечелен от австриеца Якоб Шуберт. Тoмоа Нарасаки от домакините зае четвъртото място, а чешката легенда Адам Ондра, който отдели години наред в снимане на филми как се готви за Олимпиадата, остана шести.

При жените надпреварата беше с предизвестен край, тъй като словенката Яня Гарнбрет печелeше състезание след състезание през последните години, изглеждаше абсолютно стабилна и в Токио, като напълно заслужено спечели златния медал.


Победителките при жените

22-годишната Гарнбрет започва да се състезава в Световните купи при жените преди 6 години, на 16-годишна възраст, и е 6-кратна световна шампионка. Казва за себе си, че тренира 6 дни в седмицата, по 5 часа, като тренировките й включват йога и разтягане.

В Токио тя стана първа в дисциплините "боулдър" и "трудност", и пета в "скоростта”, а общият брой точки и донесе първото място.


Алберто Лопес


Голямата изненада дойде при мъжете и победителя - 18-годишният Алберто Лопес, който нямаше кой знае какви победи в досегашната си кариера - 7 място в “трудността” в Световната купа в Бриансон, Франция това лято, две пети места - във Виларс, Швейцария и в Инсбрук, Австрия, а преди пандемията най-доброто му постижение беше второто място в Световната купа в Япония.


Якоб Шуберт

Финалите в “скоростта” се проведоха без най-бързия - Баса Маем от Франция, който на квалификациите скъса бицепс, а Колин Дъфи пък направи фалстарт. Така победител в тази поддисциплина стана Алеберто Лопес. В "боулдъра" най-добре се представи американецът Натаниел Колман, а в "трудността"  блестяща победа завоюва австриецът Якоб Шуберт, който единствен направи топ.


Дебютът на катеренето на Олимпийски игри бе свързан и с нов световен рекорд в дисциплината “скорост”. Полякинята Александра Мирослав закова таймера на 6,84 секунди - по-малко от половин секунда по-добро време от досегашния рекорд на рускинята Юлия Каплина.


БЪЛГАРСКИ УСПЕХИ

Матей Мицев - 3 място


Матей Мицев завоюва третото място в дисциплината “скорост” в Европейската купа по спортно катерене за юноши и девойки, която се проведе в края на миналата седмица в Жилина, Словакия. Това е втори бронзов медал за Матей тази година в скоростта. Другите двама български представители в дисциплината - Боян Киров при 14-15 г. и Слав Киров в по-горната възрастова група, заеха, съответно, пето и шесто място.


Слав Киров

По-рано Слав Киров спечели третото място в "трудността", с което постигна трети медал за сезона след бронза от Европейското първенство през май и златото от Европейската купа във Велико Търново.

---

Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Законите на Мърфи

06.07.25 г. Законите на Мърфи

Рубриката от 06.07.25 година

публикувано на 06.07.25 в 08:15

Леда Тасева – усещане, сенчесто, тихо и необяснимо красиво

На 4 юли 2025 г. се навършват 36 години от кончината на забележителната българска актриса Леда Тасева. Тя остава в историята на българския театър не като актриса с шумно присъствие, а като феномен, описан от съвременници с думите: "тишина, в която се криеше цяла буря".   Леда Тасева, родена като Виолета Цветкова Тасева на 22 август 1926 г. във Видин,..

публикувано на 04.07.25 в 03:00

29.06.25 г. Законите на Мърфи

Изречението на месеца е "Спестената истина олихвява лъжата" на Емилия Търновска от гр. Габрово. 

публикувано на 29.06.25 в 08:15

Великата хималайска пътека и новата книга на словенските алпинисти сем. Щремфел

"Силата на нощта е в светлината на звездите" - така се казва новата книга на една от най-известните двойки в алпинизма, Мария и Андрей Щремфел. През 1990 г. те стават първото семейство, изкачило Еверест. После Андрей Щремфел получава два пъти най-престижната награда в тази сфера, а двамата със съпругата му стават международно сертифицирани алпийски..

публикувано на 23.06.25 в 12:14

Да изпееш тайнство

Албумът на Академичен народен хор с диригент проф. д-р Костадин Бураджиев вече е факт. В предаването „Имат ли песните спиране“ на 5 април ви представихме тази магична селекция от ефирни, но доста сложни песни за изпълнение и заедно с проф. д-р Бураджиев навлязохме в спецификата на хоровото изкуство и това как се прави бутикова музика. Разговорът..

публикувано на 23.06.25 в 09:39

22.06.25 г. Законите на Мърфи

Рубриката от 22.06.25 година.

публикувано на 22.06.25 в 08:15
Законите на Мърфи

15.06.25 Законите на Мърфи

Чуйте рубриката от 15 юни 2025 г. в звуковия файл. Водещ - Даниела Якова.

публикувано на 16.06.25 в 10:01