Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Британският вътрешен министър разясни схемата за прием на афганистански бежанци

Прити Пател, британски вътрешен министър
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Британският министър на вътрешните работи Прити Пател заяви, че нейното правителство ще работи с международните си партньори и други държави за даването на убежище на 20 000 бежанци от Афганистан в рамките на най-малко 5 години и призова британският пример да бъде последван и от други.

Новата схема на британското правителство предвижда през първата година да бъдат приети 5 000 афганистанци, като приоритет получат жени, момичета и религиозни и други малцинства, които са най-застрашени от нарушаване на човешките им права след като талибаните установиха контрол над страната. Пател обаче изтъкна, че схемата не може да бъде изпълнена без помощта на цялата международна общност.

Новите планове са в допълнение на вече съществуваща схема за прием на афганистански преводачи и сътрудници на британските войски през последните 20 години.

На критиките на опозицията, че през първата година няма да бъдат приети повече от 5 000 души, Пател лаконично изтъкна следната причина:

"Главно, защото не можем да настаним 20 000 души наведнъж, защото не става дума просто да се приемат хора, а те да получат възможност за нов живот в Обединеното кралство".

Междувременно началникът на генералния щаб на британската армия генерал Ник Картър заяви за Би Би Си, че трябва да бъде проявено търпение и да се даде шанс на талибаните да сформират правителство и да покажат техните намерения. Депутатите прекъснаха лятната си ваканция и вече започнаха извънредно заседание в Камарата на общините, за да обсъдят ситуацията в Афганистан.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Премиерът: Опитите да се вбие клин между мен и Борисов са обречени на неуспех

"Колкото и да се опитват някои политически играчи да вбиват клин между мен и лидера на ГЕРБ, това е напразно и обречено на неуспех. Аз съм диалогичен човек, моят ангажимент е да намирам разбиране в мнозинството в парламента по важните решения и аз мисля, че го постигам, а ролята на лидерите е да правят основните политически послания и да..

публикувано на 21.09.25 в 21:02

Движението по главния път София – Варна е възстановено

Нормализирано е движението по главния път София – Варна в района на пътен възел Абланица. Протестиращите плевенчани блокираха главни пътища То беше блокирано от протестиращи плевенчани заради безводието в района, а някои от пътуващите в блокираните автомобили дори се включиха в протеста, защото по думите им той става национален. От..

публикувано на 21.09.25 в 20:51
Дък Фук (в средата) спечели конкурса

Виетнамец спечели организирания от Русия конкурс "Интервизия"

Виетнамският певец Дък Фук стана първият победител в новия песенен конкурс "Интервизия“ – руският отговор на "Евровизия“, за който някои казват, че е толкова свързан с политиката и властта, колкото и с музиката, пише "Асошиейтед прес".  След изпълнение, преливащо от гръмки вокали и пиротехника, песента на Дък Фук Phu Dong Thien Vuong, която..

публикувано на 21.09.25 в 20:36

Двата пожара в Суворово са овладени

Двата пожара, които избухнаха по-рано днес в Суворово и село Баново, са овладяни, съобщи кметът на община Суворово Данаил Йорданов. Той обясни, че по първоначални данни и при двата пожара става дума за човешка грешка. През нощта ще има дежурни в района на двата инцидента. При пожара в село Баново изгоряха две къщи, а огънят в общинския център..

публикувано на 21.09.25 в 20:28

Показателите на въздуха в Плевен вече се нормализират

Показателите за качеството на атмосферния въздух след пожара в рафинерия "Плама“ край Плевен вече се нормализират. Пикови стойности са установени тази сутрин, но след това намаляват и към момента са в допустимите норми. Измерването на въздуха с мобилна станция на РИОСВ ще продължи и през следващите дни. Овладян е пожарът край бившата..

публикувано на 21.09.25 в 20:10
Ревава - еврейско селище на Западния бряг на река Йордан

Израел ще продължи колонизирането на Западния бряг на река Йордан

Израел ще продължи колонизирането на Западния бряг на река Йордан - териториите, заделени с решение на ООН за палестинската държава. Това стана ясно от изявление на израелския премиер Бенямин Нетаняху. По-рано днес лидерите на Великобритания, Канада и Австралия признаха независима Палестина. Великобритания призна Палестина като държава В отговор..

публикувано на 21.09.25 в 19:55

Протестиращите плевенчани блокираха главни пътища

В Плевен с автошествие и блокиране на движението на пет главни пътя продължи протестът в поредна неделя срещу безводието. Сдружението  "Контракорупция“, което е организатор на протестите, подготвя кръгла маса, на която ще поканят всички министри, народни представители и институции, от които зависи решението на проблема с липсата на вода за..

публикувано на 21.09.25 в 19:41