Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фестивалът "Варненско лято" представя:

Книга със спомени за цигулковата школа във Варна от Геновева Бурова

Събитието е на 10 август в Градската художествена галерия

Геновева Бурова свири за съседите си по време на пандемията през 2020

На 10 август в Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна от 19 часа гостите на фестивала "Варненско лято" могат да научат много и интересни подробности за развитието на цигулковата школа в морската столица, дала на света именити изпълнители и педагози. Автор на книгата „Цигулковата школа във Варна - спомени" е Геновева Бурова - жена с младежки дух, винаги усмихната и елегантна.

Геновева Бурова, която приятелите наричат Грета, е една от най-уважаваните цигулкови преподавателки във Варна - дълги години е част от екипа на Музикалното училище (сега Национално училище по изкуствата "Добри Христов"), а след пенсионирането си - ценен педагог и консултант на свободна практика. Така е до днес - тя е тъсена и обичана от бивши и настоящи възпитаници. Уважавани цигулари и педагози са и нейните две деца - Димитър и Яна, които работят в Лондон.

По време на първите вълни на пандемията от Covid-19 Грета Бурова стана популярна от телевизионните репортажи, разказващи за нейната идея да радва и разведрява съседите си с музика - с импровизирани солови концерти в междублоковото пространство пред дома й. Възхитителна е не само всеотдайността на госпожа Бурова, но и формата, която тя поддържа, въпреки напредналата си възраст - примерът е вдъхновяващ за всеки, който се занимава с музика.

Първоначалната й идея е да опише в книга спомените си за двама от доайените сред цигулковите педагози във Варна - Димитър Райчев и Снежина Фурнаджиева. После обаче идеята се разраства и книгата, макар и само от 100 страници, се превръща в хронология на израстването на поколения варненски цигулари от 1962 - годината, в която Грета Бурова постъпва като преподавател по цигулка в Музикалното училище, до днес, когато концертмайстори на много оркестри по целия свят са варненци.

Авторката разказа повече за идеята да напише книгата „Цигулковата школа във Варна - спомени" в интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте в звукови файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Влади Симеонов

90 г. БНР: Спомен за Влади Симеонов, един от създателите на Радиооркестъра

В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР.  На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..

публикувано на 24.01.25 в 18:36
Росица Баталова - Музикант на годината 2005

Спомен за Росица Баталова

На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..

публикувано на 24.01.25 в 18:20

Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" в Пазарджик с юбилейно издание

За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..

публикувано на 24.01.25 в 17:21
Здравка Андреева в студиото

90 г. БНР: Спомени на един музикален редактор

90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..

публикувано на 23.01.25 в 19:00
Арто Чифчиян и Българският камерен оркестър - Добрич

Българският камерен оркестър - Добрич с успешна образователна програма

Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..

публикувано на 23.01.25 в 18:17

Изложба "Земята" се открива в Художествена галерия - Добрич

Изложба "Земята" открива днес в залите си Художествената галерия в Добрич. Избраните творби са изцяло от фонда на културната институция. От създаването си преди 60 години до днес основна тема на събирателската и експозиционната дейност на Художествената галерия в Добрич е тази за земята и хората на Добруджа. Тя е намерила широка и..

публикувано на 23.01.25 в 08:23
Пропаст

"Пропаст" - най-новата книга на Робърт Харис - роман за шпионаж и любов по време на война

"Конклав" е филмът, в който главният герой, изигран от страхотния Ралф Файнс, ръководи избора на нов папа.   Продукцията получи високи оценки от зрители и критици, а номинациите за престижни награди продължават да валят.  Автор на книгата, по която е създаден филмът, е британският писател Робърт Харис, а най-новата му книга е "Пропаст" .  "..

публикувано на 22.01.25 в 15:35